YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Korg (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   korg 3x frekvencije (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=20819)

No.1 06.12.2011 05:42

korg 3x frekvencije
 
Zeleo bi nesto da prodiskutujemo oko ova tema o koja verujem da malo ljudi znaju a mnogi bi voleli da nauce...
Sta to znace herzi.na koliko radi bass.na koliko ostale instrumente...
Kako bi bilo najbolje podesiti eq u maxx audio...
Ja sam se naradio oko toga i stalno mi nesto fali i nikad kraja...
Jest da to je velika filozofija oko sounda i mnogo drugi faktori uticu al nije lose se znati neki savet...
Pa sad izvolite
Postovano sa mobilnog uređaja

Miki0 06.12.2011 12:11

Ljudski Glasovi:

Bas: 73.42-392 Hz
Bariton: 110-392 Hz
Tenor: 130.81-523.25 Hz
Alto: 196-783.99 Hz
Soprano: 261.63-1.174.66 Hz

Bas gitara: 36.71-220 Hz
Gitara: 82.41-698.46 Hz

Truba: 164.81-880 Hz
Bas Saksofon: 55-293.66 Hz
Tenor Saksofon: 110-587.33 Hz
Soprano Saksofon: 220-1.174.66 Hz
Bas Klarient: 65.41-587.33 Hz
Soprano Klarient: 146.83-1.760 Hz
Harmonika: 43.65-1.567.98 Hz

Bas Bubanj: 41.20-130.81 Hz
Cineli: 146.83-587.33 Hz
Tom: 110-587.33 Hz
Dodato:
Frekvencija je fizikalna veliccina kojom se izražava broj titraja u određenom vremenskom intervalu.U Međunarodnom sustavu jedinica , rezultat se mjeri jedinicom herc (Hz), . 1 Hz predstavlja ponavljanje događaja jednom u sekundi, 2 Hz dvaput u sekundi, i tako dalje.

ilcezan 06.12.2011 12:28

LEPO PITANJE BRAVO IVICE i ja bi hteo da saznam vise na ovu temu o instrumente u klavijaturu i hercaza

Miki0 06.12.2011 12:31

Ovo sto sam gore napisao je teorija. Uglavnom na eq klavijature oduzimaju frekvencije, a to je neophodno zbog vise razlicitih instrumenata i frekvencija. Naravno to se radi po sluhu.

gliamanti 06.12.2011 13:12

Miki vam je sve lepo napisao , samo bih dodao ako zelite da vidite koje frekventno polje koristi odredjeni zvuk sa sintha povezite synth na komp i skinite neki free Spectrum analyzer i to je to .

danijel011 06.12.2011 15:19

1 Privitaka
Evo jedan grafikon koji će malo pomoći ;)

tranzit 07.12.2011 06:46

Citat:

Originalno postovano od No.1 (Post 198886)
Kako bi bilo najbolje podesiti eq u maxx audio...

Tu nema pravila i univerzalnih rjesenja. Ko god ti kaze drugacije lupa nebuloze. Maxx Audio je Wavesov plugin specijalno radjen za PA3X i sastoji se iz dva dijela gdje je jedan od njih 7-Band full parametricni EQ. Prvo moras da znas sta znaci uopste full parametric EQ. On podrazumijeva najdetaljniju obradu jer pored Center Frequenc (sto znaci ona frekvencija koju hoces da obradis) i Gaina (sto znaci koliko hoces da je podignes ili spustis) koji se izrazava u dB (decibelima) sadrzi i treci parametar "Q" to jest sirinu Banda, to jest koliko sirok ce biti taj pojas oko one centralne frekvencije koju ces podici ili spustiti. Sto je taj Q nizi to je pojas siri i obrnuto. Default ili polazna vrijednost za taj Q je 1 ili jedna oktava, Q=0,5 je dvije oktave itd... Ovo "oktava" nemoj da zamijenis sa oktavom na klavijaturi jer se to odnosi na oktavu tzv. harmonika. Harmonici su sastavni dio svakog tona i predstavljaju pomnozenu ili podjeljenu osnovnu frekvanciju tona sa 2, 4, 8 itd... jedna pocetna tacka bi bila da krenes sa Q na svim bandovima postavljen na "1". ne divljaj sa Gainom jer sve sto je preko 5 dB dole ili gore je vec znak da nesto ne stima sa ostalom periferijom (pojacalo snage, zvucne kutije itd...). Momci su ti dali korisne savjete i grafike u postovima pa sad udri. Moj savjet ti je da se malo pozabavis audio teorijom prije nego krenes da eksperimentises jer ces inace raditi sve na "slijepo" a od toga nema fajde, samo muke i razocaranja.

Ace 07.12.2011 20:51

@Tranzit
A sta mislis o software koj prikaziva frekvenciska slika ? Recimo kad je klavijatura povezana u Line in ulaza (naravno Stereo) mogu li da budem siguran da ono sto vidim je tacno bez obzira na tome sto je zvucna karta integrated u MB ? Moguce li je da nastaje frekvenciski poremecaj ako zvucna karta ima los AD konverter ?! I jos me zanima ako je moguce ... mogu li ikako da testiram tacnost grafickog prikaza frekvencije ?!

tranzit 08.12.2011 23:05

Ako su AD konverteri audio karte slabi, to ce sigurno da utice ne samo na precizni prikaz frekventnog spektra nego i na sam kvalitet sounda i sigurno da taj los kvalitet utice na frekventno pomjeranje i poremecaje. Ovo dolazi od toga sto slabi AD konverteri koji se, bez izuzetka, nalaze na tim integrisanim audio kartama, imaju kao prvo dosta smanjen dinamicki opseg a kao drugo vrlo veliki broj tzv. Jittera u toku rada. Jitter je devijacija (nestabilnost) u odnosu na takt frekvenciju digitalnog signala i sto je veci broj tih devijacija, to su vece i smetnje a samim tim i slabiji kvalitet. Rekao bih ti da to odmah zaboravis. Tacnost grafickog prikaza frekventnog spektra mozes testirati opet samo nekim kvalitetnijim programom ili pluginom koji se bavi istim poslom. Moj je savjet, osloni se ipak u najvecoj mjeri na sluh a graficki prikaz moze samo da ti malo pripomogne ako nisi posve siguran sta sa sobom nosi odredjeni signal koji treba miksati ili samo kao kontrola master signala kada nedovoljno poznajes monitore na kojima radis.

Mico23 09.12.2011 02:54

Svaka cast na konstruktivnom odgovoru.

PA3X je stvarno opasna sprava na kojoj od pocetka do kraja moras pazit sta radis,to vazi za modele i od ranije.

nikakvo cudo taj MAXX AUDIO nece postici ako ispocetka nije sve kako treba,to se odnosi na instrumente koji sviraju u aranzmanu tj. Ritmu.

mnogima ce i dalje biti nejasno ovo gore sto je kolega @tranzit napisao
a veoma lijepo obajasnjeno za one koji su vec ugazili u vode produkcije.

hocu reci da to nije lako obajsniti u 2 ili 3 recenice.


Trenutno vrijeme na Forumu 05:01

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org