YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Sviranje basova na harmonici (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=31043)

припјат 09.11.2018 18:47

Sviranje basova na harmonici
 
Pozdrav,
Imam problem,mozda i pomenut na forumu ali ja resenje nisam nasao.
Muzicki sam obrazovan,7god muzicke,teoriju
znam,8god klavir sviram(ali samo klasiku,jer nisam imao priliku narodnjake).
Sada sam nasao harmoniku weltmeister stellu i poceo sam da sviram narodnjake(uglavnom jv),i naisao sam na problem sa basovima.
Desnu ruku znam i to mi ne presdstavlja problem,ali basove ne znam.
Da li postoji neka tajna u basovima,a da nije ono klasicno sto ide za kola(c pa c-dur itd.)?
Koji raspored da koristim za toniku dominantu subdominantu,ili ako se ona ne koristi,sta koristiti?(cilj je juzni vetar,Saban,Semsa...)

Morison 10.11.2018 11:00

Preporucujem da nadjes note za prvi razred osnovne muzicke skole.
U basovima imamo (obicno) dva reda osnovnih basova i cetiri reda akord basova.
Osnovnim basovima sviramo pojedinacne tonove, pa je najpre pametno prouciti ta dva reda, gde se koji ton nalazi, nauciti da sviras durske i molske skale navise i nanize kroz osnovne basove sa pravilnim prstoredom (knjiga). Takodje razlozene akorde (isto osnovnim basovima), durske i molske, takodje navise i nanize po obrtajima ( na primer c dur: C E G, E G C, G C E, C E G - pa nazad; G E C, E C G.....).
Akord basovi su dur, mol, septakord i umanjeni. To je lako posle odrediti po intonaciji u pesmi ili kolu gde koji treba da se svira, a bas pravi razlicite figure, tj obrtaje.

припјат 10.11.2018 18:50

Otprilke znam gdje se koji bas nalazi,takodje sam vjezbao i prije obrtaje.
Problem je sto ne znam kako da ih primjenim?
Ne znam sta da radim snjima(sem onog osnovni i akord bas da sviram).
Npr. ako imam pjesmu u c-duru sta u basovima da radim?(jel sviram njegove obrtaje?)

Morison 10.11.2018 21:21

Pa najbolje je proci te neke vezbe iz prve knjige, jer tu ces na prakticnim primerima videti kako upotrebljavati basove. Tesko je to objasniti pisanjem.
Ali na primer, ako recimo ide C dur, znamo da su tonovi akorda C E G. Sviras prvo bas pa akord i to recimo:
C, acc dur, G, acc dur, ili
C, acc dur, E, acc dur;
u ovom slucaju bas se svira cetvrtim, akord trecim prstom.

Ako bi bio mol onda isto tako samo sto umesto E basa sviramo ES bas petim prstom.

Ako recimo posle C dura ide sledeci akord F dur onda bi mogla da se napravi figura, uvodnica:
C, acc dur, C, acc dur, D, acc dur, E, acc dur -> F dur

Ima slucaja kada u takvoj uvodnici Bas i Akord u nekim momentima sviraju i zajedno:
C, acc dur, G, acc dur, C, C+acc dur, D, E + acc dur -> F dur (D bas bi se svirao drugim prstom).
Ima nekoliko tih figura, treba malo osetiti kada koja ide ali se da zakljuciti koje su to figure ako slusamo kako u orkestru svira bas gitara.

припјат 12.11.2018 21:11

Razumijem ja to (C,acc dur itd.) jer nisam bas pocetnik u harmonici od 0,vec mozda imam oko mjesec staza.

Npr. kako bi svirao basove za uvod kod sabana "ako me trazis"?(ako se mogu svirati?).


Trenutno vrijeme na Forumu 11:25

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org