Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Efekti

Efekti Izmenite stari, mnoton, zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 22.12.2011, 12:41   #21
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Eh super burli, u koliko se ispostavi da sprava radi odlicnofenomenalnomaltenefantasticno i ja je uzimam sto posto!!! Na ovom nasem artistu bh ga nema mislim u katalogu (Behringer-ovog DSP-a).... tako da cu ga morati narucivati (kazem u koliko se ispostavi da je dobar). Cekamo sad druga tranzita da nam malo to napise u detalje juhuuuuuuuu
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 22.12.2011, 13:01   #22
pampur
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.12.2009
Mjesto: EU
Postovi: 4
Downloads: 86
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Yamaha e. gitara
Interesi: yoga,citanje
pampur befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard -

Milane koliko kosta taj soundcraft EFX8? Cuo sam pozitivne komentare pa me zagolicalo da ga kupim :-)
pampur je offline   Reply With Quote
Star 22.12.2011, 13:30   #23
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

ja ga platio 250 evra polovan, pre par meseci,u odlicnom stanju...nov je 450 evra..poz
Milan$ je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2011, 02:31   #24
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kao sto i obecah, evo kratkog uputstva a i objasnjenja rada Behringer Ultramizera 1424 Pro. Ovaj uredjaj je malo slozeniji i pored Levelera sadrzi Limiter, Exiter, Bass Enhacer, Stereo Imager i Denosier. Leveler ovdje nosi ime Ultramizer a ima tri parametra: Ultramizer Density (jedan put na taster "Ultramizer") kojim se definise intenzitet kompresije i ovdje se za pocetak trebaju odabrati srednje vrijednosti; Ultramizer Speed (dva puta na taster "Ultramizer") koji je kombinacija pojacavaca ulaznog signala i Tresholda i on je u svemu ovome najbitniji parametar te ovdje treba biti vrlo pazljiv pa poceti sa malim vrijednostima, a sto je veca razlika izmedju Peak i RMS signala tim vise treba povecati vrijednost s tim da se ne pretjera jer postoji opasnost od "peglanja" signala"; Ultramizer Range (tri puta na taster "Ultramizer") je parametar kojim se odredjuje maksimalno pojacanje ulaznog signala koju treba da obavi Ultramize funkcija, ovdje treba za pocetak, biti umjeren. Limiter kod 1424 Pro sluzi kao zastita za pojacalo i zvicne kutije a do njega se dolazi preko Max.Out Level tastera kojim se odredjuje Treshold (prag) Limitera. Najpametnije je postaviti ga na minimum a onda pustiti signal maksimalnog nivoa preko miksera i onda krenuti sa pojacavanjem Max.Out Levela sve do momenta kada se prvi put upali crvena lapica na pojacalu snage (Clip dioda), tada smanjiti za malo Max.Out Level i to bi vec bilo sve u vezi sa podesavanjem nivoa signala. Pojacalo i kutiije su ovim 100% zasticeni.
Exiter je psihoakusticki procesor koji utice na frekventni spektar ukupnog signala i cini ga cistijim i definisanijim i on ovdje ima dva parametra. Prvim pritiskom na Exiter taster podesava se parametar Exiter Process kojim se odredjuje nivo djelovanja Exitera i ovdje treba biti dosta umjeren jer ce sluh uvijek traziti sve vise i vise Exitera, a kako znamo, sluh zna da se umori i da prevari. Drugi parametar je Exiter Tune (dva pritiska na Exiter taster) kojim se odredjuje frekvencija od koje djeluje Exiter i to ide od 4-12kHz. Od zavisnosti kakav je PA sistem zavisi i odabiranje ove frekvencije pa je jedini pravi savjet, probati. Bass Enhancer je ovdje predstavljen tasterom Super Bass i ima iste parametre kao i Exiter ali se oni ovdje odnose na bass.
Stereo Imager se ovdje zove 3D Surround i sluzi za sirenje stereo slike. Ne treba pretjerivati sa ovim jer se u protivnom dosta izgubi na konkretnosti signala a u isto vrijeme dodje do izrazaja hall i delay koji postoji u signalu.
Denoiser nije posebno bitan za zivu svirku a i on ovdje ima dva parametra. Prvi pritisak na taj taster poziva parametar Denoiser Treshold koji odredjuje prag od kojeg on pocinje da djeluje a drugi pritisak poziva parametar Denoiser Sensitivity kojim se odredjuje kako osjetljivo ce Denoiser da obradjuje signal koji je presao Treshold.
Crossover je veoma vazan parametar za live upotrebu jer on odredjuje frekvenciju od koje ce Ultramizer uopste da djeluje. Za live svirku gdje je kompletan orkestar (ili aranzer) u pitanju treba postaviti Crossover na oko 500Hz da ne bi doslo do "pumpanja" basova jer bi snazni bass signali koji inace nose nejveci dio snage signala tjerali konstantno Leveler da radi sto bi dovelo do totalnog peglanja signala i napumpanih bassova.

