YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Privatni akordi (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=14612)

Simke 26.07.2010 11:37

Privatni akordi
 
Evo obecao sam pre oko 10tak dana da cu otvoriti temu ovakve vrste.....elem....licno volim da se pesma svira onako kako je studijski snimljena,ali nisam toliko extreman da bas mora sve 100% u originalu!!
Recimo Rade kosmajac voli da svira taj fazon sa nekim njegovim"privatnim"akordima koji znaju mnogo dobro da legnu u pesmi,pa evo ja cu prvi da napisem moje akorde od trenutno hit pesme.Da ne bude zabune,radi se tacnije o forspilu,i svira se svaki takt je 1 akord.
Svako ko misli da ima nesto svoje,ili je skinuo (ukrao)neki "private"od nekoga,stavljajte ovde pa da se usavrsavamo i dopunjujemo znanje!!B-)

Saban Saulic-otvori mi svoja vrata

Cm,F7,B7,Gm
GiS,B,Cm
GiS7,G7,F
ovaj forspil sviram 2X,ali zavrsetak sviram GiS,B,Cm

milan_lekic 26.07.2010 12:26

ali ovo pase samo ako skines kosmajca i njegov forspil:)

Dell 26.07.2010 20:44

nije losa ideja, samo nece svako htjet podijelit sa nama znanje :)

Ace 27.07.2010 00:50

Ovo je odlicna tema ..... i fino bi bilo da podelimo neke fore s harmonijom.
Za zal necu svi da dele svoje znanje, iako ne vidim bas neki razlog zasto. Ne zavisi vestina u sviranja samo od harmonje. Ima druge stvare koje se ne uce tako lako.
Evo ja cu da napisem nesto. Ne secam se odakle mi, gde sam naucio.

Prvo u pesma "baraba i vila" u onaj deo "zovem te plava vilo...". Ako je pesma iz Am akorde Am, G, D, F,G,Am .... teram Am, G, F#dim, F,G,Am. Znaci umesto D idem sa Fis dima


A drugi deo od forspila pesme "korak do sna" iz Am. Gde harmonije ide Am...F,G,Am. Ja ga odsviram prvi i drugi put tako a treci i cetvrti idem Am, D7, G, Em, F, G, Am (svaki po 1/4 od takta da bih stiglo vreme za sve :) )
Ovaj stil koristim i za druge pesme gde mi se uklapa.

Ako se setim jos neceg napisacu. Sad se ne secam jer mi to i onako dolazi, spontatno tokom sviranje.

Pozdrav

Dell 27.07.2010 01:54

ja sam recimo za valentinu pokupio ovdje s foruma onu kosmajcevu foru u refrenu, ako se ide iz Hm ide Hm Hm7 Hm6 Hm(i ton g ne znam kako se akord zove) F#m G A Hm

Ace 27.07.2010 02:26

Hm sa ton G je Gdur7.
Taj sablon koj sto si napisao ja koristim ga i u pesmu "Kada pada noc" od Riblja corba. U strofu.

milanceshow 27.07.2010 03:38

@acekorg
Da nije G-maj?

Dell 27.07.2010 03:58

da G maj je ili ako se ne varam povecani septakord :) uglavnom onaj sablon drzi se h mol i svaki sljedeci akord za pola tona dolje

Ace 27.07.2010 15:35

Tako .... Gmaj7 na njega sam mislio. Ali preveden na nas jezik.
Gmaj7 je G dur7, a onaj standardni G7 je G dominant 7.
Bar tako sam citao, tako pise i u uputstvo iz korga u dela za prepoznavanje akorde.

harepa50 28.07.2010 03:28

Ja recimo "Ja baraba a ti vila", dio "zovem te plava vilo" sviram Am, Am7 (ali obrtaj septakorda, mali molski sekundakord, tonovi: G, A, C, E), Am6 (obrtaj Fis, A, C, E). To sviram najčesće s nekom bojom, strings brass ili slično, ili kad sviram na klaviru (u školi :lol). Ne znam (odnosno, zaboravio sam) kako ovo zvuči kad se svira na aranžeru, u pratnji na ritmu. :lol:
Drago mi je što smo otvorili ovakvu temu da možemo podijeliti znanje međusobno, i naučiti nešto novo. Ako se ja sjetim još nečega, postavljam ovdje.
Veliki pozdrav


Trenutno vrijeme na Forumu 13:01

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org