Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studijski Hardware

Studijski Hardware Zvucne karte, Efekti, Analogne mixete, Digitalne mixete, Digitalni snimaci, Midi interface, Transport interface, Audio interface, Kompjuterske konfiguracije

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 19.01.2013, 20:39   #21
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nemam pojma kolika je "baustelska" dnevnica u Tuzli ama mislim da ce biti mnogo 100 dnevnica, pa ne radis ni ti za klikere...
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 00:21   #22
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nego da pitam...Ja sam povecao na 256 buffer size,jel to uredu?Ako moze malo da nam objasnis u vezi tih latencija..Za sta je bolje ako su nize latencije i da li to ima isto veze sa kvalitetom snimka kad eksprtujem u mp3 ili samo dok snimam da nema kasnjenja..Slabo se razumijem u te stvari.Sad cekam da vidim da li ce i dalje da pucketa a probao sam vst instrument Kontakt 5 i bolje radi sada nema zujanja i opterecenja dok sviram guerini harmoniku koju sam dobio od Neleta majstora heehehe.Pozz
Dodato:
Negdje sam citao da TV karte u kompu nije dobro imat i da mogu samo opterecivat audio pc jel to istina?Ja sam svasta nagurao u Pc i sta treba i sta ne treba a i da mogu ves masinu bi ja prikljucio na komp i da je tako palim

Promijenjeno od zeljko (20.01.2013 u 00:35 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 01:05   #23
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Osnovno pravilo, bez obzira na audio kartu, je da pri miksu (dakle, kada je sve vec na trakama) mozes bez ikakvih problema raditi na vecim latencama (recimo, 512 samplova) jer time smanjujes opterecenje sistema. Medjutim, kod snimanja VST instrumenata su vrlo vazne sto nize latence da ne bi dolazilo do kasnjenja tona sto samo sviranje cini otezanim ili cak nemogucim. Latenca ne utice ni u kom slucaju na kvalitet snimka !!!!! Ta tvoja latenca od 256 samplova (oko 6 MS) je gornja granica i ako se ikako moze, trebalo bi je izbjegavati posto je kasnjenje zvuka prilicno veliko. Samih tih 6 ms ne bi bilo problem ali to je samo jedna strana medalje, to jest, to je samo tzv. Input latenca. Na nju se dodaje jos toliko (a vrlo cesto i vise) Output latence, pa mozes racunati da od momenta kada svirajuci neki VST Instrument, pritisnes dirku klavijature dok ne cujes taj ton, prodje (pri latenci od 256 samplova) citavih 12 do 14 ms. Ovo je pozamasna vrijednost pa pravi smetnju pri sviranju jer je kasnjenje tona primjetno. Sistemi kao sto je Trans Audio, rade na 32 ili 64 sampla (0,7 ili 1,5 ms) sto na kraju u zbiru sa Output latencom cini 2 do 3 ms kasnjenja, sto je bolje nego kod hardver instrumenata.

