Tema: Zanr muzike?
Videti jedan post
Star 19.03.2019, 14:40   #3
kem
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.12.2018
Postovi: 100
Downloads: 30
Uploads: 1
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg triton le
kem ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pogotovo mi nisu jasne one podele folk, turbo folk, pop folk. Ajde sta je folk razumem (recimo da su to Saban, Ljuba, Mitar) ali turbo folk i pop folk razliku skoro da ne primecujem. I neki folk pevaci su pevali turbo folk (Mitar Miric). Mogu da raspoznam kad cujem pesmu i da je sortiram ali koja su to merila nije mi jasno. Meni recimo moj otac rece jednom prilikom Toma Zdravkovic i Tozovac su vanvremenski i kvalitetni pevaci (sto se slazem) a onda kaze za Sabana i Jasara da to nije kvalitetna muzika. Nakon poduge rasprave od 3-4h i dalje nisam shvatio kako on to svoje misljenje objasnjava jer sam mu se tu odmah usprotivio, ali prosto je nesto zacrtao u glavi sta je za njega narodno a sta sund i to je tako.



Konkretno me zanimao ovaj tip muzike koji je jako opustajuci, zvuci kao da su samo dva instrumenta prisutna (harmonika i klavijatura-bas kontra) i glavna razlika sto sam primetio je da nemaju onaj automatski ritam koji ide na loop.



Sto se tice tih taksi to sam i ja citao mada nisam bio ziv u tom periodu i po onome koliko sam shvatio iz svega sto sam procitao bice da je drzava htela da odvoji narod od te muzike i da ih gurne da slusaju rok ili pop. Gledao sam reklamne blokove iz tog perioda i samo se reklamiraju novi albumi recimo Bijelog Dugmeta, a nigde se ne spominje JV ili Saban, Ljuba itd. iako su imali visok tiraz. Narodna muzika je u tom periodu koliko mi se cini bila najveci underground, a rok je bio mejnstrim i "za svaki dan". Narodnjaci su bili bas ono borba protiv sistema i na kraju su pobedili. To za sund je glupost jer sund ne postoji. Imao sam druga u odeljenju u osnovnoj koji mi je bio da kazem najbolji drug a eto niko ne bi rekao jer je on bio panker roker a ja sam samo slusao narodnjake (i dalje slusam). Uglavnom se nismo mesali jednom drugom u ukus ali on je jednom prilikom rekao za to da je sund a ja kada sam ga pitao kako razaznaje sta je sund a sta nije on kaze "pa nasa muzika je uglavnom sund". To je cist autosovinizam i mrznja prema svemu iz cega si potekao.
Dodato:
Stavise, ta cenzura se i dan danas nastavlja. Evo ja prvi srednje kad sam bio osnovna imao neku profesorku muzike losa osoba ne kao profesorka vec i inace i imali smo u osmom razredu (znaci polovina 2018) da na casu pustimo neku pesmu koju volimo i objasnimo o cemu se to peva. Od nekih devojaka strani izvodjaci, Drake, Bijonse itd. to sve okej, petica za rad. Neke devojke (zapravo dobar deo njih) pustale ovu novu trap muziku koja sada hara mojom generacijom a tekst neki u fazonu "mala trese guzovima" "palis me dok se skidas" itd. samo je jos falilo da kaze "ja bih tebe guzicio" da kompletira tekst. Ukratko objasnjavaju da to predstavlja zaljubljenost momka u devojku (iako se u principu prica samo o seksanju) i to je isto petica. Ja pustam pesmu od Sabana Saulica - Golubica, na sta ona pravi ovakvu facu uz opasku gde si nasao ovog seljobera. Ja kazem da ga nisam nasao i nije seljober vec sam odrastao uz takvu muziku i da mi takva muzika prija. Daje komentare kao sto su "strasno" "treba da te je sramota da pustas ovo" itd. Posto znam da je nezgodna ja nastavljam da budem kulturan i kazem da o ukusima ne treba raspravljati i da cenim njeno misljenje ali se ne slazem. Ona je i dalje arogantna i kaze ne znam kako da te ocenim za ovo. Nakon sto sam trazio objasnjenje zasto je moja pesma nekako losija od devojke koja je pustila od Jale "ne mogu se smirit kada vidim sta to radis dupetom" bolja. Onda ja ispadam arogantan pa mi kaze jedinica sto zapitkujem njeno poznavanje muzike, kao ja nju ponizavam nesto. I onda sam joj rekao da se tera u necu sad reci gde i dobio sam keca ali nije mi bilo krivo. Njoj je najverovatnije krivo sto kad je Saban umro cela je zemlja tugovala a ona je potpuno nebitna i kad nje ne bude bilo niko se nece ni setiti po nicemu dobrom sem tom sto je drska i bezobrazna bila prema svima i iz muzickog koji je predmet gde bi svi trebali da radimo najosnovije i da imamo uglavnom dobre ocene imali jedva prolazne ocene. Gadura.

Promijenjeno od kem (19.03.2019 u 15:17 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
kem je offline   Reply With Quote