Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.03.2008, 10:27   #21
elvedin muhic e
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

evo jedna mala anegdota na ovu temu od mog velikog prijatelja i muzicara Mire Asotica:
pita muzicar kolegu:hej,gdje si,sta ima,svira li se sta?
Ovaj odgovaraa eto,svira se,dobro je
Kako svirate?pita prvi
pa,u kvartetu,odgovara drugi
Koliko vas je?prvi pita
Pa,trojica,rece drugi
Ko svira?ponovo pita prvi
Ma,ja i burazor(brat),odgovori drugi
A sta ti svira buraz?upita prvi
Ma,salim se,nemam ja burazora.sviram sam,rece drugi i razguli.......
  Reply With Quote
Star 05.03.2008, 10:55   #22
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Čitam vaše postove i razmišljam ...
Stvarno kako vrijeme ide više ni sam ne znam u kakovim sam kombinacijama sve do sada svirao i kako sviram. Imam fiksni bend, al za njega posla na gažama i tezgama uopće više nema. Sve se manje svira u kompletu kao standardna petorka. Čak i svadbe s uber 200 ljudi idu uz ritam mašinu. Otpočetka smo podjelili bend na dvije ekipe (svaka ekipa svog kljavera) i reklamirali se na dvje strane. Dobivali smo posao. Sad je ova druga ekipa total u bedu. Imaju sve manje posla kao ekipa jer ih hebu fajlaši, a ja s kolegom kao drugi tandem im pomažem koliko mogu. Dam im tu i tamo pokoju svirku viška ili uzmem svaki vikend drugog iz ekipe na ispomoć, ali i to je sve slabije. Sječam se svadbe s kraja 1998 godine kad smo došli kuči s 10.000 CHF bakšiša za jednu noć. Kupili smo od jedne svadbe komplet razglas i ozvučenje od glave do pete. I to ne bilo što. Prije je bilo posla u vražju mater. Godina ima 52 tjedana, od čega mjesec i pol otpada na korizmu (6-7 tjedana), znači ostaje ti 45 subota, a mi smo znali odradit godišnje između 60-70 svadbi. Ljudi se ženili i petkom. Para je bilo ko kelja. Izgradio sam kuću, kupio auto, opremu za sviranje, sredio tip top kuću i sve to kako ide. Plaća (s VSS-om) mi je bila džeparac. Živilo se total od muzike. Pa mjesečno sam mlatio po 2-3 mjesečne plaće. A sad ??? Sad je nastupila totalna latargija. Koma ! Ne da se ljudi više ne žene, nego promjenili se i običaji na svadbama. Nitko više ne pravi velike svatove. Svi odu na večericu i do 2 sata u noći je sala prazna. Ljudi su postali snobovi i počeli poprimati običaje iskvarenog zapadnog društva. Ako se raspojasaš i otkačiš tada te pribiju na stup srama ko da si največa "seljačina". restorani više ne žele muziku. Kažu da im je teško pravdati muziku kroz knjige. Da moramo raditi preko računa. Ok, neka i račun, al neka plate u roku 24 h, a ne da čekam lovu i po 2 mjeseca, jer im zakon o platnom prometu dozvoljava makinacije. U diskoklubovima traže "keksaša" koji će u pauzi biti i DJ. Pa dokle. Zadnju gažu u disko clubu sam odradio kao glumac. Trebalo je pratiti poznatu zvijezdu koja je došla s matricom. I kaže "Momci, bez obzira jel vi to svirate ili ne, ja ću radit preko matrice, vi stišajte instrumente i glumite kao da svirate."
Mislim da mi je lagano vrijeme za penziju. Nemam više one draži i onog veselja kad idem na svirku, Sve mi je to postala muka. neču više nit trošit silne novce na nove instrumente, jer ovo što imam neču nit prodavat neg ostavit za svoju dušu, pa kad me uhvati čejf zasviram za srce i dušu sebi i jaranima. Okrenemo odojka, janjca, roštilj ... popijemo par desetina litara vina ili koju bačvu piva i to je to.
Nažalost, kako su mnogi obrti propali procvatom elektronske industrije u svijetu, tako će s vremenom i zanat kafanskog muzičara potpuno s vremenom zamrt. Danas od mlađih naraštaja pronač kvalitetnog gitaristu, a da hoče svirat narodnjake je prava lutrija. Ako ga i nađeš, nezna ni beknut na mikrofon ili je toliki falšer ko vokal da ti se diže kosa na glavi ma koliko god bio svirački dobar. Svi bi svirali samo aranžere. A najbolje mi je dođe malac na audiciju, desnu ruku rastura, a na lijevoj ruci harme svira s jednim prstom , ej popizdim u 3PM.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2008, 11:02   #23
kljucko
Vredan član društva
 
kljucko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.09.2007
Postovi: 225
Downloads: 1072
Uploads: 10
Rekao HVALA: 2
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: G1000
Interesi: Sve sto je vezano za tehniku..
kljucko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jos jedan glas za bend i live svirku.

Dole aranzeri i ostale igracke!
kljucko je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2008, 11:30   #24
maricm
Odomaćeni član
 
maricm's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.10.2007
Mjesto: Busovača
Godina: 37
Postovi: 636
Downloads: 1222
Uploads: 21
Rekao HVALA: 33
Zahvalili mu 36 puta u 34 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G6, Dallape SUPERMAESTRO
maricm befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
maricm pošalji poruku preko MSN messengera
Daumen hoch

zivi bend je zakon.Nas ima u bendu 4 ali po potrebi moze i 2 ili 3.Ja sam vec poceo okupljat full bend.Posla ce biti to se nadam sigurno jer ja samo svadbe sviram pa se ne brinem.
pozzz
maricm je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2008, 16:43   #25
No.1
Odomaćeni član
 
No.1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.04.2007
Godina: 40
Postovi: 721
Downloads: 1585
Uploads: 6
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: pa3x
No.1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
No.1 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Band koji svira uzivo, je dusa muzike.To je ono pravo.
Ja sam imao band koji se sastajao od izvrsne muzicare-opasni sluhisti,
medutim band hoce postojan rad i postojano ucenje novih pesama.
A ti moji od svirku na svirku...
svirali smo samo one standard pesme koje idu po svadbe a drugo sve onako zvucilo bez veze...
kad sledio zabavni blok ili turbo folk onda sam opet ja koristio aranzer a oni na pivo...
"ne moze da se postigne taj ton sa celi band...", kako da ne,nisu znali da sviraju pesme pa zato eskivirali.
Niko nije radio tacno svoj deo poslom nit izvadio nesto a da bude verno originala i precizno...
ljudi familijarne,obaveze,nije im ni bilo vreme za vezbanje nit volje...samo da uzmu pare i toliko...
ja dosao sa opremom od 3-4.000 eura...a bubnjar sa bubnjeve od 300 eura pred raspadanje,,,
bassist sa gitarom od 100 eura i pojacalo neko bez veze i opet isto delimo...
epa nema to nikud!!!
I rezultat od to je da sad svadbe sviramo sa aranzerom.
I da recem hvala bogu je dobro...
a to da ce da se vrati vrme bandova cisto sumljam...
tehnika ide napred jako brzo tako da aranzere jos malo bicu monstrumi.
__________________
No.1 je offline   Reply With Quote
Star 06.03.2008, 12:30   #26
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

prijatelju, priče s ulaganjem u opremu i instrument zaboravi. Pa ja sam na samom startu donio instrumente vrednije od komplet razglasa i svih ostalih instrumenata u bendu zajedno. Em 2 komada vrhunskih kljava, em harmonika od par somova eura, pa četvrtinu opreme u bendu, mikrofon pjevački, mikrofon za harmoniku ... pa sim te tam te ...
I šta ću sad da kukam. Jedino rada mora biti. Kad se radi nov repertoar ima da se bez pogovora skine svih 20-tak stvari za taj mjesec. Ne interesira me. Mjesečno 20 novih pjesama i za godinu dana imaš 240 novih pjesama u talonu. Od tih 240 pjesama preživi 15 - 20 komada koji se sviraju još godinama, ostale za 6 mjeseci do godinu dana odu u zaborav. Muka ima jedino malo u pjevačkom poslu jer ponekad ne možemo nikako uskladit vokale pošto forsiramo višeglasno pjevanje tj minimum u 3, a obično u 4 glasa. Tada ako ne ide koristimo vocoder, no razlika se strašno osjeti. S obzirom na količinu "posla" u svakoj pjesmi uspio sam izbječi prvi vokal, tako da posljednjih godinu dana s bendom skoro uopće ne pjevam ili pjevam samo prateće vokale (back, treči ili falset).
kreso je offline   Reply With Quote
Star 06.03.2008, 16:18   #27
Jugo
Drugar foruma
 
Jugo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 24.12.2004
Mjesto: QC, CA
Godina: 51
Postovi: 92
Downloads: 253
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg PA 800/Roland Fr7
Jugo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Jugo pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ma sve je dobro dok ne pevas falsH!!
Jugo je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2008, 19:05   #28
branoy
Odomaćeni član
 
branoy's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.05.2006
Mjesto: Pisari, Samac, RS, Bosna
Godina: 42
Postovi: 646
Downloads: 3675
Uploads: 24
Rekao HVALA: 159
Zahvalili mu 105 puta u 79 Postova
Instrumenti: korg, roland, yamaha...
Interesi: trcim za zenama!!
branoy ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
branoy pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

GLAS za zivi bend naravno jer tu se oseti tehnika klavijaturiste i tona fora koje
na aranzeru ne mozes izvesti ali glas i za arranzer ali ko ga extra uradi milina slusati sve se drugo zaboravi, ma sve je to ok samo fajlasi su bezveze stvarno. od pojave arranzera dosta je svirka izgubila, a da se nisu
pojavili mislite da bi bilo ovoliko muzicara koji rade uvek ma nema sanse bili bi samo bendovi
koji vrede a tesko bi bilo pocinjati sklapati bend pa da odmah imas posao, a ovako kilavac
dodje s arranzerom sta gazda zna vidi zvuci mu i to je to...Ma tona tu komentara mogu navesti al nema smisla...Pozz
__________________
Virus Bend (Samac-Modrica)
Music studio Branoy
BiH-Republika Srpska-Samac
Facebook Brano Vujicic (Branoy)
branoy je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2008, 21:10   #29
NeXsO88
Početnik forumacije!
 
NeXsO88's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Sombor,Srbija
Postovi: 16
Downloads: 612
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Roland E50,Korg Tr
Interesi: Muzika
NeXsO88 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
NeXsO88 pošalji poruku preko MSN messengera NeXsO88 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od brano Pokaži Post
GLAS za zivi bend naravno jer tu se oseti tehnika klavijaturiste i tona fora koje
na aranzeru ne mozes izvesti ali glas i za arranzer ali ko ga extra uradi milina slusati sve se drugo zaboravi, ma sve je to ok samo fajlasi su bezveze stvarno. od pojave arranzera dosta je svirka izgubila, a da se nisu
pojavili mislite da bi bilo ovoliko muzicara koji rade uvek ma nema sanse bili bi samo bendovi
koji vrede a tesko bi bilo pocinjati sklapati bend pa da odmah imas posao, a ovako kilavac
dodje s arranzerom sta gazda zna vidi zvuci mu i to je to...Ma tona tu komentara mogu navesti al nema smisla...Pozz
Nista slacemo molbu korgu rolandu i ostalim proizvodjacima da srede da aranzer ne moze da cita MIDI
NeXsO88 je offline   Reply With Quote
Star 08.03.2008, 21:34   #30
krcmar
Vredan član društva
 
krcmar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.12.2006
Mjesto: Banja Luka
Postovi: 211
Downloads: 1449
Uploads: 2
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: KORG PA3X, DX 11
krcmar befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
krcmar pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Nema druge, moram uzeti cekic i polupati ona dva playera za midi. Tacno kad ih vidim smuci mi se.hehe
krcmar je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
aranzer, zajebujem

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:53


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije