Videti jedan post
Star 05.08.2019, 09:36   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@dmmacak - da Yamaha "baguje", nemoj biti smiješan, pa nije to ...

Svatko ima svoje razmišljanje. Što se tiče izrade SX, pogledajte gumbe, oni su od kvalitetnije plastike. Tako navode i u specifikacijama. Tipka bi trebala biti bolja, FSB je orguljaška tipka ugrađena u skupe STAGEA modele, barem mislim da će biti bolja od S serije. Ima tu još aduta, od touch ekrana kojeg spominje @Tiho ili Joysticka koji je bolje rješenje od krugova.

Mogućnosti unutar klavijature? Što će nekome taj glupi Chord looper? Jeste li razmišljali što bi dali "INTRO igrači" na Korgu ili Soltonu da recimo za svaki ritam imaju 8 komada "početaka ili solo dionica"? Ili recimo, što bi dali oni koji su spremni pustiti karaoke s Youtube na mobitel (koji je bez žice spojen na SX) i to reproducirati s klavijature na razglas? Ove dvije stvari mi padaju na pamet odmah na prvu. Ne zato što bi ih ja koristio ali imam kolege kojima bi to jako dobro došlo.
Mene recimo itekako zanimaju stvari poput Drum Setupa koji jedan top model Tyros5 nema. Znate i sami da sam još odavno takve stvari na svojoj "četvorki" rješavao na računalu ali alat koji je ugrađen i Genosa ( a isti je sada i u SX-u) je daleko bolji. U računalu se više ne mogu uraditi sve opcije koje su sada dostupne u klavijaturi. Recimo, posebno doziranje insert DSP-a svakom pojedinom elementu u jednom kitu bubnja. Možda je nekome ove funkcija nebitna, možda niti ne zna da posotoji, ali kad se na nju navikneš onda se teško vratiti na "staro". Isto vrijedi za još dva detalja. Prvi je Revo bubanj, a drugi je kvaliteta Master efekta. To su oni označeni s +. Ja ne kažem da "stari" bubnjevi ne valjaju, rade oni jako dobro. Ali kad se jednom osjetiš snagu koju izbacuje Revo, sve je ostalo samo sjena. Spomenuti novi DSP efekti imaju sličan učinak ali su malo suptilniji i potrebno je dobro ozvučenje (i uho) da se primijeti njihova kvaliteta.

Ovo je par bitnih detalja (za mene) ali postoje i druge stvari koje su mnogo bolje riješene u novom OS. Razumijem one koji imaju drugačije rezone jer svatko koristi klavijaturu i njezine resurse na svoj način. Vrlo rijetko koristim ART gumbe, nikada ne koristim SUB izlaze, XLR na mikrofonu samo kada se kod kuće igram i testiram. A na cjelokupnu mehaničku izradu, pa i izgled klavijature gledam konzumerskim, potrošačkim očima. Danas je na stalku ova s jeftinom plastikom, sutra možda neka druga s "pozlaćenim gumbima". Na kraju će obje, prije ili kasnije završiti na nekom otpadu računalne tehnike.
Živim isključivo od glazbe. Na pozornici mi je prioritet imati dobar i kvalitetan zvuk, baš onakav kakav ja očekujem. Samo se tako osjećam sigurno i suvereno što je po mom sudu najbitniji preduvjet za dobar nastup. Manje me zanima iz čega to izlazi, a još manje što će netko (od jalove konkurencije) sa strane komentirati kako imam tamo neki PSR. Osjetim razliku u zvuku od mog nekadašnjeg Tyros4 i ne bih se više vraćao "na staro" ako baš nužno ne moram.

Promijenjeno od casper (05.08.2019 u 10:02 sati) Razlog: dodan zadnji odjeljak
casper je offline   Reply With Quote