YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Servis klavijatura - uradi sam (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   šum na klavijaturi (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=30208)

mr_eko 18.06.2017 01:31

šum na klavijaturi
 
1 Privitaka
pozdrav,
Da li je neko imao problem sa ovakvim šumom. Mijenjao sam kablove, čak i napojni ali isto. Radi se o Tyros 5. Hvala
Fajl 8322

casper 18.06.2017 13:21

Tužno je to da uređaj za cca 4000 eura ima neblansirane izlaze. Nije to slučaj samo kod Ty5 već i top modeli ostalih proizvođača imaju isti nedostatak. Problem koji imaš s brumom se riješava skidanjem uzemljenja na kablu što nije pravilan pristup i nije poželjno zbog sigurnosti. Ovakav šum se javlja samo kod nekih Tyrosa5, a Yamaha nije javno priznala problem niti je rekla razloge zbog kojih se javlja. Zamjena matične ploče ili cijele klavijature (ako je pod garancijom) riješava problem.

Naravno, gore napisano vrijedi ako je okruženje u kojem postoji šum bez problema u javnoj mreži i prostoriji. I ostali uređaju koji se koriste (kablovi, mixer ...) trebaju biti ispravni, tj. ne smiju biti uzrokom šuma.

Alen P 18.06.2017 13:48

Ima vec vise tema o sumovima na forumu. Ima slucajeva i kod Korgova i kod Yamaha. Caspere, u mom slucaju nije bilo rjesenje eliminiranje uzemljenja. To je najlakse probati i u vecini slucajeva to nije rjesenje. Ja sam mijenjao i elektrolite na napajanju, kupio najskuplje-da budu sto kvalitetniji, nista nije pomoglo. Ni kablovi razglasa, ni napon u kuci, ni hladni spojevi na izlazu. Usporedo smo probali s psr770 na kojoj nije bilo š od šuma. A slucajno je kolega imao kraj sebe jos jednu trojku i kod mene i kod njegove trojke je bilo istih sumova.
Rjesenje? Pronaci neko optimalni odnos volume na klavijaturi/razglasu. I.... svirati.

mimiki 18.06.2017 22:46

Ima neko malo "sranjce" kosta 25eura i probao sam sa kineskim ispravljacima za bazu mikrofona koji ima sum,brum boze sacuvaj ali kad signal prodje kroz taj uredjaj radi cisto kao suza,probao i klav preko toga i uklanja sve smetnje

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

casper 18.06.2017 23:04

1 Privitaka
To "malo s..." se zove di-boxes. Ima ih i mnogo skupljih od 25 € ali jedan ovakva bi bio sasvim dovoljan i riješio bi problem.

mr_eko 19.06.2017 12:29

Samo da napomenem, da sam prije ovog koristio KORG pa2x pro i isti problem. Sad se pitam da li je moguće da nešto nije uredu sa mixerom, ili ups koje često koristim pa da su prouzrokovale ovaj šum.

casper 19.06.2017 12:49

Naravno da uzrok može biti i drugdje, a najvjerojatnije tako i jest jer se to događalo i prije. Može biti loše uzemljenje u prostoriji, mixer, UPS koji koristiš ... Idi metodom eliminacije i kreni od uzemljenja u prostoriji, ostalih uređaja koji se koriste (klima, pečnica, hladnjak ...), pa bez UPS-a, drugi kanal na mixeru, drugi mixer ...

mr_eko 19.06.2017 12:56

Kad sam osjetio šum, mijenjao sam i kablove, i uzemljenje izolovao, mixer, prostoriju, idalje je bilo ovog šuma. Predpostavljam da je uzrok UPS koji neću koristiti više. Pokušat ću promjeniti izlaze (kad kopčama na phone nema šuma samo na MAIN izlazima L i R)


Trenutno vrijeme na Forumu 22:28

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org