U audio masinama ne smije da se nalazi nista drugo do audio interfacea i tu nema pogadjanja i kompromisa. Internet ne smije da bude ukljucen, LAN i WLAN moraju biti deaktivirani, svi graficki efekti takodje moraju biti deaktivirani, antivirus programi ne smiju biti instalirani itd... itd... sve u svemu audio masina treba da bude i glupa i gluha i corava za sve ostalo sem za audio. Pored toga postoji jos stotinak Tweakova po pitanju aplikacija i servisa Windowsa, sto na kraju i daje najbolje moguce rezultate u audio radu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 01:56   #24
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E jbg pa treba mi bar internet hehe...Kako da dodjem na yu-Midi ako nemam internetaJa najvise koristim pc za snimanje pratnje sa ketrona i eventualno na jos posebnu traku u programu harmoniku i vokal..Znaci sve audio snimak direktno snimanje a ne puno vst...Da li i tako opterecuje pc?I da li samo dobra konfiguracija pc-a utice na kvalitet studijskog snimka ili treba jos bolja audio interface?
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 03:14   #25
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne radi se o tome koliko audio traka ili VST instrumenata ce biti upotrebljeno u projektu, vec samo prisustvo interneta to jest LAN ili WLAN interfacea na jednom audio sistemu uvijek moze da prouzrokuje razlicite smetnje a najprije u vidu "krckanja" i slicnog, pa cak i na najboljim hardver konfiguracijama jer internet, odnosno LAN i WLAN, konstantno "cackaju" po sistemu i potpuno neuracunljivo i nepredvidivo ometaju audio rad. Ako hoces da audio radis na visem ili visokom nivou, onda moras imati posebnu masinu za njega, koja ce biti onakva kakvom sam je u gornjem postu povrsno opisao. Tu ni u kom slucaju ne moze biti kompromisa. Za internet moras imati drugi kompjuter. Postoji jos jedno rjesenje, da imas i audio masinu i internet na istom kompjuteru, a to je da za svaki od njih imas posebno instaliran sistem na posebnim hard diskovima, tako da pri ukljucivanju kompjutera odabiras koji sistem hoces da podignes, odnosno koristis. Ta dva sistema se medjusobno uopste "ne vide". Medjutm pazi, nikakve posebne particije na jednom te istom hard disku ili jos gore posebni "User Accounti" (Benutzerkonten). Te bajke ne pale kod audio rada. Inace tvoj Presonus FireStudio Mobile je odlican audio interface i tu nemas potrebe ni za kakvu brigu. On ce dati veoma visoki nivo kvaliteta. Naravno da ima boljih ali da bi ti osjetio razliku u kvalitetu u odnosu na FireStudio Mobile, morao bi da bacis bar pet puta vise novca nego sto si dao za Mobile. Cak i to je relativno jer bi morao da imas i ostalu opremu (mikrofon, monitori...) iz najviseg cjenovnog ranga da bi se ta nekakva razlika primjetila.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
Bokic (20.01.2013), zeljko (20.01.2013)
Star 20.01.2013, 04:13   #26
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Znaci takoOk druze hvala puno i izvini ako sam malo dosadan bio..Sta cu moram da pitam ako hocu da budem dobar miksas tj.tonac Tako ce i da bude cim skockam jos jedan Pc on ce biti samo za snimanja,a ovaj stari za internet i ostale zahebancije..Poz a sad odo u prnje dosta je bilo dangubljenja,javim se mozda opet sutra ako mi sta zatreba hehe

Promijenjeno od zeljko (20.01.2013 u 04:16 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 13:11   #27
muamerboss
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 18.02.2008
Mjesto: Tuzla
Postovi: 149
Downloads: 707
Uploads: 1
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg pa50, Triton Classic
muamerboss befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zeljko legendo, prvo hvala tebi za ta pitanja..hehe..K'o da si znao sta mene interesuje pa pitao gosp. Tranzita

A naravno, jos jednom velika hvala Tranzitu sto nam ovako detaljnjo i sa strpljenjem odgovara!!

I mene je malo bunilo to oko Latencije .. Juce sam instalirao kod kolege ovaj Audio Box, jer cemo kod njeg snimati neke stvari. Kod njeg je isti racunar kao i kod mene, jedino mu je procesor ja mislim E5800 ako sam dobro zapamtio, 3.2ghz dual-core..
I kod njeg se ne javlja nikakvo pucketanje...Probali smo snimiti glas ali ima malo latencije. Eh sad, kako u Cubase, da skinemo tu latenciju na minimalnu vrijednost a da se ne javlja ono pucketanje, i "trzanje" tona..

Btw, kako mogu provjeriti kolika je latencija?

Pozz
muamerboss je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 13:19   #28
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa kod mene ja imam od Presonusa univerzal kontrol i tu mijenjam latenciju...Nista nisam cuo jos da pucketa od kako sam promjenio na 256 bufer size.

Pa valjda smo mi Tuzlaci svi isti pa zato imamo slicna pitanjaPozz zemljak#

Tranzit je lafcina nema dalje i od mene hvala jos jednom

Promijenjeno od zeljko (20.01.2013 u 13:20 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2013, 20:21   #29
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@muamerboss

I kolegin procesor je odavno za penziju, tako da neke posebne razlike nece ni biti. Latencu mozes provjeriti u Cubase Devices ali odmah da ti kazem da nije vrijedno muke jer ces i dalje imati smetnje istog tipa koje si i do sada imao. Za sve je iskljucivo kriva konfiguracija kompjutera, sto hardverska, sto softverska. Garantujem da bi na optimalnoj audio masini isti taj AudioBox bez problema radio na 64 ili 128 sampla latence, sto je dovoljno da se ne primjeti ama bas nikakvo kasnjenje. Medjutim, kod snimanja vokala ta latenca ne treba da te zabrinjava jer svi Presonusovi audio interfacei imaju tzv. Direct Monitoring, sto znaci da imas mogucnost da cujes vokal, prilikom snimanja, bez ikakve latence to jest kasnjenja jer ga slusas preko DSP softvera AudioBoxa a ne preko Cubasea. Uzmi taj Manual od AudioBoxa pa prelistaj malo. Sve ce ti biti vrlo brzo jasno.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:49


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije