Videti jedan post
Star 25.08.2006, 20:19   #4
Korgminator
Ovaj ba¹ voli da kuca
 
Korgminator's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.03.2005
Postovi: 401
Downloads: 6255
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Korgminator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zdravo druze, veoma je tesko dati savjet na pitanje gdje je novac ukljucen, pogotovo prijatelju...ali, da ti objasnim zasto sam ja odlucio na ovo sto sada imam, mozda ti pomognem


Prije nego sto sam poceo da sklapam Audio PC, za malo sam i ja kupio PA1X. Odustao sam od PA1X zbog sljedeceg. Kao prvo, PA1X ili PA1X PRO ne samo da su skupi, nego su i teski...Enver mi se zalio na ovo takodjer...Sto to meni treba da zbog jedne tezge sedmicno vucem aranzer od 20kg + (plus hard-case kofer) kao da idem da sviram za multi-million dollar koncert od Rolling Stones. Kao drugo, 32MB nije tolika razlika od 16MB ili novih 20MB sa PA80. Opet mi nije dovoljno da stavim sve sto mi treba, znam da bi nakon mjesec dana opet trazio novo rjesenje. Kao trece, i za ovaj PA1X bi morao sve da pravim iz pocetka (neka prica ko sta hoce, ali ono od PA80 sto imam ne bi sve isto bilo kada bi u PA1X ubacio)...Onda sam poceo da razmisljam sta da uradim (PA80 je super i imam potpuno sav materijala za njega ali nemam dovoljno memorije za samplove i zbog toga ritam sekcija mi zvuci siromasno, PSR9000 je super aranzer, ima finu ritam sekciju, ali samo 32 user boje moze da ima i nemam mnogo materijala za njega)...U medjuvremenu je Zlatko reklamirao svoje PCe na forumu i ja sam njega kontaktirao...covjek mi je objasnio kako te masine rade i rekao mi koliko bi mene to kostalo...Audio PC od njega nisam uzeo jer bilo me strah koliko ce mi carinu naplatiti (ne vole kad se privatno uvoze tehnicke stvari), plus postarina za masinu i plus Western Union (i ako preko banke saljem novac mnogo je skupo)...Onda sam razmisljao da kupim neku polovnu sampling masinu. Ali, ni one najbolje nemaju neku veliku snagu, nisu toliko lake za nastimati zbog malih ekrana i da li cu uopste naci gotove samplove koji meni trebaju za tu masinu (znaci opet pravi i sredjuj samplove za nekih 32MBa)...plus sto su i one polovne ovde oko $600. Onda sam se raspucao i downloadirao sam par muzickih programa sa internet-a da od prilike vidim na koji nacin Audio PC radi i kako to zvuci. Jedan od test programa je bio Kontakt 2, drugi FM7 i na jednome website-u za $20US sam kupio multilayer samplove akusticnih bubnjeva za Kontakt. Jednostavno kad sam to isprobao razlika izmedju svih aranzera i Audio PCa je bila k'o nebo i zemlja...nisam mogao da vjerujem svojim usima da samo taj PCev bubanj je izmjenijo mojoj lijepoj silver kanti, PA80, zvuk za 300%...onda sam se totalno zapalio na Audio PC...i eto tako je to pocelo


Miki, ja hocu samo da sam siguran da si ti shvatio da i za PC treba vremena da se ulozi...prvo treba PC napraviti od nule...pa onda u Windows OSu da se pogasi sve sto usporava kompjuter...trebaju svi audio programi da se instalisu i nastimaju da rade onako kako ti licno zelis...i zadnja stvar, trebaju samplovi, ili da ih kupis ili da sam pravis...trebaju ritmovi na aranzeru da se nastimaju da rade u GM standardu (vecina samplova sto su na prodaju su u GM standardu)...al kad jednom sve settings-e u PCu nastimas tu nema vise sta da se dira dozivotno, samo puni PC sa samplovima...

Kao masterkeyboard za Audio PC, dolaze u obzir svi aranzeri u koje moze veliki broj ritmova da stane i koji imaju dobar Midi routing...a to su vecina Yamahinih PSR aranzera (PSR3000, PSR1500, PSR9000)...od Korga sve PA serije...a za Rolanda ne znam (ne znam kakav ima Midi routing)...Miki, ako ne budes zadrzao tog PA1X i odlucis se na PC tebi bi preporucio ili PA80 ili PA50 zato sto vec imas sve za njega plus sto u Performanci kod PA80 ili PA50 mozes 3 boje da izmjesas a u manjim/jeftinim PSRovima (PSR3000, PSR1500) mozes samo 2 boje da pomjesas zajedno...ili ako vec hoces PSR onda PSR9000

Ukratko PC je dobar iz ovih razloga:
- Audio PC nije tezak (MiniPC je negdje oko 4kg tezine sa kutijom)
- velicina Hard Drive-a ti je granica broju i velicini samplova (zamisli da koristis bubanj od 200MB)
- VST instrumenata ima, ma ne znam ni ja koliko ...previse
- vecinu programa ne moras kupiti (moze se naci djabe )
- nema veze ako sutra kupis neki drugi aranzer, tvoji samplovi ce da ostanu isti
- Audio PC, ako ga znas nastimati, bolje zvuci od svih novih aranzera (Tyros 2, PA1X, G70)...nema niko da se ljuti
- mozes tekstove pjesama da citas sa monitora dok sviras, tako da ne moras papire da nosis sa sobom
- mozes MP3 da pustas na pauzi
- moze PC da zamjeni i Mixer totalno
- mozes se uzivo snimati dok sviras
- Vaxter je napravio perfektne terce za PC hahaha
- Uskoro, nadamo se, nas drug Vaxter ce da napravi i MultiPads za PC

...i jos razloga hiljade

Na "Live" tezgama su koristeni Akai, Emu itd. sampling masine koje su skupe, TESKE/VELIKE, 100 puta teze za nastimati, kontrolisati i nisu fleksibilne kao software sampleri (Emulator X, Kontakt 2)...pa sad vi koji tvrdite da PC nije za Live tezgarenja dajte mi neko bolje obrazlozenje za to, osim sto ce vam se mozda jedan gost u kafani nasmijati, ako uopste prepozna da je to PC ispod vasih nogu...jedini razlog da se PC izbjegava je ne znanje rukovanjem jedne takve azdaje...mislim da sam sve kazao
Korgminator je offline   Reply With Quote