Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.09.2011, 18:59   #41
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sam se samo osvrnuo na kvalitetu izrade s obzirom da netko ide uspoređivati n364 s tritonom po kvaliteti izrade. Ja sam imao isto tako i M1 i T3 (i to čak 5 punih godina, u vrijeme kad se klavijature nisu mijenjale kao da se radi o čarapama) i baš zato mogu reči da i X3 i N364 zvuče - blago rečeno - malo plitko u usporedbi s M1/T3. Uostalom, to isto je zaključio kolega koji ovdje na nekoj prethodnoj stranici govori o svojim dojmovima glede zvuka na M1 koji je imao i X5D koji je uzeo za zamjenu (ponavljam, isti zvukovi kao kod n364).
Po unutarnjoj arhitekturi su i M/T serija i N364 vrlo slični. Razlika je zapravo samo u semplovima i njihovoj kvaliteti. Ali s obzirom na starost, to je sada nebitno.
Ne slažem se o razlici u kvaliteti između Le i Tr. Pa to su po kućištu apsolutno identične klavijature, s tim da je jedan obojena u srebrno a druga u crno. Imao oboje. Nije točno da je Tr gotovo kompletno napravljen od plastike. Zapravo se čudim takvim izjavama jer mislim da nije neka umjetnost prepoznati metal! Na Tr-u su plastični završni, bočni dijelovi. Cijeli ostatak kućišta je metalan. Ponavljam, identično kao kod Le-a.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 15.09.2011, 07:24   #42
Vlatka
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 12.06.2009
Postovi: 4
Downloads: 1339
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Vlatka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kolega bojim se da ste bili u pravu. Upravo sam pogledao stranice na LE-88 i zaista su od plastike. Nije tako izgledalo na TR-61, mozda zbog boje, ali bili ste u pravu. Sto se komparacije M1/T3 tice T3 ima nesto uvecanu PCM memoriju, flopppy drive i popularno ga zovu 'M-1 na steroidima.' Sto se razlika izmedju M/T serije i N serije tice nemam potrebnu ekspertizu da o tome govorim. Igrom slucaja kolega mi je audio inzenjer i producent i on je otvorio svoj M-1 i moj LE-61 i napravio odredjena mjerenja sa osciloskopom i on tvrdi da je output na M1 puno jaci nego na Triton LE modelu i da je M-1 serija po njegovom misljenju solidnije napravljena. Sto se M-3 klavijature tice to je zaista jedna vrlo kvalitetna klavijatura i jedino novi Kronos predstavja dodatni iskorak i integraciju cijelog niza Korgovih proizvoda u jednoj klavijaturi. Konacno se netko iz Korga sjetio da stavi hard drive kao permanentni storage za samplove, sto je na Kronosu napravljeno. Samo da zakljucim ove temu. AKo netko iskljucivo koristi samo N364 danas postoje mnoge druge, vjerojatno bolje alternative. Konkretno ja i danas koristim N264 i Triton LE 61 za sviranje i za nasu muziku te dvije klavijature prilicno dobro rade svoj posao. S time ne zelim reci da nema boljih alternativa.
Vlatka je offline   Reply With Quote
Star 26.10.2011, 15:44   #43
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od mojkarma Pokaži Post
Meni je ovaj topic već duže vrijeme poznat, no s obzirom na starost nisam se htio miješati i oživljavati "mrtvaca". Ali kad ga već vadite iz formalina...
Još manje želim kresi rušiti ugled koji je stekao kod nekih sa svojim poznavanjem ove klavijature, no ako već govorimo o činjenicama, onda moram reči da je tu napisano podosta krivih i netočnih podataka. Radi se o toliko staroj klavijaturi da sada i ne vidim potrebe o tehničkim detaljima raspravljati, ali mnoge informacije koje su iznesene na prvoj stranici jednostavno ne stoje.

Korg N364 nije ni po čemu najbolji workstation prije Trinity-a nego je naprotiv prva verzija Le varijante koju je Korg izdao u workstation segmentu. Njegov sound engine ni po čemu nije vrlo moćan, nego je zapravo među najslabijima u usporedbi s tadašnjom konkurencijom: samo dva oscilatora po zvuku (ne 4 kao što je napisano), samo jedan filter. U tim je stvarima konkurencija već godinama bila ispred korga i n364.
Jednako tako ne stoji da n364 pored korg karme jedini može kombinirati 8 zvukova. Pa to može svaki korgov workstation od m1 pa naovamo. Niti stoji da n364 ima 14Mb Sample Rama. Uopće nema Ram, a zvukovi su u Romu koji iznosi 8Mb.
Kvaliteta izrade je manja od prethodnika (m1, t serija, 01/w) i zato je klavijatura i bila jeftinija. E sad, ako netko uspoređuje n364 s triton classicom i za ovog potonjeg ustvrdi da je "govno puno plastike" onda ili lupeta koješta napamet, ili ne raspoznaje plastiku od metala.
O zvuku ne bih jer je to uvijek subjektivno. Dok kreso govori o slaganju nekakve nepostojeće tamburice u combi modu (od bisernice preko prima i berde kojih uopće nema među rom zvukovima a semplovi se ne mogu učitavati) drugi kolega lijepo kaže kako je pogriješio što je dao svoj M1 za kako veli "usr... x5d". Samo bih nadodao da je x5d ista klavijatura kao n364 samo drugačije izrade i bez sequencera!

Neke ostale stvari, kako je Depeche Mode ili Duran Duran stekao svjetsku slavu na Nord Lead-u 3 ili Yamahi VL-7, ne bih ni komentirao sada. Obje klavijature nisu ni postojale dok su navedeni bendovi stekli svjetsku slavu.
Kao prvo pozdrav svima jer me stvarno nije podosta bilo ovdje na forumu radi obveza.
Osvrnuo bih se na kritike na moj post. U globalu slažem se sa svime, jer činjenica i fakti su da sam ovo pisao iz glave i stvarno pomješao sam neke podatke.
No zamolio bih kolege da malo pomnije pročitaju što sam napisao :
Istina umjesto 8 Mb radne memorije napisao sam 14 (valjda sam ga zamjenio sa N5).
S druge strane, niti u jednom svom postu nisam nikad ni spomeno a kamo li tvrdio da je N serija KORG-a sampler workstation.
Za oscilatore i sam vidim da sam debelo pogrješio i duplirao podatak.
Što se tiće zvuka tamburice, i taj njegov ROM zvuk kad se obradi kroz efekte u edit modu programa i combia odgovorno tvrdim daje bolji ton od večine lošesempliranih nazovi tamburica (prerađinih od nekakvih mandolina) na LE-u i Tr. Ukusi su različiti, no uho je uho. Činjenica je da je sound mandoline odnosno tremola nekima s N364 smiješan, no niko se nije s njime ozbiljno pozabavio kao osobno ja i i još neki korisnici N364.
Opet, uspoređujući M1, 01W i X3 sa N364 je uopće smiješno jer osim bolje tipke na njima ništa nije za usporedbu sa N364 koji btw osim što ima duplu tj trodublo veču polifoniju i memoriju ima i pristupačniji engin za obradu zvuka, za ono vrijeme kompatibilan putem MS-DOS-a sa svakim računalom, što niti jedan prethodni KORG nije imao u tom omjeru, da se ne osvrčem na "idiotske" kartice koje nisu puno pridonesle kvaliteti zvuka, pa do "kljakavih" sequencera itd.
Po osam sounda su mogli i prijašnji KORG-ovi koristiti u COMBI modu, samo ne u real time-u, koji je btw N364 prvi pokrenuo u KORG-u.
Neču se sad dalje prepucavati, jer u ono vrijeme je samo Trinity bio jači KORG Workstation, ali u AI2 sintezi niti jedan aktualni niti prijašnji nije.
Osvrnemo li se u usporedbu na LE i Tr, i dalje tvrdim da su oni niskobuđetni KORG-ivi workstation sampleri i generacijski kao što su u vrijeme kad su izašli bili prema Extremu (ne spominjem M3 ili Kronos) bi u ono doba bili kao KORG X5 prema N364. Enginom je X5D bio isti, ali bez flopy jedinice (u ono vrijeme standard kao danas USB) i sequencera puuunnno iza ikojeg iz N serije.
Isto tako ne samo da je glupo, nego neozbilno uspoređivati sound engine u generacijskom smislu, no nika, ama baš nikad nisam tvrdio da je N364 bolji od Triton Clasica, jer to je kao da uspoređujem Golf 1 i Golfa 6 generacije, ali ako ih stavim u kontekst uloženo dobiveno onda je i LE i Tr bili VW Lupo, a Extreme Passat, a N364 je u ono vrijeme u najmanju ruku bio VW Bora, ako ne i Schirocco.
Za informaciju (vezano uz Depeche Mode i Duran Duran), Yamaha VL-7 (i VL-1) je proizvedena 1991 g. kad su stvaralački spomenuti bendovi stvorili svoje najveće hitove. I prije su bili slavni, no osvrčem se na po meni najuspješnije razdoblje njihove produkcije).
Kritike oko nekih propusta vezanih oko podataka same kljave prihvačam i zahvaljujem na sugestijama i ispravcima. Spomenuo bih da je kroz moje ruke do sada prošlo jedno 50-tak workstaiona i aranžera, i da kao svako ljudsko biće griješim i ne mogu sve podatke zapamtiti. No ovo je forum, i iznose se vlastita uvjerenja i fakti. Navoditi moje ime na loš glas, prozivati me neznalicom je krajnje neetički i neprofesionalno. Ja nikog ovdje ne vrjeđam i ne omalovažavam, a iza zvojih stajališta odgovorno stojim.
I za kraj, odavde me je otjerala neozbiljnost pojedinih članova, arogantnost pojedinim tipova sklonih samodokazivanju putem Wikipedije (ja sve što znam dajem iz glave i ne koristim priručnike i šalabahtere). Ovdje sam bio prvenstveno da kao muzičar pomognem savjetom, materijalom svakom dobronamjernom kolegi muzičaru, da se družimo i razmjenjujemo iskustva i materijale. Nažalost, pojavili su se neki željni predavanja, ovdje glume profesore i šire svoja uvjerenja.
Dečki, nemojte meni soliti pamet. Imam hvala Bogu zdrave oći i uši i znam što valja, a što ne valja. Mogu dat preporuku al na osnovi napisanih stvari iz user manuala nekome djeliti packe i soliti pamet nikako. Osim toga ovo ionako rade (ispravljaći netočnog navoda) šverceri i sitni trgovčići kojima slabo ide posao. Oni danima sjede i drkaju po svim tim syntovima, nisu tezgaroši i svirači i ne uživaju u muzici, a od svih navedenih stvari koje nabrajaju koriste jedva 20 %.

Toliko od mene, bez zamjerke. Čujemo se opet 2015 g.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 26.10.2011, 16:21   #44
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@kreso
Ja ovo prvo ne smatram prepucavanjem nego razmjenom informacija pa i mišljenja koja se pak ne moraju slagati. S obzirom da je ovaj forum iz meni nepoznatih razloga jako restriktivan prema quotanju, ja sam u jednom odgovoru ispravio podatke koje si ti naveo ali se osvrnuo i na nečije tuđe mišljenje u kojem se potpuno izvan bilo kakve realnosti nešto kvalificira kao "govno od plastike".
O ostatku nemam što puno reči. N364 ima Mandolin Trem i to je Mandolina. Nije tamburica. Može zvučati dobro a pogotovo kod onoga koji zna kako se tamburice sviraju. Nije uvijek u pitanju sam zvuk nego i način kako se svira. Ali to svejedno nema smisla uspoređivati sa semplovima za druge, novije klavijature koje su očito semplirane od tamburica, a ne znam tko bi danas bio tako lud da koristi sempl nekakvog mando trema za zvuk tambure.

I opet ću ponoviti:
8 zvukova od jednom je moguće od M1 na ovamo. Ni po čemu tu n364 nije poseban. Kakav real time? Ako sam ja na M1 kombinirao u kombinaciji 8 zvukova od jednom, sve je radilo u real time-u.
I ne slažem se da n364 ima pristupačniji engine. Naprotiv. N364 jednako kao i X3 ima najmanji display do tada, sa dva reda puta 16 znakova. To je na razini originalne Yamahe DX7 iz 1983. Display jest veči, ali ne prikazuje piksele nego unaprijed definirane znakove u gornjoj polovici. Tek u donjoj može prikazivati razne znakove i to kao što sam rekao 2x16. Display nije čak ni grafički za razliku od prethodnika 01/W i T3.
N364 nije čak ni prvi po povezivosti s računalom u ms dos formatu. To može i X3. A ovima ranije nije ni za zamjeriti jer su u doba M1 i 01/W ljudi još koristili Atarije i Comodore. PC se kao kućno računalo još nije ni probio. Pa im nije za zamjeriti što su koristili kartice.

I na kraju, samo sam htio ispraviti neke očito pogrešne faktične podatke. Ne znam da li se to odnosi na mene, ali nije fer drugima (ili meni?) predbacivati nekakvo citiranje s wikipedije ili citiranje uputa. A smatram krajnje nekorektnim nekoga tko ispravlja krivi podatak nazivati švercerom i sitnim trgovčićem. Nisi ti jedini koji voliš klavijature i koji poznaješ fakte. Po čemu je tvoj krivi podatak vredniji od nečijeg drugog točnog podatka, pa da ga je i pročitao na wikipediji? Valjda je bitno da je podatak točan, a ne da li je izvučen iz glave, priručnika ili wikipedije, zar ne? Uostalom, i osobno sam imao, posjedovao i godinama koristio sve navedene modele. Ako znam neki podatak, ne moram automatski biti švercer i sitni trgovac. Možda i ja jednako želim pomoći kao i ti.
Bitno je da neki drugi korisnik dobije adekvatnu i točnu informaciju.
N364 je malo dorađen X3, proširen za 2 Mb semplova, s arpegiatorom i dvostruko većom memorijom banaka, od kojih su dvije trajno zapisane u rom i ne mogu se prebrisati. I to je to. Nema nikakav poseban sound engine, on je jednak onome iz prethodnika koji imaju AI2 sintezu, čak je po nekim parametrima iza onog od 01/W (nema sound shaping) i editiranje je teže jer je display puno manji od izravnog prethodnika 01/W. I zato sam lijepo rekao da se radi o prvoj Le varijanti koju je korg uveo. Nije bez razloga i x3 i n364 koštao skoro dvostruko manje od 01/w odnosno trinitya.
mojkarma je offline   Reply With Quote
Star 26.10.2011, 19:02   #45
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ma sve u redu !
Bio bih sretan kad bi si neko dao truda i ne samo moje nego i drugih kolega promjenio netočne "nenamjerno" napisane informacije, jer kontrolom sam našao na podosta takovih stvari, ali neda mi se ukazivati na greške. Za to postoje drugi "dušebrižnici".
Ja sam ovdje stvarno jako puno i dosta pisao, no predkraj se je na svaki moj post lupalo drvljem i kamenjem, izgleda kao da sam nekima smetao. Zato sam se i povukao, pa i kad uhvatim vremena neću više pisati.
A šverceri i sitni trgovčići će se sami prepoznati.
Ti Mojkarma ako se osječaš da te prozivam radi qvotanja je tvoja stvar. Ja nisam mislio tako.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 26.10.2011, 20:04   #46
virtualni
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 07.02.2010
Postovi: 131
Downloads: 668
Uploads: 2
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
virtualni befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Xaxaxaxaxa poz ljudi sila ste
virtualni je offline   Reply With Quote
Star 27.10.2011, 13:23   #47
Vlatka
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 12.06.2009
Postovi: 4
Downloads: 1339
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Vlatka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dragi kolege,
Tehnicke razlike u konfiguraciji izmedju instrumenata ocito postoje, ali usporedjivati instrumente iz razlicith generacija i epoha i nije bas zahvalno. Ja imam preko 30 klavijatura, 23-24 samplera itd da ne nabrajam. Kako usporediti npr. Emax 1 koji je 12 bit-a s Emaxom 2 koji je 16 Bit-a kada neki ljudi upravo vole taj 12-Bitni zvuk, a za neke je to potpuno zastarjela tehnologija. Kako pomiriti muzicare koji kupuju retro opremu s onima koji smatraju da je samo nova tehnologija ono sto vrijedi.

Sto je zapravo mjerilo kvalitete? Da li je to polifonija, kvaliteta izrade klavijature, kucista, filter sekcija, broj oscilatora ili nesto drugo? Svakako sajt je tu da se razmjene misljenja izmedju kolega i da se nesto nauci. Korekcije su uvijek moguce i nadam se i dobrodosle.
Posto veci dio moje opreme spada u tu generaciju i jos uvijek koristim i 01W FD, M1.T3, N264 ne vidim nikakav problem, niti neki konflikt izmedju tih modela. Meni licno klavijatura na M1/T3 ili 01W FD vise imponira od N264, ali originalni setovi koje N264 ima su vrlo zahvalno napravljeni za komercijalno sviranje( ne mozda toliko za nasu folk muziku, ali za ostale zanrove) i dosta je toga na internetu dostupno za X ili N seriju, kao i za M/T i 01 seriju .
Cinjenica je da je X serija vrlo slicna N sto se zvukova tice. Ja sam imao i Korg X5DR koji sam na zalost prodao. Svakako nitko ne odbacuje vrijednost 01W FD ili M1/T3 serije. Ti su instrumenti vrlo solidno napravljeni, klavijatura je kvalitetna i unutrasnja sound arhitektura je vrlo dobro osmisljena.' Korg Triton Classic je po mom misljenju puno solidnije izveden od LE serije, ali LE serija ima jedan vrlo siroki spektar muzickih boja i mozda je i jeftina varijanta i entry level Triton serije, ali ne mogu prihvatiti da je nesto lose samo zato jer je napravljeno od plastike. Ja licno plastiku na instrumentima ne volim, ali ocito je proizvodjac taj koji odredjuje od koje vrste materijala ce klavijatura biti napravljena, a ne muzicari. Nebih se zaista mogao upustati u usporedbu svog M-3 s Tritono Classicom ili Yamahom Motif Classic modelom. To bi bio gubitak vremena i za mene, a i za one koji ovo citaju.
Vlatka je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
korg, n364


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:14


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije