Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 29.12.2015, 03:01   #61
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je. Po 8 registracija u 1 banku. Složiš banaka koliko hoćeš ali banke dodatno možeš posložiti po mapama (folderima). Složi tako da u toku svirke možeš brzo dolaziti do željene registracije.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.12.2015, 14:43   #62
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svaka banka ce imati npr. svoje ime a jedan papir cu imati ispisan šta je gdje i tako sam mislio raditi. To je po mom misljenju relativno brzo za band a za aranzersku svirku ne tj. jest ako se podesi i style a to meni u ovoj situaciji ne treba.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 29.12.2015, 22:49   #63
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Veoma je bitno da muzicar poznaje svoje registracije ukoliko se imalo bavi ozbiljno muzikom.

To je najkraci put do brzog pristupa Bank-u.

Kod mene su slozene po folderima: Rumba,Beat,Balade,Sedmica,Devetka I td...

Takodje je veoma bitno da se ispravno pisu nazivi pjesama jer je I to jedan korak ka brzem odabiru.

Pozdrav!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 11.12.2016, 00:57   #64
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svatko od nas aranžer svirača pristupa klavijaturi na svoj, specifičan način. Kada ovo kažem, mislim prije svega na live nastup i način na koji se biraju ritmovi, mijenjaju soundovi i prilagođavaju parametri kojima kontroliramo aranžer. Iako se u osnovi ove radnje svode na istu stvar, u razgovoru s kolegama sam primijetio da postoje različiti pristupi.

Na bini je veoma važno biti suveren i uvjerljiv jer će takav muzičar automatski dobiti bolju "ocjenu kod gostiju". Kontrola aranžera tijekom svirke nam oduzima znatan dio koncentracije. Ako u tome nismo dobro izverzirani i ako mogućnosti koje se nude u instrumentu nismo pravilno prilagodili svom stilu nastupa, neminovno se događa da nam upravljanje klavijaturom postaje dodatni napor. Pored toga je potrebno svirati, pjevati, pratiti reakcije gostiju, razmišljati o sljedećoj pjesmi, eventualno prilagoditi sound na razglasu ... Ako se ove radnje ne izvode rutinski i automatizirano, lako dolazi do problema. U trenu postajemo "tamo neki zbunjeni lik koji s grčem na licu gleda prema ekranu klavijature i mahnito tipka po gumbićima". Budite sigurni da to gosti itekako primijete, a ovaj "grč na licu" ima dodatni negativni učinak na cjelokupno raspoloženje u sali.

I, kakve ovo ima veze s registracijama i temom? Na prvi se pogled čini, baš nikakve. Ali kad se malo bolje razmisli, jasno je da postoji poveznica između ova dva segmenta. Što moramo uraditi prije nego zasviramo neku pjesmu? Potrebno je odabrati ritam, njegov tempo, zvukove koje ćemo svirati u desnoj ruci i njihove parametre kao što je volumen ili efekt. Kada bi morali svaki ovaj dio birati pojedinačno, to bi nam oduzelo dosta vremena ali isto tako i koncentracije. Deset sekundi između pjesama je na bini postaje cijela vječnost.

Da vidimo što se u Yamaha aranžerima nudi kao opcija kako bismo ubrzali ovaj postupak. Ako se ograničimo na radnje koje sam opisao maloprije, kao "prva opcija" nam može odlično poslužiti MusicFinder. On pamti vrstu ritma, tempo, zvukove za desnu ruku zajedno s njihovom podešavanjima. Pored toga ima odličan način pretraživanja i sortiranja repertoara po više željenih kriterija. Kada stvorimo vlastitu bazu, možemo je pohraniti kao jednu datoteku i onda ju proširivati ili nadograđivati s nekom drugom bazom. Bez obzira na to što muzičari obično ne koriste MusicFinder kao osnovni pristup biranja repertoara, on može biti odlična alternativa i dopuna uz ostale načine odabira.
"Druga opcija" koju i sam često koristim jest direktno biranje željenog Styla. Pitate se, a što je s odabirom ostalim dijelovima, tempo, sound ... Stvar funkcionira na sljedeći način, a koriste se dvije specifičnosti Yamaha aranžera. Prva specifičnost je ta da možemo imati neograničen broj ritmova pohranjenih na USB ili HD klavijature. Druga specifičnost je da svaki Style može biti "povezan" s One Touch Setting (OTS), a preko OTS-a s MultiPadom. Recimo da jedan te isti ritam pohranimo s drugačijim nazivom, tj. dodijelimo mu ime pjesme koju ćemo uz njega svirati. To odradimo za više pjesama i ako je potrebno napravimo lagane korekcije na svakome od njih. Ono što će pored naziva dodatno raditi razliku između tih naoko istih Stylova je i to da im dodijelimo drugačije OTS-ove. Naravno, OTS-ovi će biti prilagođeni pjesmi za koju je ritam namijenjen. Na taj ćemo način uz svaki Style automatski dobiti soundove za desnu ruku sa svim njihovim podešavanjima. Kod PSR serije će se raditi o 8 novih zvukova (RIGHT1,2), dok će kod Tyros serije biti njih 12 (RIHGHT 1, 2, 3). Sasvim dovoljno za odsvirati aranžman jedne pjesme. Ako uključimo gumb OTS LINK i odabiremo ovako pripremljen Style, odmah smo spremnu za novu pjesmu. Ali to nije sve. Pokretanjem OTS-a nam se automatski mijenja i dodijeljeni MultiPad. Praktično, uz jedan Style možemo pozivati 4 banke Multipadova, dakle 16 novih Padova. Nadam se da ste shvatili princip i vjerujem da mnogi iskusni svirači Yamahe ovo koriste kao jedan od načina da budu brži i efikasniji. Za sve one koji ne koriste ovakav pristup, u prilogu je mala shema koja prikazuje gore opisano.

