YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   IT Sektor (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Pojacavanje wifi signala u stanu, najbolje resenje?? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=32069)

yamahapassion 05.03.2021 00:57

Pojacavanje wifi signala u stanu, najbolje resenje??
 
Pozdrav drustvo. Imam jedan problem sa kucnim internetom, pa mozgam kako bi najbolje bilo resiti to. Primetio sam da mi je wifi signal jako slab. Imam neki paket od 80mbit/sec download, a svaki put kada merim ne prelazi 20-30. Sve vreme sam mislio da je to do provajdera, da me zakidaju, dok nisam jednom ubo direkt lan kabal u laptop i izmerio protok, i dobio brzinu nekih 70mbit/sec. To je neka da kazem realna brzina koja bi trebala uvek biti. Ispada da je taj ruter koji sam dobio od provajdera (zte h288a) obicno smece, i da salje jako slab wifi signal. Gledao sam kako bi mogao to pojacati, i pomocu nekih saveta sam narucio ruter tp link ac1750. Mene sada zanima, koji je najbolji nacin da ga koristim? Da li da ga vezem lan kablom za postojeci ruter pa da ih koristim tako zajedno, ili da samo njega ostavim.... i ako moze neko da mi napise koliki je to komplikovano uopste pustiti u rad?

DavidS97 05.03.2021 02:08

Pozdrav,

Za ovo moras proveriti malo vise parametara. Kod kog si provajdera? Ukoliko imas pristup podesavanjima rutera (uglavnom 192.168.1.1), trebao bi da proveris da li ti ruter baca 2.4GHz ili 5GHz signal - ukoliko ima mogucnost 5GHz bi ti bilo bolje resenje. Druga stvar je da u podesavanjima proveris da li imas neke restrikcije na WIFI brzinu. Nisam imao u mogucnosti da testiram taj ruter pa ti ne bih znao reci kako izgleda kontrolni panel istog. Takodje, proveri da li ti je ista brzina ili losija kada si direktno pored rutera, a kada si sobu ili dve dalje od njega. Ukoliko jeste, problem je verovatno u podesavanjima, a ne samom ruteru. Ti ruteri jesu krs, ali bi trebalo da mogu da izvedu barem do 100mb/s.

Takodje, moze biti da tvoj uredjaj ima los prijemnik, te bi neki od 5GHz adaptera resili problem.

U svakom slucaju, najbolje resenje bi ti bilo da zoves provajdere, prijavis problem i pravis se glup, kako bi oni korak po korak isproveravali sa tobom (misleci da je problem do njih) i resili ti problem.

Sve najbolje,
David

tahym 05.03.2021 02:42

Ne bi trebalo biti ništa kompliciranije nego što je bilo i kad je prvi router bio sam. Preporučio bih ti da ostaviš samo novi router i ugasiš stari. Ako ćeš ih spajati na naćin da drugi router proširi domet prvog, to bi moglo jako loše raditi (ako uopće podržavaju taj mod rada). Inače bi morao podesiti da imaš dvije wifi mreže, a mislim da ti to nije cilj. Ako oba konfiguriraš da rade s istim imenom mreže (SSID) onda će ti se tući ta dva routera, pa će opet raditi loše.

Može biti da će imati isti problem i s novim routerom, ako je ograničenje u bežičnoj kartici laptopa. Pogledaj da li na laptopu koristiš neki od starijih protokola (u wifi konfiguraciji), pa probaj to promijeniti da korisiti neki noviji.

Morison 05.03.2021 10:39

Jedna ideja (koju i sam planiram do leta da sprovedem):

https://www.youtube.com/watch?v=_I_SREEHkso

Video je informativnog karaktera, postoje drugi proizvodjaci, nesto povoljniji.
Ali ovo je jedno elegantno resenje.
Pojuriti po netu pojam "Mesh Wifi".

yamahapassion 05.03.2021 18:26

Evo da odgovorim na pitanja: Zivim u Austriji, prethodna mreza mi je bila A1, i nikada nisam prolem imao sa wifi signalom, na papiru je bilo 40Mbit/sec, a meni je uvek sa bilo koje tacke u stanu bilo 35mbit/sec minimum. stan je nekih 70ak kvadrata tako da ne vidim svrhu da uzimam mesh sistem, jer u principu se on uzima za vece povrsine, plus dvoriste, ili kuce na sprat itd...
Kako sam presao na drei.at dosao je tehnicar i doneo novi modem, i od tada je wifi signal mnogo los... A tamo sam uzeo paket interneta 80mbit/sec. Kazem, ne prelazi mi cak ni 30. Onda sam jednom isprobao LAN kablom da izmerim brzinu i ispada da ja stvarno imam taj paket koji treba da imam, merilo je nekih 70ak mb/sec. Tu sam ukapirao da nije do interneta nego do modema. Taj modem je ZTE h288a, na papiru podrzava mislim do 200 mbit/sec, ali u praksi mu je wifi mnogo los. ima opciju i za 2.4 i za 5 ghz, probao sam ja u podesavanjima da mu dodeljujem kanale 1, 6 11, i da prebacim samo na 5ghz, medjutim ista prica... zalio sam se vec dva puta kod provajdera i svaki put me skinu u smislu da restartujem ruter, cekam 30 minuta i bice sve ok... probao i nista. jedino mi je ovo jos ostalo da probam, evo bas mi je danas stigao taj tp link, i trebalo bi danas da ga namestim. meni bi u principu navise odgovaralo zbog estetike u hodniku, jednostavno da ugasim taj zte, i prikljucim ovaj, i da je to to... ali sumnjam da ce on da ucita i instalira sve sto je potrebno, pa bi zato zamolio ako neko zna kako se vrsi pustanje novog rutera u rad da mi objasni korak po korak.

tahym 05.03.2021 22:04

Je li taj router (ZTE h288a) jedina kutija koju si dpbio od providera?
Ako jeste, znači da u njega spajaš paricu (tel. kabel) preko koje dobijaš internet.
Za početak, probaj iskopčati stari router, na isti način spoji novi, ali laptop spoji preko kabela, da vidiš imaš li internet preko LAN (UTP) kabela.
Ako ne radi, digni browser na laptopu i u adresno polje upiši adresu:
192.168.1.1
Trebalo bi se otvoriti sučenje za konfiguraciju routera.
Ako se ne otvara sučelje, onda pogledaj u uputstvo od routera koju adresu trebaš upisati da pristupiš konfiguraciji modema preko browsera. Možda je adresa i inicijalni username/password čak naveden na nekoj naljepnici s donje strane routera. Ako nije, skini uputstvo s interneta i u njemu ćeš naći adresu i defaultni username/password.
Kad jednom uspiješ pristupiti konfiguratoru preko browsera, pogledaj da li unutra očekuje drugi username/password za pristup internetu.
Ako da, te podatke bi trebao imati u nekom od dokumenata koje si dobio od novog providera.


Kad ti internet proradi preko LAN kabela na laptopu, onda se možemo pozabaviti konfiguracijom WIFI mreže ... to je onda jednostavniji dio.

casper 05.03.2021 22:20

Neće imati interenet preko novog rutera jer ga provider nije konfigurirao u svoje postavke.
ZTE h288a treba spojiti sa tp link putem LAN kabla preko jednog od utora LAN1-4. Na ZTE h288a isključiti WIFI (iako ne smeta da ostane upaljen) i sa tp link treba ostvariti WIFI vezu.

Ali prije toga bi trebao provjeriti zašto sa ZTE h288a nema dobar WIFI. Možda su smetnje nastale zbog toga jer antnetnica nalazi uza zid koji je armiran, recimo. Možda wifi nema zaštitu pa se susjed zakačio i skida torrente. Amožda je nešto treće. Nekako sumnjam da ta brzina može biti toliko manja od deklarirane samo zbog rutera.

yamahapassion 05.03.2021 22:45

To je jedna stavka koju sam izostavio... u pravu ste. To sto sam ja dobio od provajdera je i ruter i modem u jednom... u njega ide jedan kabal koji je rasparen, sa jedne strane je ustekan u ulaz(DSL) a sa druge strane u ulaz (phone). Jedino sto bi mogao uraditi je da spojim tp link i da izgasim wifi vezu na zte. To sam i uradio ali je opet slab signal... opet mi daje nekih 30ak mbit/sec. Da li je moguce da je problem do zida, posto je ruter tik uza zid, sad neznam da li je armiran ali nije iskljuceno... i jos jedno pitanje. Kako mogu da proverim da li je neko nakacen na ruter? On ima onu lozinku koja mu je odredjena po defaultu. Da li mogu nekako zameniti lozinku da vidim ds li je do toga?

casper 05.03.2021 23:19

Sada čitam tvoje brzine, pa 30Mbps je OK za wifi.
Ako je postavljena zaštita (lozinka), gotovo sigurno je da nemaš uljeza sa strane.

tahym 06.03.2021 00:01

Ja sam trenutno spojen preko wifi, HP laptop iz 2015. god., na speedtest.net mjerim 97 Mbit/s download i 52 Mbit/s upload (imam 100/50 Mbit/s optički internet).
I mene je iznenadilo, jer sam mislio da s laptopa na wifi neću moći preko 70-tak Mbit/s zbog ograničenja bežične kartice.
Dodato:
Citat:

Originalno postovano od yamahapassion (Post 312540)
Kako mogu da proverim da li je neko nakacen na ruter? On ima onu lozinku koja mu je odredjena po defaultu. Da li mogu nekako zameniti lozinku da vidim ds li je do toga?


Pa ulogiraj se na konfiguracijsko sučelje preko browsera. Na wireless internet tabu ćeš vidjet sve uređaje koji su spojeni na wifi.


Trenutno vrijeme na Forumu 11:57

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org