YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Sta treba znati da bi se sviralo MIDI? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=31173)

kem 24.01.2019 04:02

Sta treba znati da bi se sviralo MIDI?
 
Pozdrav svima, ja trenutno ucim sviranje i pocetnik sam i voleo bih da sviram preko MIDI fajlova (a posto znam da niste nakloni prema tome, moram da napomenem - ne planiram da radim nikakve nastupe/tezge ili kako god, vec samo sviram kod sebe kuci za sebe, i mozda dok sam sa porodicom/prijateljima, cisto razonode radi, tako da ne stetim nicijem poslu). Zanima me, da li za sviranje preko MIDI fajla treba uciti sve regularno, akorde, durske/molske lestvice, kvintni/kvartni krug, i ostalu muzicku teoriju ili nije sve neophodno? Koja je sustinska razlika sviranja preko MIDI fajla i bez, jer koliko sam ja primetio sa mog pocetnickog pogleda na sve to, u oba slucaja sviras samo sto MIDI meni dosta bolje zvuci, skoro 1/1 dok je ovo drugo teze ali nekako "postenije", nisam sve najbolje ukapirao. Pa bih voleo da mi neko pre svega kaze dokle treba uciti sve to da bi svirao MIDI. A po mogucnosti da mi objasni i razliku, jer mi se MIDI cini dosta lakse.

ffb 24.01.2019 09:25

@kem, nerado se ukljucijem u ovakve i slicne teme ovaj put cu napraviti izuzetak.
Ako volis muziku onda uci i vjezbaj to ti je jedini pravi nacin.Mnoge kolege sa foruma ukljucijuci i mene sviramo desetke godina i jos uvijek ucimo i vjezbamo.
Startati midi fajlove i matrice zna svatko.
Jedna mala usporedba i ujedno pitanje;
Koja juha ima bolji ukus; ona iz vrecice ili ona koju kuhas sam, lagano...?

kem 25.01.2019 18:40

Citat:

Originalno postovano od ffb (Post 305356)
@kem, nerado se ukljucijem u ovakve i slicne teme ovaj put cu napraviti izuzetak.
Ako volis muziku onda uci i vjezbaj to ti je jedini pravi nacin.Mnoge kolege sa foruma ukljucijuci i mene sviramo desetke godina i jos uvijek ucimo i vjezbamo.
Startati midi fajlove i matrice zna svatko.
Jedna mala usporedba i ujedno pitanje;
Koja juha ima bolji ukus; ona iz vrecice ili ona koju kuhas sam, lagano...?

Koliko sam ja shvatio, MIDI fajlovi su samo drugaciji nacin da unesem setove? Ili sam ja to drukcije shvatio, a ne znam zasto ljudi ne vole to ako samo olaskava posao? Nije mi jasno bas. Zar ne treba znanje da bi se svirala pesma, bilo MIDI ili ne?

Alen P 25.01.2019 19:33

Ne razumijes osnove: midi file je gotova pjesma koja ce ti svirati na tvome sintu koristeci instrumente tvoje klavijature. Dakle, izaberes pjesmu i pritisnes play. To nema veze s ritmovima, setovima. Kao da stavis cd u cd player izaberes pjesmu i deri. Tu ti nije potrebno znanje.

Ako imas malo jaci sint, mozesh u njemu izabrati pjesmu, transponirati je u tonalitet koji tebi odgovara, izbrisati kanale koje zelish svirati live i pohraniti pjesmu. To ce biti pjesma koja ce odgovarati tvojem tonalitetu i svirat cesh live UZ NJU.

Ljudi generalno ne vole one koji glume majmune kraj MIDIJA a ne znaju svirati.

Jasnije?

kem 25.01.2019 20:40

Ako je tako, to je onda jedna najobicnija prevara. Fuj.
Lepo si mi objasnio.




Ja sam mislio posto kad neko svira pesmu to obicno ne zvuci bas 1/1 kao ta pesma nego su zvuci drugaciji itd a kod midi fajlova je uvek skoro preslikan zvuk. Pa sam mislio da ti taj fajl samo daje boje i zvukove iz neke pesme tako da ti ukucas neku pesmu koju imas u MIDI fajlu i sviras, ali sve isto kao sto bi inace svirao.


