Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 12.04.2015, 22:51   #21
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od denza_ Pokaži Post
Treba znati i upeglati , nije da samo zvuči dopadljivo nego daje i izrazito dobar SPL, bar što se satelita tiče (koristim sistem DSR 2x112 + 4x118), iako bassevi nemaju tako dobar output kao sateliti, pa mi je osobno i malo smiješno kako su napravili taj odnos bas/satelit, moraju ići bar dva bassa po strani za 1 satelit.
Dva basa i jedan satelit po strani je pravilan odnos bas/satelit. Ljudsko uvo je daleko osetljivije na srednje i visoke tonove u odnosu na bas.
Da ti dam jedu moju 12 ne bi ti ni 4 tih 118 biti dovoljno ;-).
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 19.04.2015, 12:37   #22
neshatomic
Vredan član društva
 
neshatomic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.06.2009
Postovi: 277
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 67 puta u 41 Postova
Instrumenti: Acoustic Line Seeburg , JBL SRX , Dynacord Variline , Dynacord MAdras , DANLEY sound labs
Interesi: sport,moto sport,sound & light
neshatomic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@ energy

''To sto karakterisete kvalitet kutija kroz to da li su viskotonci 1 ili 2 inca je cista glupost ''

Ovo sto ste napisali je cista glupost,srce svake kutije je upravo drajver i evo pokusacu ukratko koliko je to moguce da vam objasnim zasto.

uzecemo za primer kutije 15/2 recimo 400W

1. TON
Kod dvosistemske 15/2 kutije zvuk izlazi iz 15ke i drajvera.
Ako je drajver 1 inch 30w ,to znaci da on nema snage da se spusti nisko i da svira srednje i da ce rez na skretnici biti prilicno visok za drajver da bi ispratio 15icu od 400W i da ne bi crkavao.Uglavnom kod takvih kutija rez je na 5khz za drajver te iz drajvera izlaze samo visoki tonovi.primer za ( ev zx4 , eliminator , jbl jrx , fbt maxx4 ,maxx5 ...)
Posto znamo da svaka 15ka ne svira dobro srednje preko 1500hz ,rezultat takvih kutija gde je mali drajver i visok rez je rupa u TONU na mestu gde se ukrstaju 15ica i drajver ,a to je 3khz.Posto znamo da vecina instrumenata se cuje u spektru od 1000hz -5000hz i da su to freq na koje je ljudsko uvo najosetljivije ,kutije tog tipa nam uvek zvuce mutavo jer imaju tu rupu gde nam je najvazniji ton.

Kod ozbiljnijih kutija npr EV RX115 koja je takodje 400W ali ima 3 inch drajver , drajver ima snage i moze da istrpi da svira puno vise srednjih ,zato je rez mnogo nizi ,ukrstanje je mnogo nize ,moze da bude vec od 1500hz dokle i sama 15ka svira super,tako da em sto drajver svira nize ,em vise nema one ''rupe '' u zvuku .

Dakle kavalitet zvuka NAJVISE zavisi od velicine drajvera i njegove snage,sto je je jaci drajver on svira veci spektar ,a 15ica manji...


2. DOMET kutije

Ako pricamo o dometu kutije ,tu je vazno da gledamo disperziju horne ,od nje najvise zavisi domet kutije.Kutije 90x50 su normalne disperzije i bolje kutije sa tom hornom bacaju kvalitetno do 15m , kutije sa disperzijom 60x40 imaju uzu disperziju i kvalitetne kutije sa tom hornom mogu da bace do 25m.

E sada jedan podatak vrlo vazan od koga najvise zavisi koliko ce kutija da baca je opet REZ za drajver.
Ako je drajver mali i rez za njega na 5khz iz horne ce izlaziti samo visoki tonovi i biti usmereni disperzijom horne,sto znaci da srednji opet izlaze iz 15ice koja em sto srednje svira lose ,em ne moze da ih usmeri i dobaci jer 15ka svojom povrsinom membrane zraci pod uglom od 90x90 .Rezultat toga je kutija se cuje do 7,8 m posle toga se cuju samo neki visoki ,a konkretnog zvuka nema nigde primer ( zx4 , JBL jrx , FBT maxx5 i sve slicne kutije sa malim drajverima )
Kutije koje imaju vece drajvere npr 3 inch posto imaju snage i sviraju vec od recimo 1500hz to znaci da ce svi gornji srednji koji su vazni za glas ,harmoniku...da izlaze upravo iz drajvera a ne iz 15ice ,sto znaci da ce te freq biti usmerene hornom i da ce automacki te freq biti dobro usmerene i da ce dobaciti daleko.

Dakle od velicine drajvera najvise upravo zavisi koliko ce linearan i kvalitetan ton da bude i koliko ce kutija da dobaci ,a ne bas u toj meri koliko ce kutija da bude glasna. Npr pomenuo sam i upredio EV zx4 i EV rx 115 , obe kutije su sllicno glasne ,nije bas neka velika razlika u glasnoci ,ali to sto je veci drajver kod RXa najvise utice na sam ton koji je mnogo zdraviji ,linearniji i laksi za pevanje i za rad .

Ne znam koliko ste me ispratili ,ovo je vrlo siroka i dugacka tema ,pokusao sam da je skratim koliko je moguce...

pozz

Promijenjeno od neshatomic (19.04.2015 u 12:41 sati)
neshatomic je offline   Reply With Quote
Ćlan 6 Vam se zahvalio, neshatomic, za koristan post:
Bokic (19.04.2015), dmmacak (20.04.2015), ffb (19.04.2015), saxngroove (04.05.2015), tonijo (08.09.2015), veselinovicvs (05.03.2018)
Star 19.04.2015, 13:39   #23
mikimiki
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 15.08.2006
Postovi: 594
Downloads: 1068
Uploads: 3
Rekao HVALA: 40
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: TYROS5,BEHRINGER X32 PRODUCER,YAMAHA DSR112,JBL 618S XLF,ELECTRO VOICE ZLX12P......ITD...
mikimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sve si objasnio samo nisi rekao dali izlazi masno I dali mogu terce...hehe

Odlican post..Svaka cast.
mikimiki je offline   Reply With Quote
Star 19.04.2015, 14:02   #24
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@nesatomic

Ono sto smeta nasim 99% muzicara / pevaca je bas to ako je cist ton. Navikli su godinama na distorziju i ono sto valja, njima ne valja.

Licno sam se uverio u to kad sam presao na digitalni mixer, skoro svaki pevac se uplasi svog glasa.

Drugo, kod nas pevaci i muzicari setaju po sali u cilju prikupljanja baksisa i hteli bi da se(be) cuju, udaljeni 30 metara i okruzeni sa nekolicinom pijanih gostiju koji se deru na sav glas, isto kao i na bini.

Skoro sam otisao na neki "koncert" da malo poslusam kolege, a oni, em se pojacali, em nikad nisu culi za EQ pa visoki tonovi bukvalno pomeraju sliku pred ocima i to sve za nekih 100 ljudi...

Ne treba da bude preglasno, samo da bude dovoljno glasno. Valjda ove mladje generacije sticu utiske da sve sto je tise od njihove lokalne diskoteke nije dobro....
sale_band je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, sale_band, za koristan post:
tonijo (08.09.2015), veselinovicvs (05.03.2018)
Star 20.04.2015, 01:28   #25
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sale, doslovno si svaku riječ pogodio što si napisao.
Kod nas su ljudi naučili na Dynacord i na Shure betu upravo iz tog razloga što to sve zajedno mulja, plus ona idiotska navika pjevača da prekriju dlanom glavu mikrofona i to onda upotpunjava sliku.
A to što kažeš za mlađe generacije, ja danas sviram jedno veselje s kolegom, akustika je u pitanju gitara+harmonika i klinka me pita, doduše nije sa zlom namjerom: Možeš li miksat? Nisam skužio šta je htjela, ali da se izvučem iz situacije rekao sam joj onu staru foru zzzz šlag
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Dell za ovaj koristan post:
sale_band (20.04.2015)
Star 20.04.2015, 14:01   #26
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Dell Pokaži Post
plus ona idiotska navika pjevača da prekriju dlanom glavu mikrofona i to onda upotpunjava sliku.

http://youtu.be/EbjMU2fNDYU
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2015, 15:11   #27
miki2008
Vredan član društva
 
miki2008's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Mjesto: Banja Luka
Godina: 39
Postovi: 190
Downloads: 262
Uploads: 16
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Instrumenti: Klavijature
miki2008 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
miki2008 pošalji poruku preko MSN messengera miki2008 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pjevaci u glavnom jebu tonsku sliku za odvrtanjem prekomjernog efekta zatvaranja glave mikrofona pa visak zvucnog pritiska ne moze da izadje na drugu stranu. Neko je rekao nesto u vezi digitalca skoro svi bjeze od tog digitalca kao djavo od krsta. Pa jebote jel toliko tesko povjerovati svojim usima da je lakse raditi na nesto cisce i preciznije nego na stalno muljanje. Skoro sam imao u kafanici jedan problem sa kolegom bas iz razloga sto je lik navikao na muljazu,a jako dobar pjevac na zalost. Imam yamahu 02r i kutije rcf art 715 a mk2 i bas bin rcf...Sve fino nastimano izlazi toliko cisto da je to strasno on je na kraju rekao jebo te kao tvoj mikser i razglas promukao sam zbog njega, sto se na razglas uopste ne primjeti. Prije toga nije spavao dva dana popio je gajbu piva i sta je najlakse okrivit nego razglas. Malo je onih koji stvarno cijene cistocu tona. Opet imam jednog sto mu je isti stim mikrofona u svakoj prostoriji a u glavnom na dinakorda radi pa vi onda razmislite kako to zvuci. Od apsolutne akustike ljudi naprave neakustiku... strasne su to stvari. Doduse ovu jamahu sam jedan vikend nosio jer je rijetko nosim zato sto je jako teska,u glavnom nosim roland vm 3100 pro ali ne moze se roland poredit sa jamahom u tonu i efektima. Eto tako na tu temu.... A sto se tice kutija,kutija je najbitnija jer je ona krajnji izlaz svega dzaba rezija i sve ako kutije nisu bas dobro. I naravno kultura i posovanje mix-a nije sve rke koke opleti obori....uuu aaaa.... Ala fazon Zere I Goci i ostala kompanija anti sluhista.

Promijenjeno od miki2008 (20.04.2015 u 15:18 sati)
miki2008 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio miki2008 za ovaj koristan post:
veselinovicvs (05.03.2018)
Star 20.04.2015, 15:52   #28
mikimiki
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 15.08.2006
Postovi: 594
Downloads: 1068
Uploads: 3
Rekao HVALA: 40
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: TYROS5,BEHRINGER X32 PRODUCER,YAMAHA DSR112,JBL 618S XLF,ELECTRO VOICE ZLX12P......ITD...
mikimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Takodje sam imao slicna iskustva. Ja radim sa Behringer x32 I Yamaha dsr112+jbl prx 618xlf. ..I kazu kako to moj mikrofon odlicno zvuci a na njihovom nesto fali..Jos kad m8 kazu da do dam basa na 3 sata na mikrofon odmah mi kosa raste. .
mikimiki je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2015, 16:20   #29
miki2008
Vredan član društva
 
miki2008's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Mjesto: Banja Luka
Godina: 39
Postovi: 190
Downloads: 262
Uploads: 16
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Instrumenti: Klavijature
miki2008 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
miki2008 pošalji poruku preko MSN messengera miki2008 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ma strasno je to sve... Dzaba covjek radi budala pogubi zivce...
miki2008 je offline   Reply With Quote
Star 20.04.2015, 21:52   #30
denza_
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 03.05.2013
Postovi: 102
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 11 puta u 10 Postova
Interesi: Gitare,razglasi,sport
denza_ ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bravo Nesha, svaka čast na ovom postu, kad ljudi vole izvaliti gluposti, treba netko i objasniti.
Lijep pozdrav ti želim!
denza_ je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
electrovoice, etx

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije