Kolega Beethoven zahvali se majci sto nisi tenor. Iz dugogodisnjeg iskustva znam da tenori i soprani jako lose prolaze u kafani, posebno kad rade na ozvucenju, (ponavljam na tezgama, ne koncerti), jer visinom i jacinom iritiraju i goste, a i nas koji ih pratimo(cast izuzecima). Sto se tonaliteta tice oni definitivno zavise od pesme do pesme, i od pevaca do pevaca. Ne postoje najcesci F i G muski, i C i D zenski (mozda to vazi za durske dvojke!). Solidan bariton mora da peva G iz grla. Odlican hvata A. Dobri pevaci spustaju tonalitete do celog stepena, ako je pevac bariton originalno snimio. Losiji pevaci sve cuvajuci grlo spustaju za tercu, cak do kvinte!? Problem je sto time gube na dinamici i na kompletnom dozivljaju pesme i celo vece su sve pesme neubedljive. Naravno da ne treba juriti originalne tonalitete po svaku cenu, ali svaki pevac mora u toku veceri barem 5-10 puta do otpeva najvisi ton koji moze, da bi mu grlo i sutra dobro radilo. Pre pucaju oni sto mnogo spustaju, a pored toga im stalno pada intonacija. Pevanje je kao dizanje tegova-ako hoces da dignes 100 kila pre toga moras mnogo puta da dizes manju kilazu i da stano povecavas teret dok ne dodjes do tih sto kila.
Iskusnom muzicaru je dovoljno da cuje par tonaliteta kako muskih, tako zenskih da bez vecih problema odredi 90% svih pesama za to vece. Inace ako treba musku pesmu da otpeva zensko i obrnuto, najjednostavnije je da se to transponuje za kvintu gore ili dole.
Da dodam kao primer - Ivanova korita su snimljena iz A,i glas zvuci toplo. Merima Njegomir uzivo peva iz C! Mozak ti probije kad pusti glas i zvuci tanko, tanko! Merimu i Ivana iz Legendi jednostavo ne mogu da slusam, posebno uzivo. Valjda vas ne udavih. Pozdrav svim kolegama.
|