Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 11.07.2013, 10:17   #31
Zeki@Veki band
Početnik forumacije!
 
Zeki@Veki band's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.03.2009
Mjesto: Beograd - Borca, privatna kuca.
Godina: 62
Postovi: 26
Downloads: 799
Uploads: 0
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Harmonike klavirske i Yamaha@Korg klavijature, daire....
Interesi: Bivsi fudbaler i gimnasticarka, sport i muzika-spoj energije i strasti !!!
Zeki@Veki band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Zeki@Veki band pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od sale_band Pokaži Post
Vidi druže, uzmi lepo i istestiraj svoj glas uz klavijaturu po skali, pa odrediš sebi koji ti je najniži a koji najviši ton koji možeš da otpevaš bez napora i to nek ti bude granica, pa kad skidaš neku pesmu, vidiš koji je ton u toj pesmi najviši, i za koliko prelazi tvoju glasovnu "zonu", ti za toliko niže sviraj. Bolje je da spustiš bilo koliko nego da se mučiš i da zvuči kao da ćeš da se ukenjaš u visokim deonicama..

Da sam ja kojim slučajem snimio "Dodji da ostarimo zajedno" umesto Šabana, original bi bio F mol a mozda čak i E mol ;-)

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2
Mislim da se kod intonacije pesme susrecu dve opcije....prva da se pomeras po skali vise ili nize, za polustepen ili dva.....a druga da se intonacija pesme odredjuje prema kvintnom ili kvartnom krugu, kao sto su postavljeni basovi na harmonici. Moj kolega insistira da se peva pomeranjem intonacije po skali, bez obzira da li si u e molu, fis molu ili g molu, stalno se tražis za svaku pesmu, i kao profesor muzike i prakticar smatra da je to ok. Lično sam pristalica intonacije prema navedenim krugovima, jer ako je moj glas impostiran na g molu, vise od toga je d mol, a zatim a mol, pa e mol. Takođe sve ispod g mola meni je pomalo duboko....f mol, b mol, as mol.
__________________
Ne izlazak iz luke, već povratak u nju je ono što određuje uspešnost putovanja.- Bičer -
Zeki@Veki band je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 10:33   #32
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nece to pomjeranje intonacije po kvintnom krugu, pri trazenju odgovarajuceg tonaliteta, biti bas od velike pomoci. D mol ne mora da bude visi od G mola, niti C# Dur od F# Dura. Sta ako slijedeci tonalitet pomjerimo za oktavu nanize ? Zatim "skokovi", odnosno razlika u intervalima, je prevelika da bi bila prakticno efektivno upotrebljiva na bini... radi se o kvintama, kako i sam naziv kaze. Tvoj pjevac je potpuno u pravu. Lakse i brze se dolazi do odgovarajuceg tonaliteta hromatskim pomjeranjem navise ili nanize.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 10:43   #33
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja lepo objasnio, a vi kako hoćete.

Svako ima svoje glasovno dno i vrh (raspon) i prema tome treba da se vodi a ne prema "originalnoj" intonaciji u kojoj je radjena pesma za nekog čiji je raspon mnogo veći...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 11:20   #34
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama to je van diskusije jer to jedino ima smisla, sve drugo je cista budalastina i nebuloza. Preko fizickih granica se jednostavno ne moze i sve te price o nekakvom "originalnom" tonalitetu su duvanje u suplje g****. To su bajke za predskolsku djecu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 12:19   #35
Zeki@Veki band
Početnik forumacije!
 
Zeki@Veki band's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.03.2009
Mjesto: Beograd - Borca, privatna kuca.
Godina: 62
Postovi: 26
Downloads: 799
Uploads: 0
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Harmonike klavirske i Yamaha@Korg klavijature, daire....
Interesi: Bivsi fudbaler i gimnasticarka, sport i muzika-spoj energije i strasti !!!
Zeki@Veki band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Zeki@Veki band pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Bajke i mozes da pricas predskolskoj deci, sto se odmah ljutis i nastupas iskljucivo ?Ne verujem da je nebuloza odnos tonike, subdominante i dominante, bar Tranzit voli naucne pristupe stvarima, a ovo je teorija muzike, a ne improvizacija. Svaki harmonikas to zna jer su mu basovi tako podešeni, nisam spominjao originalne tonalitete bilo koje pesme, nego samo tonalitet na koji je moj ili tudji glas prirodno namešten. Kada pevac trazi g mol, ne traži oktavu nize ili vise, nego u tom molu odnosno duru pesma njemu najbolje odgovara.......ako ga spustim -2 i odem u f mol, nastaje problem zbog nepotrebnog naprezanja, kao i ako odem +2, pa onda cepa iz A mola....
__________________
Ne izlazak iz luke, već povratak u nju je ono što određuje uspešnost putovanja.- Bičer -
Zeki@Veki band je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 12:43   #36
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ti si gornje postove zestoko izmjesao, pa se cini da ne znas sta je ko kome odgovarao, osim toga ranzit se vrlo rijetko i veoma tesko naljuti. Nema nikakvog povoda da budes odmah "lican". Zasto mnogi odmah cim im se ne svidi odgovor postaju previse licni, to ce ostati tajna za mene !!! Tranzit uopste nije odgovarao svojim predposljednjim postom tebi vec kolegi sale band. Odgovor tebi je odmah ispod tvog posta gdje pitas, a ja ti odgovaram i nimalo iskljucivo, vec "iskljucvo muzicki". Nemas potrebe da drzis predavanje teorije muzike jer je potpuno suvisno posto sam to ostavio iza sebe prije tridesetak godina i jos nisam zaboravio. Ukoliko ti ne zelis da shvatis da je lakse i pjevacu i muzicaru da hromatski trazi odgovarajuci tonalitet u zaru borbe na bini, tu ne mogu vise da pomognem nego sto vec jesam. Ipak ti poslujsaj svog pjevaca, profesora muzike, ma sta ti o tome mislio, jer o njegovom se glasu radi.

Promijenjeno od tranzit (11.07.2013 u 12:52 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 15:31   #37
djukapfc
Drugar foruma
 
djukapfc's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.03.2010
Mjesto: Beograd
Godina: 33
Postovi: 71
Downloads: 218
Uploads: 4
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 3000
djukapfc befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zeki druze nisam te bas razumeo. Kako moze biti bilo ciji glas prirodno namesten za neki tonalitet?
djukapfc je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 16:25   #38
Zeki@Veki band
Početnik forumacije!
 
Zeki@Veki band's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.03.2009
Mjesto: Beograd - Borca, privatna kuca.
Godina: 62
Postovi: 26
Downloads: 799
Uploads: 0
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Harmonike klavirske i Yamaha@Korg klavijature, daire....
Interesi: Bivsi fudbaler i gimnasticarka, sport i muzika-spoj energije i strasti !!!
Zeki@Veki band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Zeki@Veki band pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sada pisem ispod tvog posta da se tranzit nebi odmah naljutio, a njegov stil je direktan napad na kolege, i to nije nista novo, cak je i dosadan sa istom fintom....kao nisi razumeo, malo si pomesao i td, moje godine rada su iza mene, omalozava sve oko sebe kao Napoleon i nije vise bitan u kritici iako su stvari o kojima se razgovara lagane i konkretne, i ne predstavljaju rovovske borbe ili neki zar od frke na bini. Lepo si objasnio vrste glasova, pa je u tom smislu i moje razmišljanje, prosto g mol je jedan i glasu odgovara taj tonalitet...
__________________
Ne izlazak iz luke, već povratak u nju je ono što određuje uspešnost putovanja.- Bičer -
Zeki@Veki band je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 16:44   #39
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Opet ti po kolegi tranzitu i opet ti, da se kao "ne ljuti tranzit". Da li sam bitan u kritici ili ne, milsim da ce na to odgovor dati kompetentne kolege sa foruma. Opet si vrlo lican i tvoje pisanje polako ali sigurno prelazi u vrijiedjanje. Ja tebe nigdje nisam uvrijedio i nisam napisao "da nisi bitan u kritici". Zar stvarno ne primjecujes da nije uredu nacin na koji pises. Ne ponasam se kao Napoleon, niti mi je to nacin na koji korespondiram. Nemam, ama bas nikakvih "finti". Ako neko nesto ne razumije i ne zna, onda mu to direktno i kazem. Ne napadam, nije ovo rat, samo ne tapsem po ramenu koga god stignem, samo da bih mu se strasno dopao !!!! Ono sto valja pohvalim bez ikakvog suzdrzavanja, ono sto ne valja isto tako kudim ali nikada ljude, nego njihov rad. Za razliku od tebe. To je sva filozofija oko mog nastupa na forumu, a evidentno je, da ti nisi kako valja ispratio redoslijed postova u temi, pa si se bezrazlozno okomio na moj post mada uopste nije bio upucen tebi. To je bila sva filozofija tvog nastupa u ovoj temi. Bilo bi veoma dobro kada bi prestao sa tim jer ovo moze da dodje do nezeljenih dimenzija. Ti meni uopste ne smetas, ni kao clan foruma, ni kao muzicar a ni kao covjek. Bio bi red da i ti na taj nacin postupas prema meni.

Promijenjeno od tranzit (11.07.2013 u 16:49 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 11.07.2013, 17:21   #40
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Zeki

Ja sam shvatio da je ovo sto si napisao o "odredjivanju intonacije po kvintnom I kvartnom krugu" samo tvoje razmisljanje ali ne i prakticno opravdana cinjenica.

Evo, npr. kazes da ti je "ispod G mola sve pomalo duboko", sad zamisli da pevas pesmu "Dodji da ostarimo zajedno" u G molu i onaj deo "(...kako te drugom prepustih lakoooo)" ti je previsok (kao meni npr.)
Da li bi ti sad presao u Dmoll ili bi se spustio u npr. F#moll ili Fmoll???

sale_band je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:46


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije