Videti jedan post
Star 25.05.2012, 13:33   #17
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Za sve one koji pitaju jer ne znaju i stvarno ih interesuje, odgovoricu najbolje sto umem i truditi se da im pomognem. Sve ostale apsolutno ignorisem.

Da se razumemo, kad govorimo o kablovima za povezivanje klavijature, mikrofona, signala do aktivnih kutija i svega ostalog sto tako izgleda, govorimo o mono vezama. Sve su to mono veze tj. kroz te kablove putuje jedan jedini signal. Stereo banana u tom slucaju ne sluzi da posalje dva odvojena signala i masu vec samo jedan, uz pomoc tri zice. Kad vezujete npr. mixer i snagas, koristite dva kabla (jedan za L, drugi za R). Kroz oba putuje samo po jedan signal (kroz jedan L, kroz drugi R). Oba kabla su trozilna, i kenon i stereo banana su tropolni konektori i mislim da je to logicno i jasno. Takva veza se zove balansirana veza i koristi se pri takvom povezivanju. Ista je situacija i ako su dva kenona, svaki njihov pin ima svoju zicu, nema nigde premoscavanja i slicno.

Veza se moze ostvariti i mono bananom na jednom kraju i kenonom na drugom. Ta veza se zove NEBALANSIRANA veza. Bice sve ok, sve ce raditi, nece biti sumova i slicno pod uslovom da kabal ne bude duzi od 5m. Za duze veze, proizvodjaci opreme i znalci u ovom poslu OBAVEZNO preporucuju balasiranu vezu tj.da svi konektori budu tropolni i svi kablovi trozilni i da se sve vezuje "pol na pol".

E, sad, svako ko logicno razmislja ce reci : "Kad kupujem ili pravim kablove, pravicu sve balansirane jer onda imam najmanje glavobolje. Ko ce u sumi kablova pamtiti koji je balasiran, koji nije, dal sam uzeo ovaj ili onaj. Stavljam sve balansirane i ne brinem". I to je najpametniji nacin razmisljanja i rada.

Danasnje klavijature imaju BALANSIRANE izlaze (barem vecina ili sve sa kojim sam imao priliku da se susretnem). Na svim tim klavijaturama recimo izlaz L je zenska banana stereo. Bilo kakav kabal da gurnemo, dal za stereo ili mono bananom klavijatura ce raditi ali necemo ostvariti balansiranu vezu. Neko koristi i 3m kablove, neko 5 a neko mozda i vise. Za vise moze doci do smetnji. Isto vazi kao i za vezu mixer-snagas, balansirani kablovi i mirna glava.

Kad je mikrofonski kabal u pitanju, isto vazi. 90-tih godina sam se pitao, zasto kenon ima tri pola a mi koristimo samo dvozilne kablove kod veze? Tako je nekada bilo, koristile su se nebalansirane veze (barem kod neke srednje i nize klase ozvucenja), mnoge starije mixete imaju kao ulaze mono banane i tu nam je dzaba balansiran kabal. E, sad, onda nije bilo fantoma na mixerima pa nije puno ni smetalo iako su smetnje bile moguce i desavale su se narocito kad pevac krene za kablom od 30m u masu. Kod vecih svadbi necu ni da se dosecam koja je duzina mogla da bude. Sada kada koristimo fantome na mixerima (ili ce se desiti da ga na nekoj svirci trebamo koristiti i ukljuciti), nebalansiran kabal tu moze napraviti dar-mar. Zasto?

Na polovima 2 i 3, na kenonu,mikrofonskom ulazu, tece napon od max 48V kada ukljucimo fantom. Kako su kod nebalansirane veze 1 i 3 na mikrofonskom kablu spojene, logicno je da dolazi do spoja tog napona sa masom. Rezultat toga su ceste zalbe kolega da imaju smetnje u vidu da se neciji mikrofon utisa kada neki drugi od kolega ukljuci svoj mikrofon, ili da nesto onda bruji ili jos puno nenormalnih desavanja. Obicno su to bas one kolege koje tvrdoglavo nece da prihvate da imaju normalne kablove, balansirane, postavljaju pitanja 1000 puta "A zasto bas mora" i tako to umesto da kupe taj j... balansirani kabal i usresrede se na svirku a ne da im samo d... viri iz mixera celu svirku pitajuci se zasto nesto bruji ili zasto se javljaju smetnje. Ima ko misli o tome i bavi se time, taj je rekao BALANSIRANI KABLOVI i mi muzicari ne treba mnogo da pametujemo narocito imajuci u vidu da nam taj jedini mikrofonski kabal moze trajati i 30 godina.

Kolega je pitao za mono izlaz na mixeru, konkretno Soundcraftu. I na doticnom mixeru i svim ozbiljnim, i mono izlaz je balansiran. Kroz njega oba kanala (i L i R) prolaze kao jedan, sumirani. I za tu vezu nam je potreban balansiran kabal tj. kabal sa stereo bananom na jednom i kenonom na drugom kraju, razume se, propisno vezan 1 na1, 2 na 2 i 3 na 3 (pinovi na kenonima i bananama).

Velika mono banana ostaje samo da se koristi u nekim situacijama, recimo kod gitarskih kablova (tu materiju ne poznajem bas najbolje ali i dalje srecem nebalansirane kablove u vecini slucajeva ili ne znam da se tu nesto izmenilo). Tu nije strasno, nema velikih duzina, ko zna kakva je elektronika i dalje u gitarama. Jednostavno me ne interesuje i nemam razloga da ulazim u tu problematiku. Ima jos nama neinteresantnih primera koriscenja mono banane pa ze sato tu necu zadrzavati.

Stereo banana se i dalje koristi za slanje stereo signala (kod slusalica npr), tu normalno idu oba kanala kroz jednu stereo bananu, i kod ostalih veza gde je zenska banana stereo. Kod svih nasih ulaza (mic, klavijature...) ostaje mono signal, kod svih nasih izlaza (signal do aktivnih kutija i slicno) ostaje mono signal i to je sve.

Mozete samo izvuci naravoucenije iz ovoga da nemamo ama bas ni jedan razlog da vise koristimo mono banane i nebalansirane kablove. Koristite balansirane i uzivajte.

Pozdrav.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote