YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Kutak za harmonikaše (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Higijena harmonike (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=5365)

jeftabgd 26.07.2008 22:37

Higijena harmonike
 
Posto vec godinama radim sa aranzerom,retko koristim harmoniku ali odradim po neku tezgu pa uzeh malo da je ocistim i !!!????!!!@#$% kad nisam pao u nesvest.1.Cime cistite harmoniku?2.Jel' konacno nesto izmisljeno za pranje(ciscenje)kaisa za basove(leva ruka),jer strasniji smrad od tog visegodisnje sakupljanog znoja nisam osetio.3.Jastuce sa zadnje strane harmonike,ako se opere u ves masini se raspadne!?Pisite o svojim iskustvima i idejama u vezi ovih harmonikaskih problema.

Alix 26.07.2008 22:49

Za samo harmoniku je najbolja ŠPRICA ZA STAKLO...Evo baš sad čistim svoj PA1X (svegami evo malopre završio) pošto ujutru ide drugom vlasniku i očistio sam ga sa špricom koja je od MERCATORA (dakle njihova marka) a na njemu piše SAFIR ČISTILO ZA STEKLO IN VSE PRALNE POVRŠINE...S njim redovno održavam SVE instrumente i do sad se pokazalo najefikasnije sredstvo...nije agresivno,ne pušta mrlje,ne ostavlja ogrebotina...Uzeo sam pamučnu pelenu od sina i špric po njoj i po sinthu...Ne postoji bolja stvar,izgleda ko nov iz trgovine,i djeluje antistatično neko vrjeme (ne privlači prašinu)...Pozdrav!

jeftabgd 26.07.2008 23:20

I ja sam cistio harmoniku sa nekim sredstvom za ciscenje namestaja,'Reflex",ali toga nema da se kupi vec 10.godina.

Gorance 27.07.2008 02:33

Pazi sad
 
Sto se tice harmonike korstim Pronto a sto se tice bas kaisa NEMA POMOCI ako se vec usmrdeo.Kupi nov pa kad sviras navlaci znojnicu na levu ruku.Inace bas kais i onaj sunjdjer pozadi nisu skupi pa to nije strasno.nemoj pokusavati da peres bas kais prao sam u svemu i svacemu danima ,bude dobro do prve svirke i onda isto pozzzzzz

jeftabgd 27.07.2008 02:47

Sta to bese Pronto.Nesto za pranje posudja?

sveto 27.07.2008 10:08

ja sam cistio sa vlaznim alkoholnim higijenskim maramicama.

shtimerserviser 27.07.2008 21:12

Od alkohola / rakije /postepeno ce da izgori celuloid, i pocece da beli.
Nemojte uopshte da pokushavate.
Isto tako nemojte ni sa sredstvom za staklo.Prvo ce poceti plastike na dirke da pucaju.

paragovo 27.07.2008 22:48

Ja vam preporucujem cistite redovno ne zapustajte instrumente i samo sa vlaznom krpom jer bilo kakvim srestvima da cistite oznake i slova pogotovo na sintoviva ce nestati.
Pozdrav

Alix 28.07.2008 00:01

#Isto tako nemojte ni sa sredstvom za staklo.Prvo ce poceti plastike na dirke da pucaju.#

Drug sa svim poštovanjem vidim da imaš veće znanje za harmonike od mene ali ja čistim svoje instrumente (i harmoniku naravno) bar jedno 7-8 godina i nikad mi se nije desilo da tipke pucaju ili da se boja na harmonici izbljedi,itd...E sad možda se to odnosi na tipke iz slonovine ali ja još nisam doživio tog "raspucavanja" a poznajem mnoge kolege kojima su se raspucale tipke i rastrgali mjehovi,razštelovali piskovi zbog toga što su harmoniku imali na vlažnom prostoru i naravno vlaga-kurva radi svoje...Pozdrav!

shtimerserviser 28.07.2008 08:30

Alikx
Sa obzirom da sredstvo je za staklo, to znaci da nije strogo namemski za plastiku odnosno celuloid, i mora da ima izvesnu shtetu polako ama sigurno.


Trenutno vrijeme na Forumu 22:43

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org