Ovo je bilo ukratko o osnovnim funkcijama Behringer Ultramizera a ako bude dodatnih pitanja, tu sam.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 7 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
Bokic (23.12.2011), Burli (23.12.2011), daliborkorg (27.12.2011), danijel011 (24.12.2011), harepa50 (23.12.2011), momo (23.12.2011), romario (23.12.2011)
Star 23.12.2011, 21:41   #25
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Hvala druže što si fino objasnio o ovome. Ja imam aktivnu mix Omnitronic LS-822A pa te pitam da l' se na nju može skopčati leveler, pošto ne vidim da ima igdje master inserte (barem ja ne vidim da piše). Ako ništa, drug i ja kad sviramo koristimo njegovu yamahu emx5000, da li ona ima master inserte?
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2011, 23:03   #26
Burli
Ovaj baš voli da kuca
 
Burli's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.12.2007
Postovi: 364
Downloads: 57
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 22 puta u 19 Postova
Burli befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Veliko hvala i od mene na stvarno detaljnom objašnjenju, danas sam probao uređaj i prvi utisak je i više nego pozitivan!

Prvo sam preko klavijature pustio studijski snimak u Mp3 formatu i krenuo sa podešavanjem kako je kolega @tranzit naveo. Bezmalo za par minuta sam bio oduševljen kako je sve zvučalo! Međutim kada je na red došao mikrofon uslijedilo je razočarenje jer se ispostavilo da vrlo lako nastaje brujanje i nekakva prilično čudna mikrofonija. Brujanje sam neutralisao ponovnim podešavanjem tastera Super Bass tj. Bass Enhancera gdje sam očigledno pretjerao sa dodavanjem prilikom slušanja Mp3 snimka. Mikrofoniju sam eliminisao ponovnim(detaljnijim) štimanjem na samom mixeru gdje je kompresor pravio mali problem. Ipak za konačan sud je potrebno malo više vremena i adekvatan prostor jer ovo sve je štimano u garaži a pravu ocjenu i sud ću imati tek poslije radnog vikenda.

Ujedno da priupitam prije svega @tranzita ali i ostale ako znaju da li na tasteru IN/OUT koji je u gornjem-desnom uglu se može isključiti uređaj tako da ostaje neprocesuiran signal, tj. na zvučnike ide onaj ton koji sam imao prije uvođenja levelera u "priču"? Jer ako je tako na licu mjesta se može čuti razlika u zvuku sa procesorom i bez njega, a meni se mnogo više sviđa kada je on u poziciji IN...
Dok ovo pisah sjetih se da pitam, ustvari konstatujem nešto i u vezi Denoiser Tresholda za koji je napisano da i nema neku ulogu za live, međutim kada je postavljen na OFF čuje se blago šuštanje dok kada ide čini mi se -40 nema signala, tj. ništa ne izlazi na razglas pa sam ja našao neki kompromis i stavio na -70?!

I za kraj evo vrijednosti koje sam memorisao, pa ako ima kakvih uputa i savjeta rado ću ih uzeti u obzir!?

Ultramizer Density je 35
Ultramizer Speed 40
Ultramizer Range 6
Max Out Level -13
Exciter Process 24
Exciter Tune 5,5 kHz
Super Bass 77 odnosno 20
Stereo Width(3D) 27
Denoiser Treshold -70
Denoiser Sensitivity 11
Crossover 500 Hz
__________________
Ibro nije htio para, Ibro će vazda bit' fukara,-neki odmah počeše da blate Ibrin lik, al' samo prava raja je znala u čemu je trik: Nije Ibro jarane naš fukara, Ibro ti je "defakto" umjetnik! Svaćaš???
Burli je offline   Reply With Quote
Star 24.12.2011, 03:02   #27
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tacno je Burli, sa tim In/Out tasterom dobijas bypass i mozes uvijek napraviti poredjenje procesiranog i neprocesiranog signala. Sto se tog mikrofona tice, naglasio sam da se mora biti vrlo oprezan jer vjeruj mi, podizanje RMSa za samo 3 dB dovodi do enormnog subjektivnog pojacanja signala. Kod mikrofonskog kanala i svih kanala gdje si upotrebljavao kompresor, slobodno smanji makeup gain (out gain kompresora) jer ce kroz upotrebu levelera i ti signali biti podignuti tako da nema potrebe za nekim velikim makeup gainom. Po pitanju Denoisera i moje opaske da on u live upotrebi i ne cini posebnu vaznu stavku, to i dalje ostaje a ti si naravno u tim ulsovima uocio smanjenje suma, sto je i sasvim normalno, medjutim, pod nekakvim satorom ili salom gdje se nalazi 300 do 500 ljudi, taj sum je zanemarljiv pa onda i sam denoiser. Naravno da nije na odmet imati i njega ali pazi da taj treshold na denoiseru ne bude previsoko podesen jer kod sasvim tihih pasaza moze doci do kratkih prekida u zvuku. Vrijednosti koje si odabrao su sasvim razumne, jedino sto kod tog Bass Enhancera i Exitera ces morati u zavisnosti od prostora u kojem sviras, eventualno da pravis izvjesna pomeranja. Garantujem ti da ces i na svirci biti isto toliko zadovoljan promjenom kao i u toj garazi gdje si probao jer za Ultaramizer prostorija ne igra posebnu ulogu, stvar je samo nastelovati sve onako kako to najbolje odgovara datim uslovima. Jos jednom da ponovim, imaj na umu uvijek da je manje vrlo cesto vise posebno kod ovih uredjaja.





