YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Svaštara (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Zašto kupujemo nove i skupe klavijature? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=30607)

casper 07.02.2018 03:51

Zašto kupujemo nove i skupe klavijature?
 
Možda pitanje iz naslova na prvi pogled zvuči jednostavno, pa čak i glupo. Svatko će reći da kupuje ili želi kupiti top model da bi imao bolji zvuk (čitaj: da mu sound bude "mastan" =))). Da li je to stvarno tako i da li baš uvijek kupovinom novog instrumenta postižemo napredak u zvuku? Logika kaže; više uloženih novaca, novija generacija instrumeta, bolji sound na nastupu. Vrijedi li baš uvijek ovakav zaključak? Zašto se ponekad događa da i aranžeri iz srednjeg cjenovnog ranga mogu zazvučati bolje od onih iz top klase?

Moje je mišljenje da uvijek vrijedi uložiti u novi instrument ali samo ako se on koristi na pravilan način. Pod pojmom pravilan, podrazumjevam da se koriste (i) tvornički zvukovi koje imamo instrumentu. Prije svega mislim na ritam sekciju, bubanj i bas. U aranžerima su oni temelj i zato je vrlo bitno da se iz njih izvuče maksimum. Bez obzira o kojem se proizvuđaču radi, svaki novi model klavijature donosi veću i bogatiju bazu zvukova. Timovi koji rade na tome znaju svoj posao i siguran sam da će svaki instrument imati dovoljno materijala za svakog korisnika i vrstu glazbe koju izvodi. Postoje i oni muzičari koji traže još više, još bolji ili drugačiji zvuk. Njima je ostavljeno na izbor da sample unesu sami, da ga prilagode i iskoriste po vlastitoj želji. Ja sam čuo, možda jedan ili dva primjera da to stvarno i zvuči bolje. Sve ostalo spada u kategoriju koju ću opisati u slijedećem poglavlju.

Ako stavimo jedan te isti sample materijal u klavijaturu koja košta 1000 eura i u onu koja četiri puta skuplja, razlike u zvučnosti istih će biti minimalne. Jedva čujne. Pored toga, što je sample materijal lošiji, razlika će biti manje uočljiva. Na forumu je u zadnje vrijeme prisutna manija uspoređivanja upravo na ovakav pogrešan način. U aranžere se unose stari materijali, odreda loše semplirani u samom početku, a nakon toga još "stručno" dorađivani, smanjivani i obrađivani kojekakvim metodama pa se onda donose "mudri" zaključci kako višestruko skuplji instrument zvuči isto kao i onaj jeftini. Naravno da zvuče isto kada se koristi potpuno pogrešna metoda. Ista je stvar kada ovakvim pristupom uspoređujemo dva skuplja aranžera, KorgPa4x i Genos. Nijanse koje ćemo čuti u studijskim uvjetima bile bi potpuno zanemarive, a kada lošu snimku iz prostora dodatno skrši Youtube onda razlike niti ne postoje.

Sjetim se izjave jednog kolege od prije par mjeseci. Nakon više tjednog rada na novom instrumentu, kaže on: "Konačno sam sredio da mi PA4 radi kao i moj stari PA3. Sad konačno s njim mogu na svirku." Čudna izjava ali zorno prikazuje koliko se teško mijenjaju navike na zvuk koji smo slušali neko duže vrijeme. Mnogo je primjera kada muzičar kupi Yamahu pa onda utrpavajući setove u nju pokušava dobiti Korgov zvuk "žive svirke". Jer, nebitno je sada koja tvornički bolje radi, bitno je da je zvuk "onaj stari". ;)

sxkn7 07.02.2018 08:59

mislim da ovdje na forumu postoji indirektni sukob generacija. Ovi mlađi bi da zvuče i bolje od originala pa stalno traže novim klavijaturama "dlaku u jajetu". Uz takav način razmišljanja, njima naravno nikad ni jedna klavijatura neće biti 100 % dovoljno dobra. Nažalost oni ne shvataju da nije fazon zvučati isto ili "bolje" nego original nego je fazon da čovjek svira drugačije nego original odnosno da nađe neki svoj stil sviranja koji će da zaintrigira slušatelje / posjetitelje gaže.

A mi stariji smo zahvalni novim klavijaturama ovakvima kakve su jer znamo na kakvim igračkicama smo svirali kad smo bili mlađi. A tada pojma nismo imali da će danas klavijature da dostignu ovako "perfektnu" razinu, u odnosno na igračkice onoga vremena.

Ja bih i dan-danas dao gram bubrega :D da mogu ponovno čuti čovjeka koji je u Gradcu na moru ljeta 1988. ili 1989. svirao ELKA EH-105 dok je njegova
žena pjevala "Sanjaj me" od Novih Fosila. Ili u Omišu ljeta 1990. ili 1991., čovjek na prvom katu stalka stavio Yamahu DX7 II a na drugi kat stavio Technics-a KN800. Pored njega kolega gitarista svira i pjeva. Za njih bih dao i 2 grama bubrega da ih ponovno čujem :D. A sve te 3 klavijature su u poređenju sa današnjim top modelima aranžera igračke a opet su u ono vrijeme davale neku milinu zvuka koja je barem meni nezaboravna.

Eto to je to - kao što je "u rukama Mandušića Vuka svaka puška ubojita" tako i u rukama Jordan-a Rudess-a svaka igračkica od klavijatura "roka mandoljin":D Dakle bolje je usavršiti neki svoj stil sviranja nego tražiti da klavijatura bude perfektna svakome - nešto što se nikada neće dogoditi...

dmmacak 07.02.2018 10:48

Što se mene tiče ja sam bio prezadovoljan i sa zvukom i mogućnostima Tyrosa2, ali ga je pregazilo vreme. Za 9 godina korišćenja sam klavijaturu upoznao maksimalno i rad na njoj mi je bio lakoća. Sve dok nisu počeli problemčići tastere sam menjao dva puta za tih 9 godina dirke sam isto radio dva puta. I najviše sam iz rog razloga rešio da kupim novu spravu, da imam brzi, komforniji rad i sigurnost.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Alen P 07.02.2018 10:57

Da... Prokletstvo stare elektronike i mehanike; sint kupiš, skupo platiš, popravljaš, održavaš i nakon 10 godina je ne možeš prodati. Da ne govorim da je i na neki način uvijek "sound out of date", dok gitarista kupi, skupo plati, održava i nakon 10 godina ako je gitarica održavana još uvijek može postići dobru cijenu s time da mu je sound stalno "in" još ako je dobar gitarista s Zoom 2020 može raditi čudesa.

casper 07.02.2018 11:20

@sxkn7 - Slažem se potpuno s tobom da treba raditi na sebi, usavršavati tehniku sviranja, graditi novi repertoar. To je baza svakog glazbenika i nju je potrebno konstantno proširivati.

@ddmacak; @AlenP - Kod nas klavijaturista je uvijek prisutan problem istrošenosti instrumenta. Naša su ulagana uvijek veća, za razliku od drugih muzičara. Ali ako se možemo utješiti, postoji i ona druga strana medalje. Dobar klavijaturista uvijek ima svirke dok postoji hrpetina odličnih gitarista koji sjede doma. ;)

Kada sam otvorio temu želio sam više istaknuti onaj tehnički dio, tj. korištenje instrumenta i način na koji to činimo. Kada već uložimo hrpu para u instrument, kako iz njega izvuči ono što nam on nudi? Ubacivanje starih okljaštrenih setova sigurno nije dobar pristup. Da li je se to radi zbog linije manjeg otpora ili je razlog negdje drugdje, trebaju razmisliti oni koji tako pristupaju.

Probao sam i ja upisivati razno razne setove "zvučnih imena", tražio sam "stari zvuk" u novoj klaviajturi, uspoređivao sve moguće opcije da zvučim još bolje i na kraju sam došao do jednostavnog zaključka. Tvornički materijal je zakon i treba ga maksimalno iskoristiti. U to sam pogotvo siguran sada kada koristim Genos ali isto to se odnosi i na ostale top aranžere od Korga do Ketrona (a gdje je nestao treći :confused:).

Alen P 07.02.2018 15:38

Dobar stari G70? Nije nestao. Jos je uvijek dobar i stari. 😁

dmmacak 08.02.2018 00:32

Meni je licno odgovaralo što sam mogao odmah da ubacim ceo moj set iz Tyrosa 2 u T5 i u roku sat vremena sam već mogao da sviram skoro opušteno. A kako odmiče vreme ubacujem sve više fabrike na ove moje postojeće ritmove. I sve bolje i bolje zvuči. Samo da mogu u toku svirke da podesavam stylove to bi bio pun pogodak. Tyros 2 verovatno necu ni prodavati on je sebe otplatio bar 50 puta. Zato sam ga i generalno sredio i cim zavrsim moj prostor za vežbanje, naci ce sebi mesto odmah pored G1000. I da dodam vezano za temu imao sam Korga pa3x, godinu ipo dana, i najviše sam bio zadovoljan kada sam namestio bubanj od fabrike. Ako nadjem snimak postaviću da se čuje kako radi fabrički bubanj i bas. Meni lično najbolji ton od svih koje sam probao.


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

casper 08.02.2018 14:40

Da, Yamaha je osigurala potpunu kompatibilnost i svaki novi model svira stare materijale bez problema. To je odlična karakteristika, a tako se "stimuliraju" stari korisnici da postanu kupci novijh modela.

Drago mi je čuti da si i ti (@dmmacak) uočio kvalitetu tvorničkog materijala i da ga lagano ugrađuješ u ritmove. Za to je potrebno utrošiti vrijeme, treba imati znanja i iskustva ali svakako se isplati. Dugoročno gledajući, ovakav pritup omogućuje konstantni napredak u zvuku jer svaki novi model klavijature donosi poboljšane soundove. Kada se radi na način koji sam opisao u trećem odjeljku mog uvodnog posta, konstantno se tapka u mjestu, a napredak u soundu je minimaliziran do te mjere da kupovina novog i skupog top modela nema nikakvu financijsku opravdanost. Danas se proizvode modeli srednjeg cjenovnog ranga s dovoljno velikim RAM-om u koju možemo bez problema unijeti baš svaki set koji je razvikan na našem području. Mrcko, prcko ili brcko će bez problema stati u jednu PSR S770 (800 eura - nova) i neće ispuniti niti pola memorije. Onaj tko želi tako zvučati i tko misli da je to odličan sound, stvarno nema potrebe kupovati skupe modele od par tisuća eura. Ako ga baš smeta "plastikaner tipka", uloži još malo novaca u master keyboard i bira tipku kakvu želi.

filos 08.02.2018 18:23

Mislim da instrument korisniku posle nekoliko godina dosadi, pa trazi mane na klavijaturi da bi sebe ubedio da je vreme da se kupi novo. I pre 20 godina je bilo mnogo dobrih svirka i ako nismo imali tu tehniku.

SaleSynth 23.02.2018 12:49

Slazem se apsolutno,i podrzavam sve gore navedeno,i uvek pricam ljudima da su je i te fabricke boje neko negde semplovao,ali je razlika u tome sto kako kazes 'prcko' je semplovao u najboljem slucaju Shurem u nekoj sobi u nekom balkanskom selu,dok je fabricku boju semplovao u najmanju ruku dipl.ing. fizike i akustike u laboratoriji u Japanu.Samo sta vredi pricati.

@filos
Klavijaturisti su jedina profesija kojoj dosadi alat,pa proda skoro dzabe i za troduple pare kupi novi,koji radi isto sto i predhodni i donese profit isto koliko predhodni.
Zamisli stolara,koji proda staru masinu za obradu dasaka,koja mu odlicno odradjuje posao i zaradjuje novac,pa za duplo vece pare kupi novu koja radi isto sto i stara,ali ima dodatu neku besmislenu funkciju koju nikada nece upotrebiti,ali ce drugi stolari da puknu od muke.

branoy 24.02.2018 00:47

ja uopste ne radim tako, msm nemam taj mozak. svirao na g1000 i triton le 14 godina, otisli dugmici nije se vide dalo popravljati, uzmem pa3x, nisam hteo nista ispod, jer mi je odgovaralo 512rama za semplove, i to je odlicna ram memorija, kad ti dodsadi uvek mozes ubacit nesto drugo sa opet 1000 ritmova i svi na semplove, i ja sam rekao
nekaaa izlazi sta god hoce visee meni vise nista ne treba i tako i bii,
evo cetvrta godina samo pa3x nosim na svirku, radi svud i svee i u svim uslovima, izdala me nije, ako je jebeni g1000 radio mi 14 godina, moze i ova 10 minimal, korg je korg ne bitno koji model sve je to isto, samo rama kad imas dosta ti je, mozes sve uvek ne bitna godinaa koja je.

gagan 24.02.2018 05:40

dmmacak
Kolega , to sto si reko , da ti je najbolje radio set sa fabrickim bubnjevima to si u pravu beskonacno posto , evo ja e vratih sasvirke koju sam tesko odradio , jer sam ubacio yamahin bubanj u korg pa 700 ,,,,, razocaro sam se totalno uzasno kad sam pustio baladu fabricku , osto sam bez teksta ,,,,,, tako da cu set koji mi se dopadne samo staviti fabricke bubjeve umesto oistojeceg i i cepaj

SaleSynth 24.02.2018 10:13

@branoy Pametno razmisljanje.Instrument je alat za posao a ne modni detalj.G1000 i Triton,odlicna kombinacija,a sad Pa3x,jednom ga sredis i posle samo promenis i dodas sta ti zatreba.
Moj drugar imao drugu situaciju.Svirao Pa2x u kaficu skoro dve godine svaki vikend,cim je izasao Pa3x covek ga kupi i za par dana odnese na posao,kaze mu gazda 'gde ti je ona velika klavijatura,sto si mi doneo ovu igracku'.
Ali su mi najjaci ovi sto prodaju Kronos ili Kronos X,pa kupe Kronos 2.Koga god pitas zasto je to uradio,kazu zbog memorije,a svi Kronosi na Balkanu nemaju ukupno 4GB materjala.Ili kazu ima drvene stranice,kao da ce da ga loze na zimu.

casper 24.02.2018 11:33

Kupovina novog instrumenta je osobna stvar svakog pojedinca. Da li će to biti top model ili neki jeftiniji, ovisi prije svega o "stanju na računu" ali i o tome koji su nam prioriteti. Evo teme koja govori o tome, a ona je usko vezana i uz ovu tematiku. Citirat ću od tamo dio svoga posta, da se ne ponavljam.

Citat:

Originalno postovano od casper (Post 297803)
......

Ako na stvari gledamo iz drugog kuta, profesionalnog, onda treba težiti da i instrument bude u skladu s onim što radiš. Možda ne treba biti najnoviji top model ali svakako da je 10 godina stara sprava već dala svoje. Uostalom, ako "ona nije zaradila" za nešto novije i modernije onda je bolje da se niti ne ide svirati za pare. Sviraj doma punici i za svoj gušt, bolje i to nego kolegama spuštati cijenu. Ništa osobno, ovo je samo moje općenito razmišljanje.

Naravno da gosti koje zabavljamo nemaju pojima da li koristimo skupi ili jeftini instrument. Bilo bi i smiješno kupovati top model samo da bi se mogli pohvaliti drugima ili da bi ti se kolege divile. Novi i skupi instrument je prije svega stvar osobnog zadovoljstva. Ne razmišljam na način da li će mi se klavijatura isplatiti i kada ću je otplatiti. Možda je danas moj stav takav upravo iz "poštovanja" prema svim onim novcima koje sam u zadnjih 30 gdoina stavio u đep svirajući na aranžeru. Kako god, dobar sound na nastupu i feeling koji tada imam je za mene posebno zadovoljstvo. Netko voli brze motore, netko uživa u egzotičnim jelima, netko bi dao zadnju paru za malu Amazonku ... svatko ima svoj užitak.

Čini mi se da neki ljudi mjere kvalitetu klavijature jedino po količni RAM memorije i po tome koliko sampla stane u nju. Mogu razumjeti i taj razlog ali ne vidim smisao ako se unutra utrpavaju stari i loši samplovi. To je ono što sam želio ovdje istaknuti. Zato mi je drago što postoje i drugi muzičari kao što je @dmmacak i @gagan koji čuju kvalitetu tvorničkih zvukova i daju im prioritet nad ovim "smećem" što se dijeli i prodaje unaokolo.

SaleSynth 24.02.2018 13:11

Na mom EA7 sam nasao dve-tri dobre bas gitare,e to ne cak u East Europe banci,mada i tamo ima nekoliko lepih i vrlo upotrebljivih bas gitara,vec u obicnoj Guitar/Bass banci.Za moj ukus jos uvek vise postujem japanske fabricke boje,od 'tankih' semplica Made In Balkan.

romario 24.02.2018 14:06

Nije ni to baš tako jednostavno.
Specifični semplovi koji nemaju o rom-u klavijatura ipak se moraju ubacivati.A takvi su kakvi su .
Sve ostale kategorije instrumenata koje su u klavijaturama imaju dobranu prednost naspram ovih naših koje kruže godinama .

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

casper 24.02.2018 14:16

Naravno, nisam niti mislio na specifične samplove poput "naših" harmonika ili tambura. Mislio sam prvenstveno na sound bubnja i bas gitare. Kad vidim u "setu" bubanj sa svim svoojim elementima, a velik je (čitaj: mali je) 6,5 MB, odmah znam da se radi o "kvaliteti" koja se čuje. Kad se to još spoji mono na razglas ... :rolleyes:

romario 24.02.2018 14:18

Semplovi vz, cz, dx serija, govorim o narodnoj muzici, koju ja ne sviram, su nezamjenjivi.
Opet tambura, harmonika, buzuki, koto trem. dosad nisu bili zastupljeni u samom rom- klavijatura.



Pišemo istovremeno :)

Jovan4e 07.07.2018 03:39

nisam izdrzao da se ne prikljucim na ovoj temi ... znam da je malo staro ali eto moram da kazem ono sto ja mislim ... 10 godina sviram na Roland. Prvo je bilo E96 pa godinu dana kasnije G800 i nakoj dve godine dosao i G1000 u koji sam ugradio hard disk. Znaci skoro 7 godina sam na G1000 i niko i NIKAD mi nije rekao "brate zasto nemas semplove u klavijaturi? " ego svi su prosli srecni i zadovoljni a meni je doneo brdo para. Jos ga cuvam ali pred tri meseca sam konaco i ja usao u korg familiju ito sa korg pa1x pro koji ima 32mb ram u sebi. Jedina pricina da uzmem korg je bio samo nacin rada na klavijaturu, tacnije trebao mi je onaj SONGBOOK koji mi se veoma dobro nasao, a i pored toga tu je vokalist koji savrseno odradi posao (bar meni jer ja sviram i pevam sam po kafanama) i naravno, ram je dovoljan da se uradi neka dobra harmonika i bar 2 ili 3 drum seta sa koje odradjujem sav posao a tu je i veliki prostor ritmova sa direkt hd funkcijom.... i znate sta.? Opet mi nije niko i nikada rekao "brate, sto ne uzmes pa4x pa da imas ram da ceo svet stane u njega ? " Za meni tu je kraj a 32mb rama su sasvim dovoljni i sluzi ce me godine. Pozdrav dragi ljudi :D

casper 07.07.2018 09:43

Poznam čovjeka koji je profesionalac u poslu, završena akademija, cijeli život svira, prati neke poznate estradne umjetnike na pianinu i svira uz to kao OMB. Svira niti manje niti više, Rolanda G800 i Korga I4 (jel se netko sjeća tog instrumenta). Siguran sam da niti njemu nitko nikada nije došao i rekao da ima stare i loše instrumente jer ... onaj tko se razumije nema što reči na to, a ostalima je sasvim svejedno jer ovi metuzalemi "lupaju" isto kao i oni novi i skupi. Toliko o tome zašto tebi nitko nikada nije rekao da sviraš na oldtimere. Isto tako sam siguran da bi on rado koristio nešto modernije (tko bi znao koji su razlozi da ih nema) i novije kao što si i ti poželio imati vocalist, 32Mb rama, više mjesta za ritmove .... Dakle, tehnički napredak je osnovni razlog kupovine novog instrumenta. Da li je "granica 32mb" ili više od toga, sasvim je svejedno ali svatko od nas teži ka boljemu i tehnički naprednijem. Dali će netko sa strane što prigovoriti ili komentirati uopće nije bitno ali svatko onaj tko poštuje posao kojim zarađuje novac, ne bi se trebao zadovoljiti s prosjekom i reči - za mene je tu kraj i ovo što imam sada je sasvim dovoljno još dugo godina.


Sent from my iPad using Tapatalk

nikadvisekorg 07.07.2018 14:26

Nije isto pratiti neke umetnike na pianinu i pratiti komercijalne pevače pored ovolike hiperprodukcije pesama i pevača....
Kao što sam već rekao svako kupuje prema svojim potrebama i muzici koju svira.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

casper 07.07.2018 14:50

Naravno, svatko ima svoje rezone i logiku ulaganja u opremu.

Moj stav je napisan u temi. Ako se bavis glazbom i zaradjujes od nje, ulaganje u opremu je minimum koji treba ispuniti.

Bas me zanima kako bi reagirao taj moj isti kolega, profesionalac muzicar, da ga taksista provoza u "stojadinu" iz 89' godine. Po ljetu, bez klime ...

Hebiga, treba biti realan i isti obrazac primjeniti na sve.

Al dobro, zato jesmo razliciti i zato valjda postoje ovakve teme. :D

Sent from my XT1052 using Tapatalk

Jovan4e 07.07.2018 15:59

@casper naravno da jesmo razliciti ... :)

dok sam svirao na g1000 dugo vreme sam nosio i kurzweil k2000 sa 64mb ram + vokalist digitech vhm5. Ni sam nisam svestan koliko sam boje i kakve ne terce imao na k2000 ali nisam iskoristio ni 50% od svih boja koje sam imao a pricina zbog to je repertoar koji sviram .... ne trebaju mi neke strase boje i neznam sta jos da bi svirao Zdravka Colica, Oliver Dragojevic, Miso Kovac, tozovac, toma i td td... Kurzwela sam nosio samo zbog harmonike (najvise harmonike) koje u rolanda nema.U pa1x ima toliko mnogo boja i ritmova da prakticno ne postoji pesma koje ne mozes odsvirati a spasio sam se od kurzweila tako da nemoram da ga nosim vise, kao i vokalizer ... sve u jedno pakovanje i to je dovoljno.... lepo si rekao druze kasper "Naravno, svatko ima svoje rezone i logiku ulaganja u opremu."
Sto se tice stojadina .. imam ga a imam i jedno yugo u koje uzivam dok fiat brava i fiat tipo staju ispred kuce i cekaju da ponekad budu provozani. Taksista, naravno on ne moze da vozi u stojadin ali ne zbog mene, nego zbog ljudima na kojim je vruce u letu pa zele se ohladiti u snazan klima uredjaj. A ja ... ja nikoga necu ohladiti sa 256 mb rama. Imaj samo dobar repertoar i dobro pevaj a ljudi pusti ih neka se stope od znoja i veselja jer je to i najbitnije. SVAKO SA SVOJE POTREBE.

sinisa 07.07.2018 17:36

Kad smo vec kod profesionalnih muzicara i ulaganja u opremu pogledajte samo na sta i danas svira Milan Djurdjevic Korg N364 ,klavijatura za koju vise ni delove ne mozes da nabavis.Ona sipod Korga ne znam ni koja je ali je sigurno jos starija. Onda recimo Amdeus Bend,ljudi rade na starije modele,nema Kronosa,Rolanda G,Motifa FX... Vecina danas misli ako kupe noviji model da ce svirka da im bude kvalitetnija. 90% kolega koji koriste Kronos danas ne zvuce nista bolje od nekog ko koristi srednje srednje korg Tr ili extrime. Klavijaturu koja ima neverovatne mogucnosti i ogromnu ram memoriju oni napune,ubace set od TR ili Extrime i kazu ne radi nista bolje... B-) Naravno da ne radi,treba znati podestit eq,efekte i ostalo da bi se iz nje izvukao maksimum pa makar i sa tim semplovima od pre Hrista. Ja licno ne vidim razlog nekog ko koristi Pa3x da sad mora da predje na PA4x. Po meni bacanje para za malu razliku u instrumentu.

Landison 08.07.2018 13:24

Sto ljudi , sto čudi....sve je to individualno....opet ću se ponavljati,da imam para počastio bi sebe Genos-om,bez obzira što sam hobi glazbenik.Dok sam aktivno svirao kupovao sam isključivo top klavijature.Najmrže pitanje postavljeno meni od strane mojih glazbenih poznanika"a kad ćeš ti to isplatiti".Savršeno mi je jasno da oni to nikad neće,a možda i ne mogu shvatiti.Naravno da mi ne pada na pamet komentirati,kritizirati, nečiju kupovinu jeftinijeg instrumenta....ja nikad ne bi kupio skuplje auto.Na kraju priče bi povukao paralelu sa pričom kolege @tonija u vezi njegovog bubnjara.

flosarka 12.08.2018 19:51

Pročitao sam nekoliko komentara i mogu da kažem jedino tako.
Casper ima potpuno prevo to znam iz osobnih iskustva.Posle promijena ogromno različitih klaviatura došao sam također do jedinog zaključka da sve ono šta je novo ni u kom slučaju ne znači da je bolje od starijeg nego je skoro uvijek ono starije čak bolje nego novo.
Sama pojedinost neme nikakve logike,da ja sada kupim najnoviji model klaviature i na njega teram neke stare setove sa ritmovima te zvukovima pa samplovima pa da mi klaviatura posle zvuči jednako nego ona prije stara.
Šta sam onda sa time nego da sam bacio pare postigao?
Pa da naložim sa stare zvukove te samplove na noviji model koji se ni u kom slučaju ne mogu uspoređivati sa onima na novom modelu klaviature?
Ako se koriste samplovi i napravljeni su to jest snimani i obrađeni kako oni moraju biti radit če jednako na klaviaturi stari 20 godina ili na klaviaturi staroj mjesec dana.
A ako samplovi nisu kako trebaju biti bit če na staroj ili novoj klaviaturi više nego užas i svaki več naloženi tvornički instrumenat na njoj prava je milina prema lošem samplu.
Na ogromno klaviatura malo višeg ranga tvornički instrumenti sa nekoliko podešenja i kombinacija mogu se podesiti tako,da ni jedan sampl pravljen dodatno bez jake studijske obrade (i ogromnog znanja te alata) ni slučajno ne može zvučati bolje nego se to samo svakome čini jer on misli da zvuči bolje jer nije jednakog zvuka.
Sasvim logično je da svaki proizvođač klaviatura ne snima neke zvukove čak direktno preko mikrofona i ubacuje ih u klaviaturu nego ima posebnu tehnologiju te jako kvalitetan alat za pravljenje tih stvari.
Puno puta sam na klaviaturu stavljao slagao te obradivao razne samplove sa mogu da kažem vrhunskim znanjem kojeg sam toku godina stekao i mada su bili dobri te jako sličili na pristan zvuk akustičkih instrumenata oni svejedno ipak nisu bili ono što bi trebali biti ako se pogleda iz tog vidika.
Da ih je uradila neka od firmi koje su izdale instrumenat logično je,da bi bili vrhunski i kakvi moraju biti jer oni imajo za te stvari alat od mixeta i tako naprijed o kojem svaki pojedinac samo može da sanja kao prvo zbog cijene nabavke barem sličnih.
Samplovi do kojih mi možemo doči donekle imaju drugačiji zvuk ali često oni su potpuno lošiji od onih tvorničkih instrumenata koji se nalaze na klaviaturi.Naravno niko ni ne obrati pažnju na to a naročito raji na svirci sasvim dovoljno je da čuje neki malo drugačiji zvuk pa je sve u redu a onoj pijanoj dovoljno je ako nešta samo lupa i cvili.
Prije nakupovanja te promijene stare klaviature na novu potrebno je proveriti nekoliko stvari i tako doči do zaključka ako je promijena uopšte potrebna te što se novom klaviaturom pridobije sem pažnje na koju nitko puno ni ne gleda ili lakše služenje midi fajlašima koji puštaju midi file a o sviranju pojma nemaju i sramota su za sve ostale muzičare.
A baš takvi nabave novije modele klaviatura kod kojih svatko ko zna malo više odmah zbog toga primijeti da puštaju ili midi file ili mp3.
Onaj,ko svira uživo svirat,če jednako dobro i na staroj ili na novoj klaviaturi sem što če naravno na novoj nekog jako višeg ranga prema staroj i njegovo sviranje biti još bolje.
E pa tako sam počeo razmišljati i ja.Šta če mi bacanje para za neke nove modele klaviatura koje su večinom sama malo više doterana šminka a kvaliteta nikakva i sve ono na njima kao novi top model šta mi na svirci uopšte nikada ne treba.Šta če mi primjer neka funkcija da uključujem galop Konja??

Landison 12.08.2018 20:30

Ja bi s tom funkcijom zamišljao kako jašem konja!:)

neconix 13.08.2018 11:33

Sto ljudi, sto ćudi..sto žena, dvesta sisa...:D

Landison 13.08.2018 17:15

Sto konja četiristo nogu.......aj sad opet ti.......:D

neconix 13.08.2018 18:42

Sto stonoga....=))

Landison 13.08.2018 23:29

=))..... čekaj da uzmem kalkulator..........:?

Dell 14.08.2018 08:55

Bogami, i ja sam od sve priče samo razumio ovo oko konja :lol: :lol: :lol:

Landison 14.08.2018 18:43

Nakon dugog i napornog pregovaranja konačno smo došli do zaključka da svak sebi nabavi odgovarajućeg konja za trku!3:-O

romario 14.08.2018 22:00

Odgovarajuceg konja za odgovarajucu utrku :)

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Rudiiiii 14.08.2018 23:48

... dobro je dok se kupuju konji ali kad konji pocnu kupovati onda je zlo :D

romario 15.08.2018 07:54

Dobra ;)
Izjave za alan ford :)

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 11:25

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org