YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Mikrofoni (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Koji shure bezicni sistem kupiti za vokal?? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=33549)

makl 28.04.2024 14:36

Koji shure bezicni sistem kupiti za vokal??
 
Gledam malo shure mikrofone bezicne pjevacke, pa me zanima dali netko zna koje su razlike u modelima. Inace od zicanih mi je najbolji shure beta 58, e sad me zanima koje su razlike u ovim bezicnima, jer vidim da ih ima cjenovno od cca300 do 3000 eura. Pa tko se razumije detaljnije u njih, molim javite. Hvala

acomajkovc 29.04.2024 00:50

Uh, opsirno polje... pokusacu ukratko:

Poredak prema cijeni i "kvalitetu":

Naziv - max br. uredjaja - sirina frekv. polja

- Blx - 12 - 24MHz
- Glx-D+ - 4/16 - 2.8GHz+5.6Ghz
- Slx-D - 32 - 44MHz
- Qlx-D - 60 - 64MHz
- Ulx-D - 60 - 64MHz
- Axient - 116 - 146MHz

Razlikuju se najvise prema širini frekvencijskog opsega u kojem mirkofon (odasiljac) prenosi zvuk bazi (prijemniku) i po broju istih uredjaja koji mogu da se koriste istovremeno.
To je jedna od najbitnijih stvar pri izboru mikrofona.
Npr, Slx-D, poslednje generacije ima 44MHz sirinu, i moze ostovremeno da se koristi 32 uredjaja u okvoru tih 44 MHz.

Domet (bez ikakvih prepreka) im je deklarisan oko 100m, osim GlxD koji je oko 30m.

BLX je SlxD rade na UHF prenosu, s tim sto je blx analogan a slxD digitalan prenos

GLXD+ ima digitalni prenos i radi na frekvencijama koje su skakljive (2.8GHz i 5.6GHz). Previse je uredjaja koji rade tu, pa su velike sanse da ces upasti u frekvenciju nečijeg rutera i sl...

QLXD, ULXD, AXIENT rade na VHF, UHF, 900MHz ISM. Ovo su vec koncertne igračke

Glavno pitanje: Koji kupiti?
Odgovor zavisi od broja wireless uredjaja koji se koriste istovremeno i u kakvom okruzenju sviras.

Ako vas 6 u bendu koristi wireless, mikrofone, letve na harmonici, wireless IEM slusalice, radite u gradskoj guzvi gdje ima mnogo razlicitih signala od mobilnih operatera, onda ces uzeti SLXD ili QLXD, ako ti je bas da se ku*cis.

Ako radis u ekipi gdje su samo pjevac i pjevacica wireless, lagano ces posao da odradis sa BLX ili GLXD sistemom.

Ulx je vec za koncerte, a axient rijetko gdje da iima potrebe...

Ovi skuplji uredjaji imaju kojekakve korisne dodatke kao sto su mogucnost koristenja Shure punjivih baterija, tacan procenat baterije, malo kvalitetnija izrada, ali bitna stvar:
AKO NE NAUCIS DA KORISTIS FUNKCIJU SKENIRANJA FREKVENCIJSKOG OKRUZENJA I MIJENJANJA FREKVENCIJE NA MIKROFONU I BAZI, DZABE SI KUPIO BILO KOJI!

Ako sam sta propustio, nek me isprave.
Sa srecom kupovina!


Sent from my SM-G990E using Tapatalk

Tomy 29.04.2024 05:59

Propustio si ono najvažnije pitanje koje interesuje sve muzičare. Zvuk i ponašanje u realnim live uslovima.

Poslano sa mog Redmi Note 10 Pro koristeći Tapatalk

makl 29.04.2024 07:54

Citat:

Originalno postovano od acomajkovc (Post 317046)
Uh, opsirno polje... pokusacu ukratko:

Poredak prema cijeni i "kvalitetu":

Naziv - max br. uredjaja - sirina frekv. polja

- Blx - 12 - 24MHz
- Glx-D+ - 4/16 - 2.8GHz+5.6Ghz
- Slx-D - 32 - 44MHz
- Qlx-D - 60 - 64MHz
- Ulx-D - 60 - 64MHz
- Axient - 116 - 146MHz

Razlikuju se najvise prema širini frekvencijskog opsega u kojem mirkofon (odasiljac) prenosi zvuk bazi (prijemniku) i po broju istih uredjaja koji mogu da se koriste istovremeno.
To je jedna od najbitnijih stvar pri izboru mikrofona.
Npr, Slx-D, poslednje generacije ima 44MHz sirinu, i moze ostovremeno da se koristi 32 uredjaja u okvoru tih 44 MHz.

Domet (bez ikakvih prepreka) im je deklarisan oko 100m, osim GlxD koji je oko 30m.

BLX je SlxD rade na UHF prenosu, s tim sto je blx analogan a slxD digitalan prenos

GLXD+ ima digitalni prenos i radi na frekvencijama koje su skakljive (2.8GHz i 5.6GHz). Previse je uredjaja koji rade tu, pa su velike sanse da ces upasti u frekvenciju nečijeg rutera i sl...

QLXD, ULXD, AXIENT rade na VHF, UHF, 900MHz ISM. Ovo su vec koncertne igračke

Glavno pitanje: Koji kupiti?
Odgovor zavisi od broja wireless uredjaja koji se koriste istovremeno i u kakvom okruzenju sviras.

Ako vas 6 u bendu koristi wireless, mikrofone, letve na harmonici, wireless IEM slusalice, radite u gradskoj guzvi gdje ima mnogo razlicitih signala od mobilnih operatera, onda ces uzeti SLXD ili QLXD, ako ti je bas da se ku*cis.

Ako radis u ekipi gdje su samo pjevac i pjevacica wireless, lagano ces posao da odradis sa BLX ili GLXD sistemom.

Ulx je vec za koncerte, a axient rijetko gdje da iima potrebe...

Ovi skuplji uredjaji imaju kojekakve korisne dodatke kao sto su mogucnost koristenja Shure punjivih baterija, tacan procenat baterije, malo kvalitetnija izrada, ali bitna stvar:
AKO NE NAUCIS DA KORISTIS FUNKCIJU SKENIRANJA FREKVENCIJSKOG OKRUZENJA I MIJENJANJA FREKVENCIJE NA MIKROFONU I BAZI, DZABE SI KUPIO BILO KOJI!

Ako sam sta propustio, nek me isprave.
Sa srecom kupovina!


Sent from my SM-G990E using Tapatalk

Ukratko da ti napisem, to sam zaboravio. Ima nas u bendu 6, od bezicnih su harmonika letva, i vokal harmonikas, i pjevacica. To bi trebao biti mikrofon za nju. Uz to koristimo svi "in ear" monitoring. E sad šta je po tebi najbolje za uzeti od svega navedenog, a da je neka ok cijena. Tipa do nekih 500tinjak eura, sta je najbolje od navedenih?

acomajkovc 03.05.2024 00:45

Citat:

Originalno postovano od makl (Post 317050)
Ukratko da ti napisem, to sam zaboravio. Ima nas u bendu 6, od bezicnih su harmonika letva, i vokal harmonikas, i pjevacica. To bi trebao biti mikrofon za nju. Uz to koristimo svi "in ear" monitoring. E sad šta je po tebi najbolje za uzeti od svega navedenog, a da je neka ok cijena. Tipa do nekih 500tinjak eura, sta je najbolje od navedenih?

Za te pare, polovan slx, starije generacije.
Novog mozes BLX uzeti, ali pogledaj koje su vam frekvencije u bendu kod ostalih sistema, pa ako mozes da uzmes u nekom drugom opsegu.
U svakom slucaju, gdje god dodjes da radis, prvo skeniraj "okruzenje" pa vidi gdje ti je slobodna frekvencija i tu se kačiš.
Dosta pjevaca radi na jednoj te istoj frekvenciji, ne mijenja nikad, pa se zali kako im ne valja mikrofon :)
Svaki moze da odradi posao, samo se moraš snalaziti.
Al je malo bezbrižnije sa "jačim" sistemom

Sent from my SM-G990E using Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 01:42

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org