@harepa50
Kod tog tvog miksera nema mogucnosti prikljuciti Ultramizer na nacin kako je to Burli uradio ali mozes ga iskoristiti bar za aranzer jer je u sustini najvaznije da taj signal bude procesiran, naravno ako radis uopste sa aranzerom. U tom slucaju aranzer Out L/R u Ultramizer In L/R a iz Ultaramizer Out L/R u dva kanala miksera ali kod kojih su panorame obavezno namjestene krajnje lijevo odnosno desno. Druge ti nema. Ustvari ima, da nabavis neki mikser koji ima master inserte, posto taj tvoj i nije nesto posebno vrijedan, lako ces ga preboljeti.
Dodato:
Zaboravih, kad smo kod tog prokletog Behringera, kojeg svi kao nesto mrze i ne podnose, pljuju i povracaju po njemu, u najskorije vrijeme izbacuju veoma interesantan digitalni mixer X32, sa 32 kanala, 16 grupa i brdom efekata medju kojima ce se naci i master leveler. Mislim da ce se ono pljuvanje i povracanje debelo smanjiti poslije ovoga a oni koji su (ni sami uglavnom nemaju pojma zasto) postali veliki neprijatelji Behringera, morati da se bar malo pokriju usima i da ne mlate praznu slamu, kao sto je to slucaj i kod ovog Ultramizera. Burli ce Vam to, sto na sto, vrlo dobro docarati poslije svog radnog vikenda i siguran sam da ce mnogi promijeniti misljenje o tom Behringeru, ako ne bas javno a ono u sebi, da niko ne cuje. Sujeta je zestoka mana.

Promijenjeno od tranzit (24.12.2011 u 03:55 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
Burli (24.12.2011)
Star 25.12.2011, 12:55   #28
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo konacno prosao je moj neznam koji po redu period banovanja.

Postovani Tranzit.
Moje misljenje o nepotrebnosti tog uredjaja nije palo sa neba. Procitao sam na internetu previse misljenja ljudi koji se ovim poslom bave daleko ozbiljnije od svih nas ovde.
Niti jedno mosljenje nije bilo pozitivno.
Steta sto gospoda moderatori uklanjaju sve linkove koje postavim. Neznam cime se ovaj sajt ugrozava postavljanjem linka drugih svetskih foruma, al to je njihova stvar i ja sam zavrsio za tim.

Imam jedno konkretno pitanje, jer ne vidim drugi nacin kako objasniti da ovoa sprava nije dobra.

Navedi mi jedan primer od nasih najboljih firmi koje rade velike koncerte (tipa Berar,SkyMusic, i tako dalje) koji koriste takav uredjaj, ili nekog proizvodjaca tipa EAW, Martin, JBL, Nexo, L'acoustics, D&B (dodaj ovde koga god hoces ko je ozbiljan u ovom poslu) koji preporucuje upotrebu ove sprave.

Dakle ako je to super extra stvar koja poboljsa zvuk, veruj mi svi bi je oni koristili.

Pozdrav od mene ja nemam sta vise da dodam na ovu temu.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 25.12.2011, 16:24   #29
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Vama je ocito dzaba govorit da ko i svaka kuca i ovaj forum ima svoj "kucni red" i kad biste malo bolje proucili pravilnik koji cete naci na ovom linku (koji uzgred dozvoljavamo, maltene preporucujemo) www.yu-midi.org/forum/faq.php i doooobro obratite paznju na tocku 14, a pogotovo 23 koju toliko volite da zaobilazite.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 25.12.2011, 17:53   #30
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Razumem ja u potpunosti vas stav sto se tice reklamiranja.

Ali ne razumem kako link do stranog foruma (Engleski ili Americki), koji nema nikakve dodirne tacke sa vama i samo moze ljudima da omoguci da nauce nesto vise mozete tretirati kao reklamu?

Nisu svi vicni da pretrazuju detaljno internet kako bi dosli do zeljene informacije.

Ili link do profesionalnog servisa za pojacala u engleskoj, koji je radio nezavisna merenja raznih pojacala i javno objavio svoja merenja i rezultate, koji ljudima mogu pomoci da odluce sta da sebi kupe, isto tako smatrate reklamom.

E zbog toga revolt s moje strane.

Ne gledajte na sve kao na reklamu, jer nije.

Banovali ste me medju ostalom jer sam u svom potpisu javno rekao ko sam i sta sam.

Ako se sutra ovde na vasem forumu uclani inzenjer koji radi za JBL/RCF...., i to lepo stavi u svom potpisu, hocete i njega zbog toga banovati?

Promijenjeno od MarjanMilosevic (25.12.2011 u 17:56 sati)
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio MarjanMilosevic za ovaj koristan post:
Burli (25.12.2011)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:00


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije