Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Mixeri

Mixeri Sve o miksetama

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 02.04.2007, 21:50   #11
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

"DuX"-Pustiovo magare tranzita zbog njega se je Yu-Midi već jednom zatvorio i bio nedostupan par dana,a treba da je sretan da nije bio i isprebijan...Ja ti kažem prijatelju kanalni slider staviš uvjek na nulu...Sa GAIN-om naštelaš sebi glasnoću toliku da ti ne zuji (master slidere staviš na trećinu jačine)...I onda polako kad doradiš kanale dižeš Master Slider ...Ako na kojem kanalu ZUJI,onda mu malo smanji bass i srednji ton,pošto dolazi do interferencije,a ako pišti onda mu smanji visoke tonove...A gosprdin Tranzit da nebi bili veliki filozof,GAIN-om se uređiva Input signal---znači kanalni drsnik se stavi na nulu zato što je nominalno pojačanje sa snagatora,jer je logaritamski raspon...Daj koji đavo pričaš gluposti,objasni ako znaš bolje a te svoje đavle i vređanje sebi turni negde,znaš...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 02.04.2007, 23:04   #12
dux
Vredan član društva
 
dux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.12.2006
Mjesto: hrvatska
Postovi: 155
Downloads: 191
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: pa80
dux befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dux pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Hvala alix,čuo sam se na msn-u sa neletom pa mi je objasnio. Uradit ću kako ste mi ti i nele rekli. Čujemo se još ako gdje zapne a mislim da nebi trebalo

pozdrav
dux je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 08:00   #13
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ma Nele je car,odkad ga znam u dobrim smo odnosima i taj čovjek nema ni grama pokvarenosti kao neki pojedinci.Svaka mu čast,koliko može on pomogne i ako slučajno šta bude trebalo tu ima još dosta naših članova koji imaju znanje i voljni su pomoći.Ako si opazio neki samo lete napadati i kontrirati odgovorima kako bi zametnuli svađu a rjetko kad stave suprotan argument koji dokaziva njihovu realnos...Al nema veze ko što naš Nele kaže:
Družimo se i uživajmo,Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 11:30   #14
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Alix
"DuX"-Pustiovo magare tranzita zbog njega se je Yu-Midi već jednom zatvorio i bio nedostupan par dana,a treba da je sretan da nije bio i isprebijan...Ja ti kažem prijatelju kanalni slider staviš uvjek na nulu...Sa GAIN-om naštelaš sebi glasnoću toliku da ti ne zuji (master slidere staviš na trećinu jačine)...I onda polako kad doradiš kanale dižeš Master Slider ...Ako na kojem kanalu ZUJI,onda mu malo smanji bass i srednji ton,pošto dolazi do interferencije,a ako pišti onda mu smanji visoke tonove...A gosprdin Tranzit da nebi bili veliki filozof,GAIN-om se uređiva Input signal---znači kanalni drsnik se stavi na nulu zato što je nominalno pojačanje sa snagatora,jer je logaritamski raspon...Daj koji đavo pričaš gluposti,objasni ako znaš bolje a te svoje đavle i vređanje sebi turni negde,znaš...Pozdrav!
Ama ko te vrijedja jadan ne bio ? Ti si taj koji to radi: "Pustiovo magare tranzita". O tome o cemu pises ocigledno nemas previse znanja ali to nije ni po jada vec je zalosno sto i drugima nameces to svoje nepoznavanje materije. To kako ti namjestas tu svoju miksetu je pocetnicka greska. Trebalo bi da naucis osnovne stvari o audio tehnici i da pitas kada nesto ne znas a ne jos i druge da navodis na pogresan put. Gain sluzi iskljucivo za podesavanje valjanog ulaznog signala i ni za sta vise. Zapamti, taj potenciometar nicemu vise ne koristi. Kazes, namjestis Gain na nulu zato sto je to nominalno pojacanje za snagatora. Kakve veze ima to nominalno pojacanje i snagator. Ocigledno si debelo pomijesao pojmove. Pa onda jos kazes da kanalni sajder treba da stoji na nuli a "gainom nastelas glasnocu". Pobogu sto se ne zapitas osnovnu stvar koja i svakom laiku odmah upadne u oci. Sto je onda na miksetama taj gain izveden uvijek kao mali potenciometar a volume kao slajder i to sa sto vecim hodom to bolje. Jednostavan odgovor, gain odnosno ulazni signal se podesava jednom i on je fiksna vrijednost a volume to jest jacinu koja se regulise klizacem mijenjamo po potrebi u toku sviranja. Zasto ako Boga znas, uz gain ide obavezno i clip dioda. Opet jednostavan odgovor, da bi imali vizuelnu kontrolu pri namjestanju tog ulaznog signala a i kasnije u toku sviranja mogli provjeriti da li signali "probijaju" i po potrebi namjestiti to preciznije.
Evo sada kraceg uputstva o podesavanju ulaznih signala. Nivo ulaznog signala ili gain je razlicit od instrumenta do instrumenta ili mikrofona. Njega treba prilagoditi ulazima na mikseru. Mikseri imaju po kanalima i predpojacala sa tom gain kontrolom kojom je to podesavanje moguce. Konkretno, ulazne signale je moguce podesiti i bez da se ista cuje na zvucnicima odnosno da je master volume spusten na minimum jer to sve nema nikakvog utjecaja na sami ulazni signal. Pri podesavanju mikrofonskih ulaznih signala bi pjevac trebalo da pjeva na taj mikrofon onako kako to inace radi a pri tom treba povecavati gain dok se prvi put ne upali crvena led dioda. Tada treba smanjiti gain malo ispod te vrijednosti i to je prava i potrebna vrijednost. Ukoliko kasnije u toku sviranja primjetimo da se pri najacim signalima sa tog mikrofona ponekad na kratko ipak upali ta crvena lampica, treba jos za nijansu smanjiti gain. Sa druge strane, gain ne smije biti prenisko odredjen jer gubimo na korisnom signalu. Znaci ovdje je potrebno vrlo precizno podesavanje jer ni previse ni premalo nije dobro. Kod previsokog gaina ce doci do distorzije signala a kod preniskog je odnos signal to noise premali tako da imamo nepotrebnih gubitaka na nivou signala vec u startu. Kazem u startu jer je to predpojacalo na mikseti sa gainom prvo sto jedan spoljni signal treba da prodje i ako tu vec na pocetku ne uradimo stvar kako treba sve sto ce taj signal kasnije proci nece biti u redu. Podesavanje ulaznih signala instrumenata je vrlo slicno s tim da pri tom treba odabrati one "najace boje" jer inace ce se u sviranju desiti da one izazovu distorziju ukoliko smo stelovanje radili za tihim bojama. Za aranzere vazi isto, podesavanje treba obaviti na ritmovima koji se cuju najace.
I sada, opet veoma vazno, jacine pojedinih kanala treba iskljucivo regulisati pomocu volume slajdera ili potenciometara i tu nema nikakvih posebnih pravila niti nekakvih "nula" jer koliko ce koji instrument ili mikrofon biti pojacan zavisi od sasvim drugih faktora a najbolji pokazatelj je uho. Zakljucak, sve sto je Alix napisao o vome je totalno pogresno i ni pod koju cijenu se ne treba primjeniti.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 12:40   #15
nele1
Ovaj baš voli da kuca
 
nele1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.09.2006
Mjesto: Nemacka Berlin
Godina: 54
Postovi: 491
Downloads: 552
Uploads: 0
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 80 puta u 76 Postova
Instrumenti: 2 Harmonike Artist,PA800,LE korg
Interesi: pomagati dobrim ljudima
nele1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
nele1 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard kolege

AJDE LEGENDE NEMOJ TESE SVADJATI ZBOG SUGAVOG POJACALA
DAJ OPUSTITE SE MALO I UZIVAJTE BREEEEEEEEEEE:
JEBEM MU NAUKU NEVOLIM DA VIDIM KAKO SE SVADJATE
ZA NESTO STO NIJE VREDNO TOGA,AJDE MALO ZEZANJA
IPAK SMO MI OVDE SVI PRE SVEKA KOLEGE I NESMEMO DASE SVADJAMO
AJDEEEEEEEE DRUSTVO MIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
POZDRAV
nele1 je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 12:46   #16
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nije to nikakva svadja vec samo reakcija na pogresne informacije. Zamisli koliko mladih muzicara sa malo iskustva procita ovaj post i naidje na nebuloznu tvrdnju Alixa da se "volume slajder obavezno stavi na nulu a gainom nastela glasnoca" i onda oni to tako rade i... to ne valja nicemu. Ti znas i sam da je to sve sasvim drugacije i da ovakve tvrdnje odmah treba demantovati da ne bi bilo vise stete nego koristi. Za zezanje uvijek ima vremena ali uzput ovdje treba nesto i da se nauci jer presjest ce nam zezanje ako niko ne ispravi gresku jer cemo morati da se dobro zezamo tamo gdje nam je to najmanje potrebno to jest na bini.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 13:19   #17
dux
Vredan član društva
 
dux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.12.2006
Mjesto: hrvatska
Postovi: 155
Downloads: 191
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: pa80
dux befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dux pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

˝Nema ni pojma to sto pises˝. Tranzit malo ti je oštra reakcija. Al kao što nele kaže nema potrebe ljudi za svađu. Ne razumijem namrgođene muzičare koji se vole svađati
Tranzit daj nam objasni zašto onda onakva skala na volume slideru,neke vrijednosti pa nula pa opet nešto :
dux je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 13:19   #18
nele1
Ovaj baš voli da kuca
 
nele1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.09.2006
Mjesto: Nemacka Berlin
Godina: 54
Postovi: 491
Downloads: 552
Uploads: 0
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 80 puta u 76 Postova
Instrumenti: 2 Harmonike Artist,PA800,LE korg
Interesi: pomagati dobrim ljudima
nele1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
nele1 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard HAHAHAHAHAHAHA

HAHAHAHAHA OVA TIJE DOBRA
MISLIO SAM SAMO DA NEBI BILO LOSE DASE SVE SREDI NORMALNO
BEZ UVREDA LEGENDO
NISTA LOSE NISAM DRUGOMISLIO
AJDE SVE NAJBOLJE
nele1 je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 14:11   #19
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od dux
˝Nema ni pojma to sto pises˝. Tranzit malo ti je oštra reakcija. Al kao što nele kaže nema potrebe ljudi za svađu. Ne razumijem namrgođene muzičare koji se vole svađati
Tranzit daj nam objasni zašto onda onakva skala na volume slideru,neke vrijednosti pa nula pa opet nešto :
To "nema ni pojma to sto pises" nije ni malo ostra reakcija niti je uvreda vec samo fakat jer je cinjenica da sve sto je u vezi sa tim Alix napisao totalno pogresno. Nemoj opet da ponavljam iz kojih razloga, nema potrebe. Procitaj moj post i sve je jasno.
Ta skala na volume slajderu je kao prvo relativna jer neposredno zavisi od vrijednosti samog gaina. Da ti bude jasnije. Ako je gain podesen kako valja to jest da pri pikovima ulazni signal je priblizno nula dB a ti postavis i slajder na nulu i sve gaine ekvilajzera (na kanalu i masteru) linearno (na srednju vrijednost) moci ces na led skali na masteru da ocitas da u tim momentima i izlazni signal se krece oko nule. Naravno samo ako posmatramo taj jedan signal. Kada u isto vrijeme imamo vise signala to ce biti sasvim drugacije posto se te vrijednosti sumiraju. Upravo radi ovoga postoje i skale pored slajdera po kanalima da bi nam dale informaciju o ukupnom stanju. Provjeri sam, ukljuci dva tri instrumenta i za svaki podesi gain onako kako sam opisao a onda stavi sve slajdere njihovih kanala i master slajder na nulu i ozezi svirku, vidjet ces da ce na led skali pored master slajdera vrijednost prelaziti nulu i to podobro pa ce cak u pojedinim momentima ici i u crveno (sto nikako nije preporucljivo). Ovo znaci da treba samanjiti volume na pojedinim kanalima naravno u srazmjeri, dok se ne dobije zdrav signal na izlazu. Te skale pored kanalnih slajdera sluze i da bi se imala orijentacija u medjusobnom podesavanju jacina pojedinih kanala odnosno da bi se odrzao potreban odnos izmedju njih. U svemu ovome znaci ne treba trcati i mlatiti bez potrebe i davati totalno pogresne informacije jer kako sam vec rekao, moze biti mnogo vise stete no koristi za kolege koje uzmu to zdravo za gotovo. Miksanje bilo u studiju ili na bini je citava nauka koja barata strogo odredjenim faktima i tu sale i nagadjanja nema a pogotovu sirenje zabluda na javnim mjestima kao sto je i ovaj forum. Pamet u glavu ! Nisam se ni ja naucen rodio niti sve znam ali ono sto znam rado cu podijeliti sa kolegama. Najgore je sto se u sve uplete ljudska sujeta i onda dodje do odbrane necega sto ne da je pogresno nego je smijesno. Zbog sujete su se mnoga zla desila i ne treba dozvoliti da zbog toga ljudi dobiju potpuno pogresne informacije i ovdje. Nije sramota ne znati ali je velika sramota ne znati a tvrditi i sebi i drugima da znas.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2007, 14:11   #20
nele1
Ovaj baš voli da kuca
 
nele1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.09.2006
Mjesto: Nemacka Berlin
Godina: 54
Postovi: 491
Downloads: 552
Uploads: 0
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 80 puta u 76 Postova
Instrumenti: 2 Harmonike Artist,PA800,LE korg
Interesi: pomagati dobrim ljudima
nele1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
nele1 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard EVO

http://www.speedyshare.com/942256413.html ETO TU SAM RUCNO CRTAO KAKO IZGLEDA OD PRILIKE I KAKO JE NAJBOLJE
nele1 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
miksete, nastimavanje


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:08


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije