Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.10.2006, 12:04   #11
blatusan
Suludi Moderator
 
blatusan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2005
Mjesto: Stuttgart
Godina: 36
Postovi: 612
Downloads: 631
Uploads: 13
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 12 puta u 10 Postova
Instrumenti: Korg pa2x, Korg Pa4x, Korg triton classic ( sa moss )
Interesi: Muzika, Fudbal,Zene,Pive
blatusan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
blatusan pošalji poruku preko MSN messengera blatusan pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Slazem se sa kresom, jer vecinom sam cuo od drugova sviraca kada idu u vece klubove da im ozvucenj nevalja vragu i da se sjebasi nastimavajuci ga njihovim potrebama. a posto ja nisam jos tako puno aktivan muzicar (a biti cu ako Bog da :wink: ) ipak bi volio da ja isprobam i da se naviknem na jedno jer je onda lakse i nema stresa kad se radi a sto se tice tog ozvucenja uzet cu na ovom pocetku dobre stvari i onada sam miran. Hvala i pozdrav na sve!!!!!
blatusan je offline   Reply With Quote
Star 03.11.2006, 21:27   #12
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

evo u "dokolici" da se jos jednom pridruzim ovim diskusijama, korisnim za mlade muzikante i muzicare.
ne bih se slozio sa kresom u nekim stvarima.
'mackie vlz' je dobar mikser, ali ipak nije "mercedes" bar prema mojemu iskustvu i "uskusu". uz odgovarajuce pojacalo meki zaista moze da proizvede vrlo dobar zvuk. koristio sam par godina mackie 1604 vlz pro sa qsc plx3402 i digitech studioquad i zvuk je bio vrlo dobar. bio sam ziasta zadovoljan, sve dok nisam kupio polovan crown ma-1200. dobio sam bolji zvuk, mada i dalje smatram da je qsc plx dobro pojacalo sa samo 9kg! crown ima nesto malo manje snage i tezak je preko 20kg.
najbolja pojacala na trzistu za mene su pojacala marke crest audio (pro serija). za velike stvari koristim 7001pro i smatram da nema dalje za zivu svirku, bez obzira o kojem se modelu radi iz serije pro 4601, 4801, 6001, 8001... jedini nedostaci su prevelika tezina i velika potrosnja struje, pa malo jace modele ne mozete prikljuciti na standarnu uticnicu od 15A.
nova serija crest 200 (6200,7200,8200...) mnogo je laksa, sa impresivnom snagom i ne u bas u potpunoj istoj mjeri kvalitetnim zvukom kao starija serija.
odamah iza je crown sa macrotech serijom - MA, pa tek onda se moze govoriti o drugim proizvodjacima.
da se vratim na kresine zakljucke: " Dynachord Stage Mate 2000 i 2400..."
koristio sam prije 10-godina "stage mate" i nema govora o starom dynacord kvalitetu MC serije. mikser jeste 'nabudzen', djeluje mocno i ne nedostaje mu 'dugmica', ali primitivni MC ima daleko melodicniji zvuk .da ne bude zabune - ne MCX!. MCX je vec izgubio ono sto je imao MC.
ali MC serija je prestarila, predimenzionirana i djeluje smijesno za danasnje shvatanje miksa
yamaha analogni mikseri nisu na cijeni, bas kao ni yamaha zvucne kutije i pojacala, ali sa onu cijenu koliko kostaju su dobri.
sound craft je proslavljeni britanski proizvodjac, ali ne sam razglasnim, vec sa studijskim mikserima.
sound craft powered mixer je kvalitetom, za moje shvatanje dobrog zvuka, losiji cak i od yamahinih miksera.
dynacord je posle mnogo vremna izbacio zaista odlican mali mikser cms serije sa ugradjenim efektima odlicnog kvaliteta, ali cijena je blago receno - nerealna! preskupo, a ni kvalitet ne moze da opravda nerealnu cijenu.
ukoliko bi recimo uzeli dynacord cms i crest audio pro serije 100 to bi bila najzesca kombinacija malog ozvucenja za svirke kakve upraznjavaju nasi muzicari.
sto se efex masina tice, lexicon jeste veliko ime, ali za "skupe" studijske masine poput PCM serije.
Lexicon MPX nema mnogo veze sa lexicon-ovim proslavljenim reverbom i ne vidim nikakve razlike sa alesis midiverb, yamaha, roland, boss, ili digitech... sve je to manje vise isto, pogotovo za narodjacko prangijanje, gdje se obilato koristi "eho".
alesis midiverb4 jeste star, ali je jos uvijek vrlo upotrebljiv.
kada je lexicon u pitanju uporedio bih to sa recimo JBL zvucnim kutijama. mnogi se pale na veliko ime, a zapravo ne znaju da je jedino SR serija ta koji drzi ime JBL.
MR, TR, MP... sve to jako lose... bas kao i Electro Voice, Eliminator, Gladiator i ostale kante...
ovo pisem iz razloga da mladji ne trce za imenom, za markom, vec da uzimaju provjerene modele. danas i najrenomiraniji proizvodjaci prave jeftine proizvode za svaki dzep, bez minimalnog kvaliteta. naravno tu su i mnogo bolje serije za mnogo vise novca.
to znaci da kad kazete EV i JBL, to ne znaci nista, dok ne kazete koji model imate, jer to moze istovremno da znaci i nekvalitet, kao i kvalitet.
cincilator je offline   Reply With Quote
Star 05.11.2006, 11:15   #13
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jarane "cinco" da te pitam nešto...Sad sam sebi isprinto tehnične podatke za EV SX i ZX-seriju i zaprepastio se...kako je moguće da ZX5 može da podnese Peak od 2400W!!!...Ja ne mogu da vjerujem da je to moguće da 15" bass može da podnese toliku snagu,čak i neke 18" imaju jedva 2000W peak...i kakav zvuk iz nje izlazi,jel to prijatelju kao sx300 dakle brez izrazitog bassa il je bass stvarno strava i odlično zvuči?...i još nešto šta mu znači ono Outdoor?...jel to da je neovisan od vremenskih uslova ili nešto drugo?...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 06.11.2006, 06:48   #14
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Alix:
Jarane "cinco" da te pitam nešto...Sad sam sebi isprinto tehnične podatke za EV SX i ZX-seriju i zaprepastio se...kako je moguće da ZX5 može da podnese Peak od 2400W!!!...Ja ne mogu da vjerujem da je to moguće da 15" bass može da podnese toliku snagu,čak i neke 18" imaju jedva 2000W peak...i kakav zvuk iz nje izlazi,jel to prijatelju kao sx300 dakle brez izrazitog bassa il je bass stvarno strava i odlično zvuči?...i još nešto šta mu znači ono Outdoor?...jel to da je neovisan od vremenskih uslova ili nešto drugo?...Pozdrav!
___________________________

alixe, tih "2400w" su tzv. "peak", odnosno impuls koji moze u jednom trenutku da dostigne navognih "2400 vati", a da zvucnik ne "rikne". to naravno nije "sinusna snaga", ona normalna, radna.
sx300 prema "papirima" moze da da snagu od 300w, zx4 od 400w, a zx5 od 500. i sve su to 'fulrange' kutije.
mozda sx300 mogu da podnesu srednje frekvencije do 300w, medjutim bass sigurno ne mogu.
treba bit s pravom skeptican prema tim vatima, jer se mjerila racunanja proizvodjaca mijenjaju, pa time i rezultati mjerenja.
sto se bass-a tice na zx4 i zx5, naravno da je neuporedivo bolji nego na sx300, jer se prije svega radi o 15" zvucnicima, a sx300 kako i sam znas 12".
ako zelis da koristis sx300, za vece prostore i na otvorenom moras da imas i 'subwooer's', ako zelis dobar zvuk, i to ne one od 12". E
EV i dynacord su izbacili na trziste sub's od 15", EV samo aktivne, a dynacord i aktivne i pasivne.
dok recimo sa 4 kutije sa 15" basovima mozes i bez sub's da dobijes solidan zvuk (za 'standardne' tezge).
"outdoor" oznacava kutije za "vanjsku" upotrebu, koje su zasticene od vanjskih vremenskih uslova (kise, hladnoce...). koriste ih na stadionima i sl.. i zbog toga su te verzije skuplje od standardnih.
cincilator je offline   Reply With Quote
Star 06.11.2006, 09:30   #15
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