Nikad necu raditi tako nesto iz principa. To onda nije nikakvo sviranje. Iako jesam pocetnik radije necu nikad zasvirati nego to da radim.


Hvala na objasnjenju.

grico 26.01.2019 11:56

Ja sam @kema iz prvog posta razumio da bi on svirao priko midi fajla....u temi je objašnjeno šta je midi...al ako nisi solidno il dobro muzički potkovan teško će to ić...ako bi iša na transpose funkciju...zvuk gubi na kvaliteti odnosno nije vjerodostojan dok je recimo iz "prorodnog tonaliteta" takav kakav je...


Na nekim svirkama uvik će se nać neko ko se razumi i skužit će se da puštaš midije a još pogotovo ako nisi baš "usviran" skužit će se da i brljaviš nešto priko midija...a isto tako će ti se desit ako budeš svirao ekipa se digne plesat a midi završi za 3 min..šta ćeš onda !?...
puštat opet ispočetka...kuži se to !!!
u moje vrime kad bi svirali..mi smo znali Matu ili Linđo svirat cili jedan set..zato ako nešto planiraš sa sobom..moj savjet ti je da zagriješ stolicu i vježbaš...


midiji su bili moderni prije 10-tak godina...radila su ih neka dva brata iz Makarske onda su bili oko 4 eura komad...ne pratim to više...imam ih nekoliko..nekad i skinem koji al čisto iz znatiželje da vidim kako je napravljen....nekad sam ih i sam radio..imao sam i midi gitaru

naravno da ima onih midija koji su pušteni (pravljeni) priko styla to je smeće..a ima i onih extra "orginal"..al to je već druga tema

Mafia 26.01.2019 11:58

Nije MIDI toliko loš. Kao što kolega gore reče možeš isključiti trake koje ćeš ti svirati. Ako je fajl dobro uradjen (sredjen za baš tu klavijaturu pa ne koristi boje iz GM banke), po meni, na kraju ti to bude najblize sviranju u bendu. Imas svoju dionicu koju sviras i to je to. Naravno tu nema one žive komunikacije sa ostalim članovima benda ali dobro je za vježbanje jer nisi više glavni i sviras sa "nekim". Treba to sve stići pogotovo ako je kolo u pitanju. Namjenski ritmovi se najčešće prave od midi fajla koji se lijepo rasporedi po varijacijama.

Pozdrav

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Tihotyros 26.01.2019 13:39

Da bi se pustalo MIDI ne treba znati nista svirati, iako se nekad cudim kako neki uopce znaju glumiti da sviraju. Pretproslo ljeto sam u Splitu na rivi promatrao nekog djedicu s nekom djecjom klavijaturom. Pusta midi fajlove s mobitela i glumi da svira (klavijatura je nakakva igracka, nema nikakav ekran, a na mobitelu ima instaliran nekakvu aplikaciju koja reproducira midi), i tip toliko dobro to glumi da stvarno izgkeda kao da svira. Onda se pitam, ako netko to moze tako glumit onda bi mogao i stvarno naucit svirat.
A uz to primjetio sam dosta poznatih da vode sa sobom klavijaturistu koji puta MIDI fajlove. I moja razmisljanja su da ti ljudi sigurno znaju svirati, ali kad je nekakav nastup ovo im je sigurnija opcija da nema greske. Vjv ni ne pustaju midi koji je netko izradio nego nekakav koji su sami prije toga odsvirali i snimili. Evo primjer Tanje Savic i njenog klavijaturiste, svi koji sviraju Yamahu vidjet ce da svijetli plava lampica SONG 1, a da su UPER i LOWER iskljuceni. https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...d125aafbe8.jpg

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Landison 26.01.2019 13:55

Citat:

Originalno postovano od grico (Post 305394)
naravno da ima onih midija koji su pušteni (pravljeni) priko styla to je smeće..a ima i onih extra "orginal"..al to je već druga tema

Ne bih se složio...uz adekvatan style i odgovarajuće sviranje se može snimiti (on the fly) odličan midi fajl...često bolji nego što postoje u prodaji...barem kod nas!

ffb 26.01.2019 14:07

Zbog takvih i slicnih stvari muzika i muzicari su „ tako cjenjeni i placeni“( čast izuzecima)
Svaka šuša je danas „ kolega muzicar“😂

grico 26.01.2019 14:28

jel ovo Casper na Genosu :D :D

casper 26.01.2019 14:31

Pa nisam valjda tako naivan. :D
Ja stišam volumen, a part ostaje aktivan i svijetli lampica. Pa si ti misli jel sviram ili ne. :p

Landison 26.01.2019 14:35

Citat:

Originalno postovano od Tihotyros (Post 305405)
Pretproslo ljeto sam u Splitu na rivi promatrao nekog djedicu s nekom djecjom klavijaturom. Pusta midi fajlove s mobitela i glumi da svira (klavijatura je nakakva igracka, nema nikakav ekran, a na mobitelu ima instaliran nekakvu aplikaciju koja reproducira midi), i tip toliko dobro to glumi da stvarno izgkeda kao da svira. Onda se pitam, ako netko to moze tako glumit onda bi mogao i stvarno naucit svirat.


Ne..čovik ne glumi...glumi neko kome je stalo da se ne primjeti da ne svira,a njemu stalo nije...ako si primjetio nije mu ni klavijatura uključena.Često neki stanu pa mu se smiju...a vjeruj mi da mi je nekad draže čut njega i "Otvor ženo kapiju" sa njegovog mobitela nego neke od bendova koji ljeti svaku večer sviraju na bini na Rivi!Prvo je počeo sa električnom gitarom,pa akustičnom, također uz matrice, a onda mu je valjda dosadilo mahat rukom po gitari...Da zaključim...u ovom slučaju se ne radi o sviranju i glumi već o nekoj crkavici koja će koliko toliko pomoći tom čoviku !

Tihotyros 26.01.2019 15:22

Kolega Landison, krivo si shvatio moj post, nije mi bila namjera nikoga uvrijediti, shvatio sam da je covijek siromah i da mu je to sto radi potrebno, poanta je da bi vjv i znao svirati samo da hoce i zeli.. kao sto i ovi neki koji sviraju s poznatima evo ovaj sa slike npr pusta matrice, ali sigurno zna svirati. To sam htio reci. Nisu svi koji putstaju fajlove da neznaju svirati, a i nije lako ni glumit. I to treba znat.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

casper 26.01.2019 15:32

Sa svim ovim postovima smo totalno zbunili @Kem-a. Meni se čini da on još uvijek ne razumije potpuno pojmove midi, ritam, matrica, sviranje preko midi ili sviranje sa ritmom.
@kem
MIDI datoteka (fajl) je skup podataka koji ima svojstva da pokreće neke zvukove. Ti zvukovi mogu biti na računalu, klavijaturi, sound modulu ...
Zato je kvaliteta nekog MIDIja određena i o izvoru zvuka kojeg ona pokreće. MIDI ima 16 kanala i najčešće svaki od njih svira jedan instrument.
Shvati to kao orkestar sa 16 muzičara. Analogno tome, jedna traka MIDI-ja je notni zapis za jednog muzičara, ili za jedan instrument. MIDI ima svoje trajanje i kada završi biramo slijedeći koji želimo slušati, ili svirati.

Ritam ili Style isto pokreću MIDI podaci ali s jednom bitnom razlikom u odnosu na "midi fajl". Dijelovi ritma, tkz. varijacije, sviraju kao loop (petlja). Taj loop se ponavlja sve dok ga ne zaustavimo (stop), a harmonijski zvuči različito, ovisno o tome koji akord stisnemo s lijevom rukom.

Ovaj opis je potpuno pojednostavljen ali dovoljan za moj nastavak pisanja kako bi ti shvatio što je "prevara", a što je "sviranje". Recimo da netko odlično svira klavir i želi nastupati pred publikom. On pušta MIDI fajlove i pored toga svira klavirsku dionicu. Nema tu prevare, jer čovjek stvarno svira. Gitarista pušta MIDI fajlove i uz to svira gitaru. Kako bi se mogao potpuno "dokazati", obrisao je one kanale na MIDI fajlu koje bi trebale pokretati gitarske kanale. I na takav nastup nemam primjedbe. Postoje i oni koji puste midi fajl da svira, a uz to ne sviraju apsolutno ništa. Samo pjevaju, i recimo da dobro pjevaju. Jel to prevara ili ne? Neka prosudi svatko za sebe ali i za to je ipak potrebno uložiti truda. Na kraju, čovjek radi za koricu kruha. Drugo je pitanje ako taj isti prodaje muda pod bubrege i filozifira kolegama kako je dobar muzičar. Ali to sad nije poanta moje priče. Prelazim na svirku uz ritam, dakle uz aranžer. I takav nastup možemo gledati kao "poluprevaru" jer realno, pola instrumenata opet svira samo i to s našom minimalnom interevncijom. Postoji opcija One Fingered gdje je potrebno pritisnuti samo jedan ton u lijevoj ruci i ritam ide sam. Postoje i oni koji pod pojmom "namjenski ritam" imaju Stylove u kojima se u tri Intra nalazi gotovo sve što je potrebno za cjelokupnu pjesmu. Intro1 - uvodni solo, Intro2 - solo, Intro3 - brake namjenjen za paljenje cigare ... Dovoljno je jednim prstom pritisnuti pravu tipku, a ako se i tu ne snalaziš, postoji Transpose funkcija. Puštati midi fajl ili svirati na ovakav način? Jel to svirka ili nije, prevara možda? Opet ostavljam svakome na vlastitu prosudbu.

Rezime u jednoj rečenici, nadam se da će ti biti dovoljna da shvatiš poantu. Ako se želiš baviti glazbom i ako želiš naučiti svirati, isključi sva "pomagala" u aranžeru, postavi zvuk klavira i uči osnove glazbe, vježbaj prstomet i uči teoriju, a sve ostalo će doći samo po sebi.

################
Ostatku ekipe predlažem da otvorimo novu temu u kojoj ćemo "mi profesionalci" malo pretresti tko svira, zašto svira, a tko ne svira i zašto pušta matrice. To je vječna tema i odlična terapija za liječenje svakoga tko ima kompleks "starijeg brata". :D Zbilja, tko će potegnuti jednu pametnu temu da ne moram ja. Opet. ~:>

ffb 26.01.2019 15:34

Bilo je vec tema midi file da ili ne.
Sto god mi pisali, voljeli ili ne glumaca ce biti sve vise i vise.
Kao „ lagana i brza para“
Cudi me da ljudi jos nisu poceli kupovati doktorska odijela?
Doktori specijalisti zaradjuju dobro haha

Tihotyros 26.01.2019 16:15

U ovoj temi koju predlaze Casper bi se dalo raspravljati i o tome koji je uvijet potreban da bi se netko smatrao profesionalcem. Ili da bi ga itko smatrao.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

ffb 26.01.2019 16:43

Ja se povlacim iz ovakve ozbiljne teme koju je postavio clan@ kem koji sam pise da je „ malo vrljav u levu ruku“.Dobio je vise nego dovoljno informacija na zadanu temu.

kem 26.01.2019 17:19

Ja kad sam rekao da sviram MIDI mislio sam da upalim neki ritam i onda odsviram jedan od tih instrumenata iz fajla...tipa harmoniku. Ali nemam ja neku ko zna kakvu klavijaturu.

Alen P 26.01.2019 18:42

Decko, koliko ti je godina? 😃

grico 26.01.2019 18:43

Nema predaje i odustajanja...tema je baš dobra...samo da nema uvrijeđenih kod onih tema transpose i sl...il ko je bolji i lošiji svirač...to nije ni bitno..evo da bude jedna lagana konstruktivna raspravica koja će nam svima dobro doć..evo ja prvi priznajem da je bilo dana kad sam uvalio midi fajl..iz prosto glupog razloga..treme..i to je bila Hrvatska himna...kad sam svira u duetu..jednom sam je svira uživo..u pola himne otiša u skroz drugu pismu..ljudi gledaju ne znaju oće li spusti ruku sa srca il ne..ne znaju jeli himna gotova..ne znaju oće li sist...a ja pozelenio...uh...i od tad svaki put bi glumio da sviram himnu..ipak je to prva pisma na svadbi...triba ostavit dojam dobrog svirača :D


a ti @kem samo deri i pitaj..ima ovde odličnih glazbenika koji su voljni pomoći savjetom i iskustvom...al pusti midije...to doma raspali da susjedi čuju !!!

Landison 26.01.2019 19:31

Ja stvarno ne znam zašto bi nekom..meni,tebi, njima, bija problem zato šta neko pušta matrice,midi fajlove...svako radi onako kako može,kako zna i kako mu se da.Zašto bi ja nekom zamjerao šta on radi na takav način samo zato šta ja tako ne radim..o čemu se radi..konkurenciji,zavisti ili nečem stotom.Ko je profesionalac,amater...koga briga.Ako ljudi vide nešto u tebi zvat će te,ako ne stat ćeš kući.
Išao sam jednom s Duškom Kulišem na svadbu u Posušje.Trebao mu neko da svira zabavnjake i pušta njegove matrice sa mini diska.Pozvao je još dvojicu, čini mi se iz Travnika, da mu sviraju narodnjake..ljudi rasturaju.Nisam baš primjetio da je neko od tih 300 ljudi kužio sviram li ja,duo iz Travnika ili mini disk!

Tihotyros 26.01.2019 21:19

Ja ne osudjujem nikoga, i sam koristim ponekad midi fajlove, ako neku pjesmu neznam pa bas moram iako izbjegavam, ali ne zato jer me je sram, nego jer mi je teze cak pjevati uz midi nego uz ono sto sviram. Pogotovo ako pokrenes neki midi koji nisi prije probao, pa te iznenadi, pogubis se di si [emoji16] Nije ni to lako, treba znat i uz to pjevat, moze rec da je lako samo onaj koji nije nikad probao. I onu sliku Tanje Savic sam sacuvao u telefonu prvenstveno zbog toga jer mi je interesantno da njen klavijaturist svira Genos, a ne recimo nekog Korga.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

grico 27.01.2019 19:00

a zašto se nebi bunio i ljutio @Landinson...samo primjer...ti koji si cili dan il više dana vježba pismu..izgubio sate i sate namještajući parametre..da bi livela pismu i doveo je do svršenstva i bio zadovoljan s njom i rekao evo je...super zvuči idem svirat...i imaš xx cijenu


i dođe neki drle koji je kupio midi fajl s tom pismom...i odnese ti posao...za 100 kn manje ni truda ni muke i odnese ti posao !?

Landison 27.01.2019 19:20

Ne bih se ljutio jer to šteti zdravlju,već bi i ja spustio cijenu...konkurencija je uvijek dobra..od nje imaju koristi krajnji potrošaći!:)

grico 27.01.2019 20:58

dobro nisu svi isti...ja ču opet ponovit..uvalim i ja koji midi fajl čisto iz znatiželje..mada ne sviram više...negdi sam već napomenio..obožavam live svirke...nije mi bitno dal je duo trio ako znaju svirat i ako znaju šta rade..ima po dalmaciji razvikanih i jako doibrih..i virujem da znaš tko su a osobno ih dosta i poznam..kad idem nekom na svadbu uvik pitam ko svira ..to mi je prvo..mada nema me ni po svadbama više.......al ne propuštam recimo band sa živim bubnjem...
i uvik škicnem da vidim opremu...po samoj opremi moš zaključit ko je muljator a ko svirač...i dan danas me to ljuti....jbg iskrensot mi je uvik bila mana..i kad odem ljut svi vide...i nije me briga..znaju zašto sam otiša il uteka...on će meni "majke mi ja sviram"..a puno puta je bio to moj midi fajl...
sad nemojte opet bitan je krajnji rezultat...i te fore ko što je bilo sa transpose temom !!!

smuchac 27.01.2019 21:31

Ajmo ovako. Moje viđenje:
Kao zamjena u jednoj grupi koja živi na matricama/fajlovima već 15 godina u koju često upadadam kad klavijaturista ne može,tako sam i sinoć oko 8 navečer pozvan da uletim na svirku jer se klavijaturista razbolio nešto. Klavijaturu u auto i pokret. Pare su to jbg. S druge strane,ljudima su navrh glave više jer su svirke vazda iste,s godinama ljudi skoro znaju kad ide koja pjesma,,midiji su osrednje ili loše kvalitete,sviranja uglavnom nema i onda ja kad upadnem moram i ja stiskati play i koristiti se fajlovima koje inače nikad ne koristim. Razlika je što ja pola tih pjesama sviram umijesto da ih puštam,sviram jedan dio svog repertoara i pjevam pa sam kao svojevrsno osvježenje i ljudima bude drago što me vide. Ima dosta pjesama koje su nesvirljive niti mi se to škarta uči svirat pa ih puštam i malo popratim lijevom rukom jer uigranoj ekipi u koju povremeno uletim ne mogu dirigirati repertoar i onda to sve ode nekim svojim putem. Sinoć sam iznenada donio kući neku paru zahvaljujući fajlovima koji mi idu na živce al opet s druge strane,zabole me. Da sam ponosan na korištenje midi fajlova nisam al ponavljam,pare su to... My 2 cents.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

kem 27.01.2019 22:47

Citat:

Originalno postovano od Alen P (Post 305456)
Decko, koliko ti je godina? ��

Prva sam godina srednje skole. Odnosno nisam jos napunio ni 16. Izvinjavam se sto vam oduzivam toliko vremena na silne teme ali ima i razlog.



U mojoj blizini nema nigde casova klavijature, a iz toga i jos nekih razloga ne mogu ici na privatne casove ili u muzicku skolu vec vezbam na osnovu youtube tutorijala (trenutno pratim neki kanal AD Music i mislim da sam bar za sad kolko-tolko napredovao uz njih, naucio sam tonove, sta su povisilice, snizilice, intervali, naucio sam skale kvintnog kruga a sad zavrsavam i skale kvartnog kruga pa prelazim na molske) ali pored toga mene zanima jos dosta toga gde moram da se oslanjam na forume a ovaj mi je jedini gde mogu da dobijem odgovore koji mi trebaju, mada su malo komplikovani jer znam da su ovde profesionalni klavijaturisti ali jedini koji sam uspeo da pronadjem.




Uspeo sam i ustedeti neki novac koji sam skupljao od rodbine duze vreme i prijavio sam se bio i da radim fizicke poslove i hocu da kad budem naucio neke osnovne akorde vec uzmem nesto bolje jer ova koju ja imam je maltene korisna samo za klavir. Zato sam i pravio neke teme oko kupovine klavijatura i izbora. Ali sve sto valja brzo ode pa mozda bolje da sad uzmem nesto i da pocnem da koristim sve funkcije kad mi trebaju nego da u poslednjem momentu ne mogu nista d anadjem (znam da uvek ima izbora, ali sam do sada propustio neke bas kvalitetne klavijature i krivo mi sto ih nisam uzeo).





Ono sto sam konkretno prvo mislio kad sam rekao MIDI sviranje je jer mi je jedan moze se reci iskusan svirac pre par godina nesto pokazivao na klavijaturi i ja sam ga pitao sta je ovo sto na ekranu pisu imena pesama jel to svaka pesma ima posebne zvukove (mislio sam na boje), i on mi je rekao da ti je to kao orkestar koji svira a ti sviras svoju deonicu, onda mi je pustio neku pesmu od Ace Lukasa gde se svirao pocetak i onda je on krenuo od sredine sve sam, i bas mi se svidelo. I sad kako sam ja relativno skora poceo da ucim shvatio sam da se radi o MIDI fajlovima a gde god da sam gledao ljudi ih pljuju a nije mi bilo jasno sto.



Onda sam se jos vise zacudio kad sam video da se za dosta pesama koristi isti ritam tipa dvojka, rumba, 7/8 itd... I nije mi bila jasna razlika izmedju toga kako ovde se koristi isti ritam za desetine sasvim razlicitih pesama a ovamo fajl samo namenjen za jednu pesmu. I nakon svih ovih poruka i dalje nije.
Dodato:
Ovaj sajt mi je isto dosta pomogao jer em ima akorde za pesme em tacno pise koji je akord sta.

http://www.tacnaharmonija.rs/korisceni_akordi/

grico 28.01.2019 01:01

Vidiš..ovde ti ima jako dobrih ..najprije ljudi..onda dobrih muzičara..nije bitno školovanih ili ne...evo ja cu se pohvalit i reć da sam školovan..mada to nije bitno za krajni rezultat..jer sam se puno puta posramio i dosa u kontak s nekim koji nije vidio dana škole a meni bilo neugodno reć da sam završio glazbenu koliko tip tobro svira...al sam uvik zato da se čovik trudi i uči i da pita i da ne odustaje...evo konkretan primjer ti je na ovom linku..isti ton a dva različita naziva.zašto!? ( D# i Eb)...to se uči u školi...a onaj koji pušta midije i matrice..briga njega..ne osuđujem..ponekad..pa zašto ne...al da se stalno šlepaš sa matricama i midijima ..ja s takvim osobama nemam šta pričat..a kamoli reć da smo kolege...

Landison 28.01.2019 16:39

Citat:

Originalno postovano od grico (Post 305493)
..ja s takvim osobama nemam šta pričat..a kamoli reć da smo kolege...

...uhhhh...prećera ga!

grico 28.01.2019 16:45

Citat:

Originalno postovano od Landison (Post 305507)
...uhhhh...prećera ga!

Ni najmanje !!!

Landison 28.01.2019 16:58

Čistim podrum...ako nekom treba original transportno ambalažna kutija Tyrosa 3...nije šala!:)

casper 28.01.2019 17:03

I ja poklanjam za Tyros4 i Tyros5. Isto nije šala.

yamahapassion 29.01.2019 03:59

Kolega kem, nije to sto si cuo od ace lukasa bio midi fajl, nego namenski ritam... to je nesto malo drugacije od midi fajla, tojest nije klasican midi fajl gde je sve odsvirano... namenski ritmovi obicno imaju odsviran intro, ili forspile, ali je to normalan ritam s kojim mozes odsvirati pesmu po svojoj ideji tamo gde nije isprogramirano.

kem 31.01.2019 15:43

Citat:

Originalno postovano od yamahapassion (Post 305513)
Kolega kem, nije to sto si cuo od ace lukasa bio midi fajl, nego namenski ritam... to je nesto malo drugacije od midi fajla, tojest nije klasican midi fajl gde je sve odsvirano... namenski ritmovi obicno imaju odsviran intro, ili forspile, ali je to normalan ritam s kojim mozes odsvirati pesmu po svojoj ideji tamo gde nije isprogramirano.

Aha, da li se namenski isto preuzimaju i stavljaju na klavijaturu / aranzer kao i MIDI fajlovi?

casper 01.02.2019 03:04

Ritam se u klavijaturu unosi na isti način kao MIDI ali spremljen je na drugu lokaciju. Svaka klavijatura ima u sebi mnogo tvorničkih ritmova, tkz. preset. Istovremeno nema niti jedan MIDI osim eventualno nekih Demo materijala.

Ritam može biti univerzalni ili namjenski ali i to je vrlo relativna stvar. Kada govorimo o univerzalnom ritmu onda podrazumjevamo da se uz njega može svirati više pjesama koje su sličnog tempa, mjere, aranžmana ritma. Kada govorimo o namjenskom ritmu onda se obično radi o ritmu koji u sebi ima neke specifične dijelove određene pjesme ili u krajnjoj liniji, on može biti napravljen tako da je dovoljno pritisnuti samo jedan ton i cijela pjesma će svirati sama. Kako će i u kojoj mjeri netko koristiti ovakve namjenske ritmove ovisi prije svega o muzičaru i njegovom pristupu svirci.

Da bi bolje shvatio o čemu pričam, postavit ću video primjer. Poslušaj ovaj početak pjesme, INTRO, koji "svira sam".
https://youtu.be/_LYp-1uGLrI

S druge strane, može se kreirati takav namjenski ritam da je potrebno aktivno svirati od samog početka. U mom videu je prikazan takav primjer, u prvom dijelu čuješ kako ritam svira u C duru, a nakon toga kako zvuči kada mijenjaš harme i sviraš desnu ruku.
https://youtu.be/YJckfpXZpf0

Dakle, oba se nazivaju namjenskima ali imaju drugačiju strukturu. Kao što je u prvom videu napravljen INTRO, tako se u ritam mogu ugraditi i ostali dijelovi pjesme, Stisneš ton i ono svira samo. Ima li tu razlike od puštanja MIDI fajla? Naravno da nema. Na tebi je samom odluka hoćeš li stvarno učiti i naučiti svirati ili ćeš manipulirati klavijaturom i tako zabavljati sebi i druge kao ovaj lik u zadnjem videu. On čak ne treba niti pjevati, a sve se čuje. Živjela tehnika. ;)

https://youtu.be/amIprZJzqQ8

Alen P 01.02.2019 15:46

Zmotal buš čovjeka zadnjim linkom kaj nebu znal gdje mu je glava a gdje rep. Midi, ritmovi a sad si ubacil josh i samplove..😂😂😂

casper 01.02.2019 15:48

He he, bolje da se "zmota" sad na početku karijere nego da na kraju iste shvati da je išao pogrešnim putem. :D

kem 01.02.2019 20:02

Nece nesto da mi umetne casper-ov citat ali odgovaram njemu.


Evo kako sam shvatio ovo, pa sad me vi ispravite ako sam negde pogresno shvatio

Dakle univerzalni ritmovi su, koliko sam shvatio, ono sto uglavnom sviraju na svadbama kad pevac u po pesme krene da peva nesto drugo a ovi isto sviraju, ritam koji se moze primeniti na vise pesama, recimo ovo kao sto je Ipce napravio prelaz u pesmama na 1:42 a ovi su svirali jedan te isti ritam:


https://www.youtube.com/watch?v=grYLoJCVToI


A namenski je ono sto sam ja spominjao, dakle konkretno za neku pesmu, a mi mozemo da biramo koliko ce toga on sam da svira a koliko toga je do nas. Kada on u potpunosti sve sam svira, to je onda MIDI fajl.



Samo sto mi sada nije jasno, zasto bi onda iko odabrao namenski ritam ako hoce stvarno da svira, mislim jasno mi je da ako neko svira u klubu itd uglavnom ce svi da krenu da dizu ruke u vis tek kad cuju forspil :D ali recimo ako se radi o veselju i pevaju se vesele, svadbarske pesme, u tom slucaju je isplativije da svira univerzalni ako se ne varam? Recimo ovaj link koji sam postavio od Ipceta zvuci kao da on sa onim ritmom moze otpevati pola pesama, a ovaj orkestar samo svira isto.

casper 02.02.2019 11:09

Citat:

Originalno postovano od Alen P (Post 305573)
Zmotal buš čovjeka zadnjim linkom kaj nebu znal gdje mu je glava a gdje rep. Midi, ritmovi a sad si ubacil josh i samplove..😂😂😂

Vidim da njemu i dalje nije ništa jasno, ili se samo pravi da je tako, pa evo još malo "kompilkacije" u svemu tome. MIDI i Ritam zajedno :D

https://youtu.be/leQtgQ3-gT8


Trenutno vrijeme na Forumu 02:20

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org