YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Korg (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=60)
-   -   Brzo transponovanje kod TR-a (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=5316)

camponja 21.07.2008 22:37

Brzo transponovanje kod TR-a
 
Da li neko moze da mi pomogne bio bih mu vecito zahvalan?! Problem transponovanja na TR-u. Evo ovako: Imam TR vec godinu dana i mislim da ga znam sto bi se reklo "u prste" ali ne znam da li postoji kao kod Rolandovih klavijatura (posto one imaju direkt dugme za transpose) neki nacin pomocu ovih sw1 i sw2 tastera, real time potenciometara i sl. (da ne ulazim u global pa tamo da transponujem). Potrebno mi je da brzo reagujem kada pevac peva recimo iz A pa hoce u As da transponujem klav za -1, shvatate sta pricam? Drugo, dali je moguce tranponovati terce recimo za pola tona? Ja mislim da ne moze ali bih voleo da me vi demantujete i uverite u suprotno jer mi i to treba. Unapred zahvalan svima, veliki pozdrav!:D

ballaboband 21.07.2008 22:42

I mene to druze bas interresuje za TR

camponja 21.07.2008 22:47

I mene. Evo cucim ovde ispred laptopa cekajuci da se pojavi neki Svemocni i prosvetli nas svojim znanjem i iskustvom!!!

al bundy 21.07.2008 23:04

......
 
....transponovanje nije moguce na tr sa sw1 i sw2...trazio sam na le pa nemoze nikako nego samo u globalu.
a terce transponirat i da pasu i to nevjerujem da moze ,nece poslije svi tonovi stimat,ali sacekajte jos kojeg svemocnog pa da vidimo jos koji komentar...

GALA 22.07.2008 00:01

Terce se mogu transponirati treba naredit u globalu tu opciju i terce ce radit kvalitetno i tocno i ako je transponirana

drmitavet 22.07.2008 00:56

Izgleda da Japanci nisu razmisljali o tome.Treba pisati pismo KORG-u i...

x3meSRB 22.07.2008 03:29

ne moze transpoze da radi tako kao na rolandima, jedino reshenje je u globalu al dok transponjete ode vooooz.... a sad ja sam u a banci u kombinaiji imao normalne boje a b i c banka su bile sve vrte transponovanih boja koje koriristim, tj. ne sve samo npr. pojedine kriticne za neku pesmu koju pevac peva iz zajebanih intonacija..... i lepo upamtite gde je snimljena i to je to..... nema drugog nacina ili da brckate po globalu.....

BasariStudios 22.07.2008 03:44

Citat:

Originalno postovano od camponja (Post 44541)
Imam TR vec godinu dana i mislim da ga znam sto bi se reklo "u prste" ali ne znam da li postoji kao kod Rolandovih klavijatura

Ako ga vec znas U PRSTE onda bi trebalo isto da znas da to nije moguce na
TRITON, jedino ti je da fino ides u GLOBAL ili u sami PROGRAM EDIT.

SNAGALJUBAVI 22.07.2008 04:59

mislim da ti to nije problem postavis jednom na globalu da ti ostane kursor na transpoze i uvjek je pri ruci za razliku od nekih drugih firmi to je i prejednostavno

cincilator 22.07.2008 05:23

Papir i olovka
 
"Terca" ne moze da se transponuje iz razloga sto se testatura ne sastoji samo iz uslovno receno "bijelih tipki". Tu su i asimetricno poredjani "crni polutonovi", pa se skale razlikuju. To prakticno znaci da ako pojedinacno sve tonove "terce" u npr. d molu povisis u d#, doci ce do nepravilnog rasporeda izmedju osnovnog tona i onih u terci. Moras onda da popravis raspored.
Najbolje bi bilo da skontas princip pa da sam napravis terce. Za to ti je potrebno nesto matematickog talenta i poznavanje muzicke osnove.
Kod terci uglavnom se jedan "track" ostavi za osnovni ton koji je po volumenu jaci od trugog "tercirajuceg tona".
Tercu vezujes za svaki osnovni ton u zavisnosti koju vrstu 'terce' pravis.
Npr. c mol:
osnovni toj je - c. Uz njega moras da vezes d#. Na ton d vezes f...itd.
Da bi tercu vezao uz samo jedan ton, moras da je ogranicis sa obje strane klaijature, npr. iz pravca C1 i obratno iz pravca C5, tako da se ta terca cuje samo da jednom tonu, jer vec drugi ton ima drugu terco i tako svaku "tercu" pojedinacno dok ne slozis cijelu skalu.
Ako poznas skale i "terce" shvatice o cemu pisem.
Ja sam na trasposeru isao na raspored -8, -9, -8, -9... ali matematicki gledano moze i drugacije.
Da ne zakomplikujem previse, najbolje sjedi ispred klavijature i olovku i papir u ruke, pa polako... i samo ce ti se kazati.


Trenutno vrijeme na Forumu 05:59

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org