I naravno, registracije za kraj opservacije (oppss rima). U temi smo već komentirali način rada i funkcioniranja registracija. Netko im pristupa na "simply" način tako da se u njima nalaze samo soundovi za desnu ruku. Ostale segmente odrađuje "ručno". Netko jednu banku kreira za jednu pjesmu. Netko treći kombinira načine. Vidjeli smo i to da ih neki članovi foruma uopće ne koriste. Svakome po volji ali bih rekao da se način korištenja registracija u velikom dijelu formira i na osnovu prijašnjeg iskustva i načina sviranja. Registracije su odličan alat, perfektno su smišljene i najbitnije, vrlo prilagodljive za svakoga. Pisano je dosta o tome kako ih (is)koristiti i zato bih se na kraju samo nadovezao na već rečeno. Recimo da se one nastavljaju na već opisanu "drugu opciju" u ovom tekstu. Kada označimo kućicu "STYLE", praktično se u registraciju pohranjuje sve ono što sam opisao u tekstu iznad. Znači imamo 1Style+4OTS+16Pad i uz to nam dolazi Split, Synhro i Fingered mode. Ja još označim kućicu VOICE pa inicijalno imam još tri sounda extra u desnoj ruci. Pored toga mi se nalazi označena kućica TEXT.

A sada se vraćamo na početak ove priče. Pritiskom samo jednog tastera sam spreman zasvirati svaku pjesmu svog repertoara bez obzira da li se radi o nekoj staroj stvari ili najnovijem hitu. Na klavijaturi je sve posloženo, a vanjski ekran prikazuje tekst pjesme. Nema listanja po bilježnici ili tipkanja po nekom tabletu s tekstovima, nema razmišljanja da li sam odredio krivi tempo ritmu, nema straha hoće li desna ruka biti preglasna kada zasviram ... Prelazak iz pjesme u pjesmu je brz i siguran i ostavlja dovoljno prostora "u glavi" za radnje koje slijede.

I to je to. Prijedlog za sve one koji su novi u Yamahinom svijetu i za sve one koji će to tek postati. Pročitajte tekst i trebali biste razumjeti svaki njegov dio. Ako i najmanja sitnica nije jasna, vratite se na početak i ponovo čitajte. Nemojte dopustiti da zbog vlastite lijenosti i loše informiranosti budete jedan od onih muzičara koji na bini ima pogled prema dolje i vidljivi grč na licu.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg style-scheme.jpg (57,9 KB, 136x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
andjela987 (11.12.2016), didda (12.12.2016), dmmacak (11.12.2016), tyros2 (13.12.2016)
Star 11.12.2016, 11:41   #65
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Casper, hvala na ogromnom nesebicnom radu.Bez takvih kao ti ovaj forum ne bi imao smisla.
ffb je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio ffb za ovaj koristan post:
casper (11.12.2016)
Star 11.12.2016, 12:43   #66
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jest i ja potpisujem. I ako o Tyrosu znam skoro sve, uvrk procitam sve Casperove postove. Rekao sam vise puta Svaka cast Casper!!!

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio dmmacak za ovaj koristan post:
casper (24.07.2017)
Star 11.12.2016, 13:53   #67
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam momci na pohvalama. Zadovoljstvo mi je kada pomognem kolegama nekim savjetom. Nije tu ništa posebno napisano, nema tu neke posebene nauke. To su jednostavno stvari koje svi mi znamo (ili barem većina nas) ali možda na njih ne obraćamo pažnju i stavljamo ih u drugi plan.

Dok sam pisao gornji tekst, sjetio sam se kako je to nekada izgledalo. Yamaha PSR60 koju sam svirao 87 godine i s kojom sam zaradio lijepe pare nije na sebi imala apsolutno ništa. Nekih 30 ritmova i nešto zvukova za desnu ruku. Sjećam se da je najveći problem bio pogoditi tempo Styla jer se on određivao s jednim kratkim kliznim potenciometrom. Par milimetara kriva pozicija i ode sve u Honduras. Vjerojatno sam tada i ja (što vjerojatno, 100% sigurno ) imao grč na licu i pogled prema dolje.
Danas je na sreću mnogo lakše odrađivati ovaj dio posla i zato takve prednosti treba maksimalno iskoristiti u našu korist.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg psr 60a.jpg (40,9 KB, 130x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg yamaha-psr-60-slika-60470996.jpg (56,3 KB, 131x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 11.12.2016, 14:02   #68
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jao i ja sam imao isti problem tih devedesetih. Imao sam Techniks isto tako klizni potenciometar. Sva sreca pa sam imao vise svirki sa bubnjarem...

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 23.07.2017, 12:05   #69
pelias31
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 15.11.2016
Postovi: 28
Downloads: 0
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
pelias31 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Memorisem na reg. 1 style, tempo, song (amdmG terce)... sviram uvod pjesme, znaci voice r1 i r2 sviraju u tercama. Pritiskom na bilo koji ots dodijeljen vec memorisanom staylu u registraciji, iako nisam prilikom memorisanja ots-a oznacio kvacicu koja pamti song (midi terce), ponovo povuce song tako da opet svira u tercama iako to ne zelim. Zelim da na ots npr 2 bude na r1 bras r2 strings i da ne svira u tercama. Da li je ovaj spoj registracije i ots-a uopste moguc? Pozdrav

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
pelias31 je offline   Reply With Quote
Star 23.07.2017, 12:30   #70
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ne moze na takav nacin. Jedino da radis ave preko registracija.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
banka, freeze, registracije, registration memory, yamaha

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:25


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije