Videti jedan post
Star 07.02.2018, 03:51   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Frage Zašto kupujemo nove i skupe klavijature?

Možda pitanje iz naslova na prvi pogled zvuči jednostavno, pa čak i glupo. Svatko će reći da kupuje ili želi kupiti top model da bi imao bolji zvuk (čitaj: da mu sound bude "mastan" ). Da li je to stvarno tako i da li baš uvijek kupovinom novog instrumenta postižemo napredak u zvuku? Logika kaže; više uloženih novaca, novija generacija instrumeta, bolji sound na nastupu. Vrijedi li baš uvijek ovakav zaključak? Zašto se ponekad događa da i aranžeri iz srednjeg cjenovnog ranga mogu zazvučati bolje od onih iz top klase?

Moje je mišljenje da uvijek vrijedi uložiti u novi instrument ali samo ako se on koristi na pravilan način. Pod pojmom pravilan, podrazumjevam da se koriste (i) tvornički zvukovi koje imamo instrumentu. Prije svega mislim na ritam sekciju, bubanj i bas. U aranžerima su oni temelj i zato je vrlo bitno da se iz njih izvuče maksimum. Bez obzira o kojem se proizvuđaču radi, svaki novi model klavijature donosi veću i bogatiju bazu zvukova. Timovi koji rade na tome znaju svoj posao i siguran sam da će svaki instrument imati dovoljno materijala za svakog korisnika i vrstu glazbe koju izvodi. Postoje i oni muzičari koji traže još više, još bolji ili drugačiji zvuk. Njima je ostavljeno na izbor da sample unesu sami, da ga prilagode i iskoriste po vlastitoj želji. Ja sam čuo, možda jedan ili dva primjera da to stvarno i zvuči bolje. Sve ostalo spada u kategoriju koju ću opisati u slijedećem poglavlju.

Ako stavimo jedan te isti sample materijal u klavijaturu koja košta 1000 eura i u onu koja četiri puta skuplja, razlike u zvučnosti istih će biti minimalne. Jedva čujne. Pored toga, što je sample materijal lošiji, razlika će biti manje uočljiva. Na forumu je u zadnje vrijeme prisutna manija uspoređivanja upravo na ovakav pogrešan način. U aranžere se unose stari materijali, odreda loše semplirani u samom početku, a nakon toga još "stručno" dorađivani, smanjivani i obrađivani kojekakvim metodama pa se onda donose "mudri" zaključci kako višestruko skuplji instrument zvuči isto kao i onaj jeftini. Naravno da zvuče isto kada se koristi potpuno pogrešna metoda. Ista je stvar kada ovakvim pristupom uspoređujemo dva skuplja aranžera, KorgPa4x i Genos. Nijanse koje ćemo čuti u studijskim uvjetima bile bi potpuno zanemarive, a kada lošu snimku iz prostora dodatno skrši Youtube onda razlike niti ne postoje.

Sjetim se izjave jednog kolege od prije par mjeseci. Nakon više tjednog rada na novom instrumentu, kaže on: "Konačno sam sredio da mi PA4 radi kao i moj stari PA3. Sad konačno s njim mogu na svirku." Čudna izjava ali zorno prikazuje koliko se teško mijenjaju navike na zvuk koji smo slušali neko duže vrijeme. Mnogo je primjera kada muzičar kupi Yamahu pa onda utrpavajući setove u nju pokušava dobiti Korgov zvuk "žive svirke". Jer, nebitno je sada koja tvornički bolje radi, bitno je da je zvuk "onaj stari".
casper je offline   Reply With Quote