Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 07.08.2013, 23:06   #11
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Stari moj, kad se prvi put vidimo pojest ćemo i tog janjca i zalit s par kanta gemišta (ja kao Zagorec ga mogu more popit ).
Inaće, jesi li razmišljao da napišeš knjigu o masteringu ili nešto kao osnove rada u ton-studiju, ali onako laičkim rječnikom.
S obzirom da kvalitetnog materijala na tom polju u nas gotovo nema, vjeruj mi bila bi pravi hit. Ne treba sad to bit knjižurina od par stotina stranica (mada vjerujem da bi ispala manja enciklopedija kad bi u tanane prenosio sve svoje iskustvo i znanje), ali ono kao manji diplomski od 50-60 stranica (najosnovnije što treba svaki live bend i amaterski studio, da ne kaći na you tube smeće ), mislim da bi se itekako dobro prodavala i bez neke specijalne reklame, jer među nama muzičarima dobar materijal se širi usmenom predajom.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 23:14   #12
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hahahaha... ti taman kao da si Nostradamus. U toku je rad na knjizi koju pominjes, vec vise od pola godine, ama ne stizem vise da radim na njoj jer imam i drugih obaveza, u studiju, na Trans Audio projektu, pa zatim i muzickoj skoli koju jos drzim itd... Nadam se da cu uspjeti da je dokrajcim uskoro. Cak je i izdavac vec poznat ("Bosanska rijec" iz Tuzle) i ugovoren kompletan aranzman sa direktorom te izdavacke kuce, inace mojim dugogodisnjim prijateljem, Simom Esicem ali... ja sam jedini krivac sto to jos ne izlazi. Potrudicu se, nemam sta drugo da ti kazem, a tebi cu poslati primjerak sa posvetom... hahahahaha.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 23:18   #13
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

I ja bih sa vama na janjetinu i kante gemista ako moze
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 23:30   #14
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

O zahvaljujem unaprijed, bit će mi velika čast. Preporučit ću je svim kolegama.
Primjetio sam inaće da su ton-majstori jako škrti na rječima kad treba dat neki koristan savjet ili prenjet znanje, čak i posprdno govore o opremu za koju tražiš savjet, jer to je jelte amaterska oprema i oni ne rade na "igračkama", ali kod Tranzita sam baš unazad par godina doživio suprotno. Nikad mu nije teško dat dobar i kvalitetan savjet (stvarno mi je s par tekstova ovdje rješio dugogodišnje nedoumice), ne podcjenjuje nikog, nit kao amatera nit kao profesionalaca, o svakom muzičkom uređaju i instrumentu piše realno, bez pravog pretjerivanja, stvarno kraj toliko obveza još troši vrijeme na nas.
I još k tome džabe. Kako se kaže Bog će mu platit.
Eto, neznam koliko mu od mene znači, ali nikad mi neče bit teško reč takovom čovjeku HVALA !
A što se tiće janjetine i gembača, stvarno bi se mogli negdje nać i "ubit" škembu s pokojom kilom i litrom. Dapaće, Željko (ne samo ti) i svi koji uzmognu neka dođu. Treba samo nać vremena i imat dobru volju.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 08.08.2013, 00:06   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro si zapazio, ton majstori sa balkanskog podrucja su uglavnom skrti na savjetima. Da li radi svog egoizma ili radi neopravdanog straha da ce im neko oteti posao, ne znam ali je cinjenica da se ne razbacuju znanjem. Na to gledam sasvim drugacije jer sam cvrsto uvjeren da niko nikome ne moze oteti posao ukoliko se prenese znanje i pomogne ljudima. Da li je neko profesionalac ili ne, to ne igra nikakvu ulogu. Pominjes i potcjenjivanje opreme od strane "velikih" ton majstora. I to je jedan od poroka balkanskih "strucnjaka". Na svakoj opremi, ma koliko losa bila, se moze i treba izvuci maksimum. Zasto ne dati savjet kolegi, kako ce svoju postojecu opremu iskoristiti na najbolji moguci nacin ? Opet egoizam, sujeta ili sta vec !!! Naravno da treba dati i savjet sta bi se trebalo dodati ili promijeniti, ukoliko mogucnosti dozvoljavaju a ponekad ili bolje receno, vrlo cesto, postoje uredjaji koji ne kostaju nikakvo bogatstvo ali koji su tajni tip velikih ton majstora. Evo jedan primjer, Michael Jackson je veliki broj svojih numera snimio na sasvim skromnom Audio Technica AT4050 mikrofonu (ne nova SM verzija, vec stara) koji se danas moze naci za par stotina eura, a ni tada, kada se pojavio na trzistu, nije bio nista skuplji. Ljudi daju silne hiljade eura (5, 6... 12.000) za kojekakve Neumanne ili Blue Velvete, a ni blizu nisu snimcima sa "jadnog" i "bijednog" AT 4050.

Ovakvih primjera ima u domenu mikrofona, predpojacala, kompresora i efekata na stotine. Rijetko ce koji ton majstor odati te "tajne". Da ne pisem o sitnim trikovima pri snimanju ili miksu, koji su toliko djelotvorni da nepojmljivo poprave sound ali... ostaju i dalje tajne. Licno, ne krijem, niti sam to ikada radio. Ukoliko je nesto moja poslovna tajna, to onda i naglasim ali tu se nikada ne radi o uredjajima ili postupcima u audio tehnici, tu su u pitanju uvijek moji patenti na polju softvera, do kojih sam dosao mukotrpnim dugogodisnjim radom i na kojima pocivaju moji proizvodi, pa je red i da ih zastitim.


Uopste i nivo znanja u audio bransi je prilicno nizak na Balkanu, sto za uzrok ima prije svega, neke ukorjenjene dogme koje je tesko raskrinkati, a zatim i to skrivanje i ono malo znanja koje postoji. Ljudi se ne daju promijeniti tako brzo, a ovo sto radim je samo kap vode na vreli kamen, ama i to je bolje nego nista. Forum mi dodje kao usputna zanimacija, dok radim. odnosno cekam na pojedine faze rada u studiju, pa kad sam vec tu, nek to onda bude bar od nekakve koristi. Budi siguran da sam uvijek spreman dati najbolji moguci savjet, bilo kome od kolega, pa taman da sam se prije pet minuta s njim zavadio "na krv i noz" radi neceg' sasvim drugog. Medjutim, ponekad nemam volje ni snage da se prepirem sa pojedinim pametnjakovicima, koji samo misle da zanju i onda su spremni satima da ponavljaju kao papagaji ono sto im je neko, negdje, pogresno natuknuo a oni to jos pogresnije prenose. Ako ista ne podnosim onda je to poluznanje kojim se neko javno razmece i usput totalno dezinformise sve koji citaju. Tu nemam ni milosti, ni pardona jer tako se samo umnozava ili povecava ionako prisutno neznanje iz ove oblasti. Nadajmo se da ce takvih biti sve manje na ovom forumu.

Promijenjeno od tranzit (08.08.2013 u 00:10 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
tonijo (15.10.2020)
Star 08.08.2013, 14:50   #16
zoric
Ovaj baš voli da kuca
 
zoric's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.04.2010
Mjesto: Prigrevica
Postovi: 344
Downloads: 507
Uploads: 1
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 28 puta u 25 Postova
Instrumenti: Pa3X 76 i Korg Triton Le
zoric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit....ovo je veoma interesantna I veoma korisna tabela.....e sada verujem da se ove vrednosti mnogo vise odnose na neki studijski rad nego sto je to moguce izvesti u praksi ili sto narod kaze"na tezgi" zar ne?pa sam hteo da pitam kako bi ove vrednosti mogle da se iskoriste na Maxx Audio na Pa3X za live nastup......?da li bi mogle da se koriste ove vrednosti ili bi bilo nekog odstupanja u parametrici?

Sent from Galaxy S4 using Tapatalk 2
zoric je offline   Reply With Quote
Star 08.08.2013, 16:18   #17
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tabelu treba shvatiti kao popis bitnih frekventnih podrucja za pojedine signale sa opisom sta koji od tih frekventnih opsega znaci kod adekvatnih instrumenata odnosno vokala. Signali se mogu obraditi bilo kojim ekvilajzerom, pa tako i internim kod Korgovih aranzera. I odstupanja od navedeneih frekventnih podrucja su takodje moguca. Da ponovim, nisu to nikakva cvrsta pravila jer takvih i ne moze biti, posto sve to zavisi od dosta faktora istovremeno, vec se radi o jednom "slikoviom" prikazu koji treba da olaksa pronalazenje "krivca" za eventualno los sound ili miks, kako uzivo, tako i u studijskom radu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
Todorgm (08.08.2013)
Star 08.08.2013, 17:09   #18
zoric
Ovaj baš voli da kuca
 
zoric's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.04.2010
Mjesto: Prigrevica
Postovi: 344
Downloads: 507
Uploads: 1
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 28 puta u 25 Postova
Instrumenti: Pa3X 76 i Korg Triton Le
zoric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Generalno,znaci treba uzeti u obzir vrednosti,ali su ona teoretski samo ispravna,kao sto kazes mnogo faktora utice na sam zvuk tako da se krivica nemoze pripisati samo tabeli....cest slucaj lose ozvucenje u lokalima,losa akustika objekta,samo neznanje podesavanja zvuka itd......hvala na odgovoru.


Sent from Galaxy S4 using Tapatalk 2
zoric je offline   Reply With Quote
Star 14.08.2013, 11:46   #19
accordst
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 11.08.2011
Postovi: 135
Downloads: 240
Uploads: 14
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
accordst befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard frekvencije u mix-u

Odlična tema i još bolje što će tranzit u dogledno vrijeme sve to uokviriti u jednu ''knjižicu''.Palo mi je na pamet prije par mjeseci pokrenuti takvu temu i zamoliti tranzita da prenese dio svog znanja i iskustva,ali činilo mi se malo previše tražiti to od nekoga jer je tema preopširna,a i bez toga dosta je dao na ovom forumu.
Svi oni koji si odvoje vremena i nešto novaca za takvu knjižicu podići će kvalitetu sounda u svojim malim kućnim studijima i live izvođenju min. 30%.Korg PA3X upravo zbog(pojedinačnog) EQ-a na drum sekcijI i mogućnosti korištenja većeg broja efekata od kojih je šteta neke ne iskoristiti kao EQ može puuuno bolje zvučati to mogu iz iskustva potvrditi.
Neko je ne znam sad točno na kojoj temi postavio sličnu tablicu sa popisom instrumenata po frekvencijama doduše na engleskom,al ne znam koliko nas je to pogledalo i pokušalo primjeniti.
U svakom slučaju velika podrška tranzitu na izdavanju ''knjižice''.
accordst je offline   Reply With Quote
Star 19.08.2013, 09:48   #20
korgic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Postovi: 380
Downloads: 654
Uploads: 3
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 9 puta u 9 Postova
korgic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Bravo Tranzit!!!Jer mozes da das neke frekvecije oko Harmonike sto se tice miskovanje?Hvala ti unapred
korgic je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:05


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije