Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 23.03.2013, 19:48   #11
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Marjane, uopste nije bitno sta su ti toliki "tonci" radili na tom festivalu i da li su upotrebljavali kompresor ili nisu. Uopste nije bitno ni sto ti za tih 14 godina (aman koliki period) nisi sreo "tonca" koji upotrbljava kompresor u masteru. Zamisli ja ga upotrebljavam citavih 40 godina (vjerovatno duze nego sto ti uopste i zivis) !!!! Kompresor je ultra mocno orudje ako se zna upotrijebiti, kako u insert kanalima tako i u master sumi. Da nije tako zasto bi uopste proizvodjaci najkvalitetnijih sistema stavljali fenomenalne Multi Band kompresore na master ? Valjda im dosadno pa ne znaju sta ce od vremena i viska materijala !!!! To sto nadri-tonci ne poznaju strukturu rada Multi Band kompresora, to nije problem, Multi band kompresora ili proizvodjaca koji ih integrisu vec ljudski faktor neznanja korisnika !!!! Ne pisi ponovo dezinformacije povodeci se sta nekakvi nadri tonci rade ili ne rade. Kvalitetan multiband kompresor je uvijek dobro dosao u masteru i to uopste ne znaci da njime treba da se ubija dinamika ili "pegla" signal. U Audio tehnici postoji jedno zlatno pravilo: "manje je vise", ko njega poznaje kako treba, poznaje i audio tehniku. Kada ces konacno da prestanes tako agresivno da diskutujes o materiji koju ocigledno uopste ne poznajes ???? Zaista nemam vise volje da se natezem sa tobom samo radi toga sto ti, poveden svojom totalnom neobavjestenoscu i naopakim navikama tvog muzickog okruzenja, iznosis isto tako totalno nebulozne tvrdnje.

Promijenjeno od tranzit (23.03.2013 u 19:51 sati)
tranzit je offline  
Star 23.03.2013, 20:07   #12
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Moze li sad odgovor na moje prethodno pitanje?
Akordeonista je offline  
Star 23.03.2013, 21:11   #13
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da mozes dobiti odgovor na tvoje pitanje. Vec sam ti napisao da ces to sve tesko rijesiti samo kompresorom jer DSP kod pojedinih aktivnih sistema se iskljucivo napravljein i proracunat za zvucnike i konstrukciju doticnih boxova. Medjutim, moze se dobiti izvjesno vece poboljsanje i u tom smislu koji ti pominjes i to upotrebom dobrog Multi-Band kompresora koji ce se nalaziti izmedju Main Outa miksera i aktivnih kutija. Ovo znaci da se tu ne radi samo o pukom subjektivnom povecanju levela signala vec i o jednoj "nuzpojavi" koja se sastoji u boljem definisanju pojedinih instrumenata ili vokala u zvucnoj slici a samim tim i daleko vecoj razumljivosti i na vecoj udaljenosti od izvora zvuka. Mislim da je to sto te interesovalo kada si postavljao pitanje. Imaj na umu da je za ovo odgovorna i pravilna postavka zvucnih kutija, kao i sam kvalitet aktivnog sistema koji koristis, tako da ne ocekujes da ce Multi Band kompresor, pa makar i najbolji bio, moci da neutralise nekakve eventualne ogromne mane aktivnog sistema. Drugim rijecima, od g**ana se pita ne pravi.

Promijenjeno od tranzit (23.03.2013 u 21:14 sati)
tranzit je offline  
Star 24.03.2013, 04:12   #14
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

L'acoustic K1, Meyer Milo, Martin Audio MLA, Turbosound Flashline, D&B J, da ne nabrajam dalje, to su vrhunski sistemi. Navedi mi barem jedan od njih koji koristi multiband kompresor. I gde bilo ko od njih navodi da je potreban.
Manje je vise jel? Onda manje znaci da ti kompresor ne treba :-). Jer ako umes da namestis zvuk, kompresor ti na izlazu ne treba.
Imam skoro 50 godina i toliko iskustva iza sebe da ti mozes samo da sanjas.
Ne samo iskustva sa terena nego i inzenjerskog iskustva u proizvodnji audio sistema.
Moj rad mozes da vidis i da cujes. Tvoj rad je meni za sad samo tvoja prica. Nista vise.
Hvala i laku noc.
MarjanMilosevic je offline  
Star 24.03.2013, 10:32   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Velika je sramota i steta provesti tolike godine koje si nakupio, a tako malo znati o svom pozivu ili mozda nadripozivu. Ta tvoja "silna djela" o kojima stalno trubis izgleda da niko drugi ne poznaje osim tebe samog. Ovo nije mjesto da se busamo u prsa ali ako ti zaista budem krenuo predstavljati svoj rad i svoju karijeru, sigurno se nikada vise neces javiti na ovom forumu a ako se i javis to bi bio samo dokaz tvoje totalne bezskrupuloznosti. Bolje je... puno je bolje, da ne insistiras dalje na tome.
Ti nemas velikih problema momak, ti imas ogromnih problema, izmedju ostalog i sa svojim indentitetom i vrijednosti ali ih ne lijeci ovdje jer nemas blage veze o onome o cemu pricas. Dohvati se te lemilice i popravljaj hladne lemove a audio inzinjering i audio nauku ostavi za one kojima je to poziv. Tebi objesnjavati sve te sisteme koje si sam naveo je uzaludno jer imas premalo znanja da bi to sve uopste shvatio. Tebi objasnjavati uopste rad dinamickih toolova je takodje uzaludno jer nemas ni osnovno znanje da bi uopste i shvatio materiju koja bi bila obradjena. Multi Band kompresori, Leveleri, Maximizeri, Exiteri i ostali dinamicki i psihoakusticni efekti ce za tebe uvijek ostati tajna jer nisi spreman bilo sta drugo da naucis od onoga sto si naucio u prvih dvadesetak godina svog zivota. To uopste nije problem za nas ovdje vec iskljucivo tvoj licni ali ga zato ne eksponiraj ovdje sireci dezinformacije i neznanje koje poneko od mladjih moze i ozbiljno da shvati i da zaluta u ovoj materiji, kao sto si i ti sam. Ova tema nije bila da li je potreban DSP sa kompresorom u jednom aktivnom sistemu vec tema doslovce glasi "DSP na aktivnim kutijama". Ti si kao po obicaju odmah zalutao u svemu tome jer iznebuha postavljas totalno besmisleno pitanje "sta ce kompresor na izlazu". To ima toliko smisla koliko i postaviti pitanje: "treba li Sunce da sija". Ne mozes ni da predpostavis, cini se, koliko nista ne znas o svemu tome, o cemu pokusavas da diskutujes, pa bi iz tog razloga bilo neophodno, a i kao melem na ranu za sve ostale u ovoj temi, da se ne oglasavas vise jer nepotrebno gubim vrijeme tebi odgovarajuci umjesto da nekome zaista pomognem, kome se pomoci da i moze.
Dodato:
Zaboravih da ti dam bar jedan primjer o tome koliko si izgubljen u ovoj materiji. Citiracu samo jednu od tvojih nebuloznih tvrdnji iz ove teme po cemu se odmah vidi koliko si izgubljen u ovoj materiji:
Citat:
Originalno postovano od MarjanMilosevic Pokaži Post
Kako god bio dobar kompresor, kad se recimo pevac "razvice u mikrofon" kompresor skida sve sto njegov raspon glasa obuhvata (pricamo za multi band kompresor), dakle skida ceo bend, ne samo pevaca..
Jos cak i u zagradu stavljas da dobro potvrdis da se prica o Multi Band kompresoru. Momak, Multi Band kompresor cak i u imenu ima odgovor na ono sto tebi nikada nece biti jasno.: Multi Band komresor !!!! to je tool koji radi frekventno selektivno, to je tool koji se sastoji od 4, 5 ili vise sasvim neovisnih kompresora od kojih svaki ima svoje sopstvene parametre i od kojih svaki obradjuje onaj frekventni opseg koji mu se odredi ili definise. Sumnjam da shvatas ali sam prilicno uporan pedagog pa cu opet pokusati sa objasnjenjem. Ovo sve dalje znaci da, ma koliko jedan pjevac urlikao na mikrofon, to uopste nece tangirati recimo, Bass u jednom aranzmanu jer taj Bass ima svoj Band u tom Multi Band kompresoru koji je odgovoran iskljucivo za njega i nema ni najmanje veze sa Bandom koji tretira vokal. Shvatas li koliko ne znas ????
Dodato:
Na kraju, ko ti je uopste utuvio u glavu da jedan dinamucki efekat treba uvijek da radi sa radikalno podesenim parametrima... pogotovo kada se radi o master dinamickim toolovima ? Zar ti nije niko otkrio tajnu da ti toolovi rade "inteligentno" a ne sturo kao sto ti, na primjer, shvatas uopste audio tehniku ? Zar ti niko nije bar sapnuo na uho, da dobri Multi Band kompresori "slusaju" prije nego reaguju ? Znas li sa pojam Look Ahead Time kod dinamickih efekata ?... gubim vrijeme sa tobom bez potrebe. Necu vise.

Promijenjeno od tranzit (24.03.2013 u 10:57 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline  
Star 24.03.2013, 15:22   #16
pa1x pro elite
Vredan član društva
 
pa1x pro elite's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.11.2008
Postovi: 161
Downloads: 530
Uploads: 5
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
pa1x pro elite befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit - dovoljno je da napises svoje ime . ostalo cemo pronac , dok god stoji "tranzit" to nista ne znaci . I ja sam se mogu predstavit da sam inzinjer u dbx-u sve dok stoji ovo pa1x pro elite .
pa1x pro elite je offline  
Star 24.03.2013, 15:33   #17
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Upravo o tome pricam. Daj da vidimo ko si i sta si i sta si napravio u zivotu pa cemo onda da se stidimo svojih reci.
I ne tresi gluposti o kojima nemas nikakva pojma i ne lupaj se u grudi sve dok se zoves TRANZIT. Mislis na FORD TRANZIT?
I nemoj da me ucis o tome sta je multi band kompresor.
Kad on skine 3KHz-a skine ih celom bendu, a ne samo pevacu. I ode gitara u kurac. Tako da ne pricaj gluposti i ne lazi ove jadne ljude da si neka glavna faca sve dok ne stavis ime i prezime. Ovi ljudi ovde su uglavnom relativno neuki i jois im samo fale exiter i multiband kompresor.
Moje identitet stoji i ko god se interesuje naci ce i mene i moj rad.
A ti tranzitiraj slobodno. I potrazi pomoc jer ti ocigledno treba. A ja cu popravljati televizore i dalje :-)
MarjanMilosevic je offline  
Star 24.03.2013, 16:17   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@pax1 pro elte
Sta se ti momak uopste javljas u ovoj temi sa postom koji nema veze sa temom. Samo za to si zasluzio opomenu. Sta tebi uopste smeta i sto te uopste iritira sto ne znas moje ime i prezime. Ne znam ni ja tvoje pa me to uopste ne tangira. Samo pokusavam ljudima ovdje na forumu da pomognem i nista vise. Tamo gdje treba da se zna ko sam i sta sam, tamo se i zna, ovdje je to nebitno, mnogo bitniji su moji postovi, a kad smo vec kod njih, ne bi bilo na odmet da pokoji procitas.


Marjane, tema se ne zove "tranzitov indentitet"... ko sam i sta sam to uopste ovdje nije bitno, ne samo u ovoj temi vec uopste na forumu. Tu sam tranzit i tako treba i da ostane. Nikoga ne pitam za njegovo ime i prezime, pa tako ocekujem isti respekt prema sebi. To sto ti samo jos nisi postavio kompletno porodicno stablo to je vec tvoja stvar. Ne busam se ja u grudi niti mi je to obicaj vec to upravo ti konstantno radis. Valjda ne treba da citiram sve tvoje postove i diskusije u kojima nisi nijednom do sada propustio da naglasis nekakav tvoj "veliki rad i iskustvo", mada od toga nista ne vidim u sustini.