E to majstore car si...Hvala ti na pomoći stvarno si jaran...Ja sam sad otvaro svoje Corrus Line da vidim što me bass zeza i ustanovim da mi je pregorila tuljava (ne znam kako se na naški kaže pošto se školam u Sloveniji...u elektronskim šemama ima oznaku "L")...i take dvije su vezane paralelno i zato me zezo bass...Ali sad kad sam to na kretnici zamjeno zvuče do jaja...Ma pravo da ti kažem ZX-serija je nevjerovatno skupa jedan ZX5 kod nas je 1000eur pa jesu li oni normalni?...Za te pare mogu da kupim 2XSX300...Ja sam mislio da bi kombinovo svoje Corruse sa 2xSX300 pošto mi Dynacordi daju dosta jaki bass(možda čak i prejak) a više puta mi se slabo čuju visoki tonovi...I ja frajer na Equalizeru pojačam HF i spalim limiter na kretnici...A ovako kad bi imo još SX300 imo bi izrazite i Sr, i visoke tonove...Samo me zanima kako je sa impedancijom pošto bi se ona smanjila i povećo bi se napon a pošto imam PM1600 bojim se da bi spalio SX300...Mikseta je stvarno jaka i radi ko grom ali ipak ne znam bi li bilo pametno na izlaz da se stavi kakav limiter il slično...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 06.11.2006, 16:16   #16
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@ Cincilator

Kolega, sve je to u redu što si reko, no nisi li malo prekritičan za pojedine serije. Ističem prije svega da je pojedini razglasni sistem stvar osobnog ukusa muzičara. Meni su primjerice Yamahine zvučne kutije fenomenalne,a neko ih nemože smislit. Isto tako netko hvali Craft, kod mene je on tek prosjek. U globalu ističem da ja svoje kritike prije svega zasnivam na odnosu cijena-dobiveno tj što ću najbolje dobit za malo novaca, ili ako je već skuplje da je iste kvalitete kao i ono najskuplje. Ne želim plačati ime.
A što se tiće Mackia, prijatelju prevario si se. Mackie do sad niti jedan proizvod koji je napravio nije napravio šund, dok ostali proizvođači znaju vedrit i oblačit u svojoj ponudi. Primjerice, jel znaš da je Dynachord zamalo propo kao firma, i da nisu izbacili Power seriju na tržište ošli bi oni u vražju mater.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 07.11.2006, 09:59   #17
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

alixe, povezivanje 12" i 15" nije dobro. ako na 12' kutiji podesis bass, to je za 15" malo i obratno.
ako koristis 4 zvucne kutije (fulrange) preko jednog (powered)miksera, onda gledaj da su sve 4 kutije sa basovima iste velicine ili jos bolje da su sve 4 kutije iste.


___

@ Cincilator

Kolega, sve je to u redu što si reko, no nisi li malo prekritičan za pojedine serije. Ističem prije svega da je pojedini razglasni sistem stvar osobnog ukusa muzičara. Meni su primjerice Yamahine zvučne kutije fenomenalne,a neko ih nemože smislit. Isto tako netko hvali Craft, kod mene je on tek prosjek. U globalu ističem da ja svoje kritike prije svega zasnivam na odnosu cijena-dobiveno tj što ću najbolje dobit za malo novaca, ili ako je već skuplje da je iste kvalitete kao i ono najskuplje. Ne želim plačati ime.
A što se tiće Mackia, prijatelju prevario si se. Mackie do sad niti jedan proizvod koji je napravio nije napravio šund, dok ostali proizvođači znaju vedrit i oblačit u svojoj ponudi. Primjerice, jel znaš da je Dynachord zamalo propo kao firma, i da nisu izbacili Power seriju na tržište ošli bi oni u vražju mater.
___

ne mislim da sam prekritican. beringer je isto sto i "trabant" nekada u automobilskoj industriji, a yamaha je "wartburg".
koliko para toliko muzike
mackie cr 1604, nekada mnogo hvaljen, bio je ipak losiji od recimo rolanda m16. VLZ je bio veliko poboljsanje. .
VLZ pro - made in china
sto se tice mekijevih zvucnih kutija, one su bile dobre dok su u njih ugradjivali RCF zvucnike. danas meki koristi usluge "domaceg" proizvodjaca iz kentakija - EMINENCE! i to vise nije i ne moze biti isti kvalitet.

pozdrav
cincilator je offline   Reply With Quote
Star 07.11.2006, 13:05   #18
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Yamaha da je Wrtburg :roll:
Ma sve si reko
Za Beringer se slažem, al za da Yamahu stavljaš u taj koš.
Neću se rađe svađat.
Moraš samo znat da je Yamaha najjači muzički koncern na svijetu. Znaći da rade sve što se tiće muzičke produkcije od igle pa do Space Shuttle-a. :!: :!: :!:
Tako imaš njihove dječje aranžere i top modele tipa Tyros II.
Kad pričamo o ozvučenju isto tako imaju svega od "sranja" pa do stvarčica o kojima mi obični smrtnici možemo samo sanjati. Pitanje je samo koliko si spreman izdvojiti za taj gušt euriča.
I da samo napomenem. Yamaha čega god se dotakne u zlato pretvara. Do prije 15-20 godina Yamaha uopće nije pravila npr. bubnjeve. Danas su im bubnjevi jedni od boljih za live nastup, klase jednog Sonora, Pearla ili Tame. Kad su se s bubnjevima uspijeli probit na svijetsko tržište, gdje neće u domeni u kojoj su oduvijek doma.
Nisam neki pretjerani ljubitelj Yamahe, ali ako je nešto dobro, onda jednostavno nedam da se po tom sere.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 07.11.2006, 18:29   #19
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Krešo jarane sa svim poštovanjem ja bi se ipak složio sa kolegom "cincom"...Ja sam bio ovdje u Avtotehni-Yamaha Centar,Ljubljana i isprobavo sam mnogo njihovih stvari...Miksete (studijske) su za mene najbolje od sviju ali za Live mislim da nisu nešto ekstra u razvoju...Isto tako zvučnici-nemaju nikakvog izražaja...Dakle bass je užasan (govorim a 15" dvosistemce ne znam oznaku modela ali su drvene) pa bolje zvuči bass na onom bezveznom Peavey-u nego na Yamahi...Pokušo sam i da na equalizeri pojačam nizke tonove ali sve muljavo ne zvuči na čisti bass neg više na srednji ton...Bez vređanja ja mislim ipak da su Mackie ili Proel mnogo bolje uradili nego Yamaha...Ali nemoj sad da se prepiremo samo sam istaknuo svoje mišljenje...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 08.11.2006, 05:29   #20
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Yamaha da je Wrtburg
Ma sve si reko
Za Beringer se slažem, al za da Yamahu stavljaš u taj koš.
Neću se rađe svađat.
Moraš samo znat da je Yamaha najjači muzički koncern na svijetu. Znaći da rade sve što se tiće muzičke produkcije od igle pa do Space Shuttle-a.
Tako imaš njihove dječje aranžere i top modele tipa Tyros II.
Kad pričamo o ozvučenju isto tako imaju svega od "sranja" pa do stvarčica o kojima mi obični smrtnici možemo samo sanjati. Pitanje je samo koliko si spreman izdvojiti za taj gušt euriča.
I da samo napomenem. Yamaha čega god se dotakne u zlato pretvara. Do prije 15-20 godina Yamaha uopće nije pravila npr. bubnjeve. Danas su im bubnjevi jedni od boljih za live nastup, klase jednog Sonora, Pearla ili Tame. Kad su se s bubnjevima uspijeli probit na svijetsko tržište, gdje neće u domeni u kojoj su oduvijek doma.
Nisam neki pretjerani ljubitelj Yamahe, ali ako je nešto dobro, onda jednostavno nedam da se po tom sere.
______

ovo nije svadja vec polemika :wink:
ja ne osporavam uspjesnost korporacije yamaha.
i mcDonlad je izuzetno uspjesan, ali ja ga izbjegavam maksimalno. ipak bih prije poceo jedne cevape s lukom u banjaluci, nego hamburger u mcDonaldu, bez obzira sto je mcDonald's svjetski uspjesna kompanija
yamaha proizvodi bubnjeve mnogo duze od 15-20 godina, ali mi smo pricali o yamaha zvucnim kutijama, mikserima i pojacalima.
cincilator je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
ozvucenje


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije