Sa obzirom na sve vece interesovanje muzicara za upotrebu racunara u muzici i to specijalno na Live nastupima, sto je sasvim razumljivo, s obzirom na ogromnu prednost u kvalitetu software intstrumenata nad njihovim hardware pandanima, bitno je znati nekoliko veoma baznih stavki, koje mozda na prvi pogled ne igraju posebno vaznu ulogu ali kao i obicno, po srijedi je velika zabluda,
U pitanju su Hard Diskovi, kako za sam Audio sistem, tako i za pohranjivanje Sampling Contenta odnosno Libraryja velikih, Sample Based Instrumenata. I potpunom laiku je jasno da je ovdje najbitniji sto brzi prijenos podataka sa Hard Diska u radnu memoriju racunara, da bi se izbjegla sva eventualna kasnjenja koja u Live upotreni nikako nisu akceptabilna.
Ako ovo posmatramo detaljnije, upotrebom kvalitetnih Benchmark Test Programa, dolazimo do zapanjujucih saznanja u ogromnim razlikama brzine prijenosa podataka, kako pri citanju, tako i pri pisanju podataka na same Hard Diskove. Ako ovo dalje, povezemo sa nasim muzickim radom na racunarima (kako u studiju, tako i Live), mnoge pojave nam bivaju daleko jasnije.
Donja tabele govore veoma mnogo o ponasanju razlicitih aktuelnih Storage Medija jer ti svi brojevi jasno pokazuju, bez ikakvog dvoumljenja, slabosti i prednosti pojedinih Medijuma, pa su rijeci prilicno suvisne. Ako ipak bude bilo pitanja na ovu temu, rado cu odgovoriti na njih.