Sto se tice Multi Band kompresora, sto je daleko bitnije za ovu diskusiju... da Marjane upravo cu bas ja da ti pisem o njemu jer ne znas ama bas nista o toj materiji. Opet to dokazujes i u posljednjem postu. Nije potrebno da te bilo ko demontira, to ti najbolje sam sebi uradis. Malo literature za tebe: jedan Multi Band kompresor radi "inteligentno", to sam ti vec napomenuo. To "inteligentno" znaci, pored toga sto radi frekventno selektivno, on radi i formant selektivno. Naravno da ti ne znas sta je to formant, a da bi shvatio ovo sto sam napisao, moracu, iako nevoljno, da ti objasnim. Formanti su specificnosti zvuka na osnovu kojih covjek moze da prepozna da li je ono sto cuje truba, gitara, harmonika, alt ili recimo, bariton vokal. To su specificnosti zvuka po kojima covjek prepoznaje na primjer, glas svog prijatelja, oca, majke... ili uopste da li je zenski ili muski glas u pitanju. Savremeni Multi Band kompresori mogu imati i tridesetak Bandova, dakle vrlo su senzitivni i rade cak i u Notch Compressor modusu (veoma, veoma frekventno uski Bandovi). Svaki od tih Bandova ima tu formantno selektivnu moc i vrlo dobro prepoznaje o kakvom se signalu radi a onda, zahvaljujuci, vec pomenutom Look Ahead Time ima vremena da odluci sta treba da radi sa njim. Multi Band kompresori koji se ugradjuju u kvalitetne aktivne sisteme su programirani da izdizu ili potiskuju odredjene formante u zavisnosti od programa koji korisnik odabere. Znaci... sta znaci... ako pjevac kmeci, skici i urlice, to nece izazvati komprimiranje kompletnog orkestra jer... podsjetimo se, Multi Band kompresor radi frekventno-formantno selektivno (malo komplikovan pojam za tebe ali drugacije ne die). Jos malo literature... svaki iole normalan ton majstor ce vokal ili bilo koji drugi veoma dinamicni signal obraditi kompresorom i limiterom vec na njegovom kanalu tako da su vec tu pobijeni svi stetni Peakovi, pa do mastera ne mogu ni da dodju takvi signali. Ovo ti pisem radi onog tvog nebuloznog primjera sa gitarom i onih 3kHz. Multi Band kompresor u Masteru ima jednu sasvim drugu ulogu nego sto ti uopste mozes i da sanjas i radi toga sam ti i savjetovao da se ne javljas vise u ovoj temi, nemoj sebi da dozvoljavas takve pacere i prosto mamis ljude da te totalno demontiraju i deklasiraju. Sjedi i nauci sta je Multi Band kompresor, kako on radi u Masteru, koja mu je tu uloga. Nego... nesto drugo, da ti ne bih bez potrebe pisao jer to je isuvise Inputa za tebe, neces ti to shvatiti, postavi jedan live snimak, koji god hoces, ja cu ga samo propustiti kroz jedan Multi Band kompresor pa ces odmah imati priliku da cujes da li ce taj Multi Band kompresor da "poubija" cijeli orkestar ili ce uraditi sasvim nesto drugo sa signalom (sto je tebi nemoguce objasniti jer ne znas osnove). Ovo je moja ponuda, opet bez busanja i praznih prica, vec da cujes i ti i ostali, to na djelu. Ti mozes po obicaju, da nastavis i dalje da se busas (bojim se da si sav pomodrio po grudima od tog "ja pa ja"). Ukoliko ovo ne prihvatis, molim te ne javljaj se vise u ovoj temi jer mi je zlo od citanja o tvom velikom radu i radnim uspjesima (aman kao da si bio na radnoj akciji pruge Brcko-Banovici).

Promijenjeno od tranzit (24.03.2013 u 16:22 sati)
tranzit je offline  
Star 24.03.2013, 17:26   #19
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sad mi upravo dokazujes da pricas iz studijskog, a ne live iskustva. Mogu i ja snimak da ti ispeglam, ali ovde ne pricamo o studijskom nego live radu. A to su dva potpuno razlicita sveta.
Ja vrlo dobro znam kako jedan live sistem treba da izgleda i u njemu je multiband ili bilo koji kompresor na OUT sasvim nepotrebna stvar.
Dobar dsp sa parametrickim ekvilajzerom je sve sto ti treba.
Slucajno sam i ja jedan ot tih proizvodjaca koji prave zvucnike koje u sebi imaju DSP. I ti DSP koji je trenutno u samom vrhu tehnologije na svetu a koji sam i ja doprineo da se dizajnira.
Radi se o Powersoft DSP-4 uredjaju kojeg kontrolise softwer koji se zove Armonija, za ciji finalni izgled takodje imam zasluge jer sam deo veomam male grupe koja je prosle dve godine testirala i unapredjivala proizvod.
E sad ako jedan Powersoft smatra da jedan neuki i nepismeni Marjan Milosevic treba da radi na razvoju njihovih proizvoda, onda su i oni potpuno neuki i nepismeni.
Tako da prestani pa plujes po meni i mom poznavanju (ili nepoznavanju) teme jer ko sto rekoh moj rad se vidi. Nema ja sta tu da nekom tranzitu bilo sta dokazujem.
Dodato:
E da i ovo sam zaboravio da ti kazem. Mozes ti da se hvalis tvojim uspesima, cak i da kazes da si sleteo na mesec.
Mozda je to i tako, al sve dok mi neznamo da si ti Neil Armstrong, dzaba ti sve.
Mogu i ja da kazem da sam Majkl Dzekson.

Promijenjeno od MarjanMilosevic (24.03.2013 u 17:30 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
MarjanMilosevic je offline  
Star 24.03.2013, 18:03   #20
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama ti svoje, pa svoje... gdje sam se to ja "hvalio" svojim uspjesima ? Citiraj !!! Ti si taj koji to radi neprestano. Svoju malenkost u svim svojim postovima (a ima ih par hiljada) nikada ne pominjem. Ti se i u ovom posljednjem postu opet busas, opet si modar po grudima.
Ne pricaj mnogo, postavi snimak, ja cu ga propustiti kroz Multi Band kompresor sto nema nikakve veze da li je studijsko ili live "iskustvo", audio signal je uvijek samo audio signal. Na studijama Audio medija ne postoji smjer "Live Ton majstor" i "Studio Ton Majstor. Ima samo "Ton Majstor". Mada sam te, vec predmijevajuci sta ces da naskrabas, upravo radi toga zamolio da postavis Live snimak, jedan obican Live snimak kao stereo file i nista vise. Nema tu nikakvog "pakovanja" niti ima ikakve razlike u tome kako ce odraditi svoj posao jedan Multi Band kompresor. I na takvom snimku ce se odmah cuti da li ce Multi Band kompresor da "pobije" orkestar ili nece. Nema ama bas nikakve razlike u njegovom radu, on uvijek radi isto. Ne pisi dalje, ne mlati praznu slamu, postavi Live snimak, ja cu ga isto tako Live odraditi Multi Band kompresorom, cucemo rezultat i to je sve sto treba da se uradi. Tvoja dalja prica zamara, interesuje me samo rezultat. Odmah cu ti na tom snimku pokazati da ne znas o cemu pricas i da ovo nije materija o kojoj mozes da diskutujes a da drugima bude od koristi. Tvoje dalje pisanje bez ikakvih osnova i argumenata me uopste vise ne interesuje. Dacu ti sve argumente u prakticnom primjeru jer tebi rijeci ne pomazu. Cekam snimak Marjane, ne cekam vise dodatno tvoje hvalisanje i busanje koja firma tebe smatra ili ne smartra kvalifikovanim ili ne... to ostavi za one koji se ne bave audio bransom. Snimak... samo snimak i sve cemo razjasniti.

Promijenjeno od tranzit (24.03.2013 u 18:06 sati)
tranzit je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:59


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije