Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 02.11.2013, 10:31   #191
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne znam kako i na koji nacin funkcionise rad sa registracijama,ije mi dovoljno jasno.Znam da se moze stavljati neogranicen broj po osam,ali smatram da mi je brze pozvati ritam iz stalne registracije nego ;
1.uci u registracije
2.odgoviriti na pitanje
3.uci u samu registraciju
4.viditi gde se sta alazi9na kom broju)
5 odabrati zeljenu farbu-ritam.
Da li je to uvek isti put pozivanje i koristenje registracija?
Ja i dalje mislim da nemoze biti brze od ovog nacina na koji ja idem.jedna registracija sa:1.ruma-begin-dvojka-orijntal
2.dvojka na 50-100-145-200
3.begin sva cetiri maina razliciti
4.sa-sa JV-spori-ona varijanta za ";lijte kise"

i tako su mi sve numere od 1-8 popunjena a svim mainovima i ja jednom pritskom ulazim u ritam i sviram,eventualno,druga varijacija.
Napominjem uglavnom radim svirke gde je baksis u pitanju i gde fakticki nema praznog hoda izmadju pesama.
Voleo bih kad bi mi neko objasnio kako brze mogu do zeljenog ritma.
Ja u fakticki u jednoj registraciji imam 32 razlicita ritma sa po 4 boje .Stvarno ne razumem kako moze biti brze.

Promijenjeno od VUNIMRAV (02.11.2013 u 10:35 sati)
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 12:41   #192
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Razumijem to što govoriš i zbog čega ti je tako jednostavnije. I sam sam bio u sličnoj situaciji kada sam prešao na Yamahu. Navikao sam na jedan potpuno drugi način rada i tražio sam modalitet na Tyrosu koji mi je do tada bio uobičajen. Tako sam u registracije stavljao samo soundove za desnu ruku. Style bi birao "manualno", uz njega sam imao 4 OTS sounda i u kombinaciji sa samo jednom Bankom od 8 registracija sam bio potpuno "namiren". Ali to je kao da auto voziš sa tri brzine. Za laganu gradsku vožnju je OK. Možeš i na brzu cestu ali ćeš ubrzo poželjeti i četvrtu. A kad se navikenš na automabil koji ima 6 brzina shvatiš da je to komfor koji se treba iskoristiti.

Sad se vratimo na tvoj "problem".
Prvo se moraju razjasniti dva osnovna pojma. REGISTRACIJA je jedno mjesto u REGISTRATION MEMORY u koje možemo pohraniti neke podatke. Osam (8) takvih registracija tvore jednu BANKU. Banke možemo pohraniti na željenu lokaciju, USER, USB ili HD i grupirati ih u strukturu kao što to radimo u računalu s mapama (folderima).
Jedna registracija u sebi može imati pohranjene različite informacije. To se radi tako da prilikom izrade registracije čekiramo kućice s opcijama koje želimo pohraniti u nju. Primjer sa slike1 će kreirati registraciju s podacima o SONG, STYLE, MULTIPAD, TEMPO, TEXT.

Organizacija BANAKA i REGISTRACIJA koje se nalaze unutar njih je stvar pojedinca i njegovih potreba. Tu stvarno ne postoji neko pravilo, sve ovisi o tome što nekome treba.

A sada odgovor na tvoje pitanje. "Šetanje" po registacijama možeš raditi na više načina.
1. Osnovni je takav da preko "glavnog ekrana" (J) ulaziš u pregled Banaka (slika2), biraš jednu od njih i nakon toga odabireš neku od 8 registracija. Ako nisi siguran na kojem je mjestu koja registracija(1-8) koristiš tipku EDIT u donjem desnom kutu (8).
2. Registracije možeš pregledavati i preko DIRECT ACCESS tipke. Stisneš ju i nakon toga pritisneš neko mjesto od 1-8. Na ekranu se prikazuju informacije imena banke sa postavkama Styla, brzine, soundova ...(slika3).
3. Treći način pregleda BANAKA je direktan s tipkama REGIST BANK (SELECT) koje se nalaze odmah iznad registracije 1 i 2. Pritiskom na + ili - se na ekranu pojavljuje pop up prozorčić s imenom trenutne banke, nakon toga možeš ići "lijevo" ili "desno" sa + ili -.

Dobro je znati ( tu opciju i sam vrlo često koristim) da nakon što uđemo u pregled sadržaja registracija (slika3), možemo koristiti + i - REGIST BANK (SELECT) tipke za prelazak iz banke u banku. Isto vrijedi kada samo u pregledu regristracija s tipkom EDIT. Na taj način imaš brz prelazak iz banke u banku s detaljnim prikazom sadržaja pojedinih registracija.

Znam da ovako na prvo čitanje sve djeluje zbunjujuće. Nemoj odustati, utroši 20-tak minuta i malo se poigraj s ovim stavkama koje opisujem i vidjet ćeš kako su registracije ono što treba live izvođačima na aranžeru. Kad se dobro poslože u klavijaturi (prije toga se moraju sortirati i u glavi ) postaju alat koji je nezamjenjiv.

Dodatni savjet, navikni se na korištenje tipke DIRECT ACCESS i prouči način korištenja FREEZE tipke.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg slika1.jpg (54,7 KB, 74x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika2a.jpg (13,7 KB, 74x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika3.jpg (22,5 KB, 75x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (02.11.2013 u 12:46 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mladen.lav (11.12.2013)
Star 02.11.2013, 12:50   #193
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sad kad si malo bolje onjasnio,znaci ipak ih koristis!

Naravno "registracije" se mogu koristiti na vise nacina,i nacin koji ti koristis ako tebi odgovara onda je ok!

Moj primjer je: Jedna pjesma jedna Banka!

Kod mene se to pokazalo kao najfunkcionalnije I drzim se toga!


Poozzz!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 12:54   #194
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Postavio sam krivu sliku. Slika1 prikazuje biranje FREEZE opcija. Stavljam odgovarajuću slikicu ali prikaz i način biranja je identičan.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 2013-11-02_104735.jpg (48,2 KB, 87x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 12:58   #195
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Evo I kolega Casper je to objasnio na najbolji moguci nacin!

Najbitnije je da se poigramo vremenski malo oko registracija I da shvatimo njihovu funkcionalnost tj moc!


Ja bih jos dodao kada se one sloze onako kako treba onda Live nastup dodje kao cista "matematika"!


Poozzz!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 13:08   #196
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@tyros2 - ako ti tako odgovara OK, za kompleksnije songove ima smisla, jedna pjesma-jedna banka. Ali zašto ponekad u jednoj banci ne imati 8 različitih pjesma. Praktično je za one pjesme koje se rijetko izvode i trebaš do nje "na brzinu". Imaš odgovarajući Style, njegovu brzinu, tekst, na RIGHT1 solo zvuk, na RIGHT3 podlogu za pjevanje ...
casper je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 13:24   #197
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Za takve slucajeve u svakom folderu (A foldere pjesama sam napravio po ritmovima:Rumba,dvojka,sa-sa itd )imam jednu banku pod imenom :"osnovna",ali vjeruj da ih veoma rijetko koristim!


Nerazumijem to o brzini,i na nacin koji ja koristim uvjek direktno prelazim iz pjesme u pjesmu bez zastoja!

Jednostavno u toku svirke kod mene na ekranu su samo registracije,Nikad al bas nikad ne trazim ritmove ili boje ili bilo sta manualno!


pozzz!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 13:45   #198
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Koliko vidim, radiš po vlastitom programu i setovima koje si složio unaprijed. Kada uvjeti to dozvoljavaju onda je prava uživancija raditi na takav način. Imaš repertoar od 50 pjesma, top urađenir registacije i šibaj iz banke u banku. Nema prekida, nema stresa Ali onda ...

Kad sam rekao "na brzinu", mislio sam na onaj trenutak kada u restoran uleti frajer s dobrim komadom u minici, i prije nego li sjednu za stol došeće do bine, izvadi 100 -tku i kaže, "pusti mi" U starom gradu Višegradu.

S lijevom rukom pohranjuješ 100-tku u đep, a istovremeno s desnom pronalaziš BANK pod imenom "Old sevdah 1" i na mjestu prve registracije se nalazi Texkt, Style, Brzina, sound za solo, postavka za pedalu, vocalist ...

Malo sam karikirao stvari, ali VUNIMRAV će znati o čemu govorim . Kad u repertoaru imaš 500 i više pjesma, princip jedna banka-jedna pjesma je malo to much.
casper je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 14:00   #199
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard




Daa,,, sto ljudi sto cudi..

Vjeruj da ih imam negdje preko 400 slozenih I vjeruj nije "to much"

U zadnje vrijeme mi se nije desilo da neko uleti I naruci a da nema te pjesme medju ovim bankama .... ali naravno moze se desiti

Bas zbog toga sto sam "one man band" licno meni je se ovaj nacin pokazao najefikasniji!

I naravno u svakoj Banci-pjesmi mi je sve nivelisano do tancina od Terci ... pa do texta!


Pozzz!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 02.11.2013, 14:29   #200
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

OK, tako si navikao raditi. Gdje su ti pohranjene registracije, HD ili USER?
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije