Videti jedan post
Star 17.11.2019, 01:04   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Beitrag Nove "terce" za Genos i PSR SX900

Genos je u Verziji 2.0 između ostalog dobio i mogućnost izrađivanja tkz. "terci" na potpuni novi način. To je omogućeno novododanom funkcijom Scale, a ista već postoji na PSR SX900. Iako Scale nije u potpunosti ispunio očekivanja jer Sub Scale nema nikakvu upotrebnu vrijednost, mi ćemo iskoristi ono što se nudi i vjerujem da ćemo zajedničkim snagama i znanjem objasniti svim zainteresiranima kako napraviti vrlo upotrebljive terce. Pišem u množini jer na forumu ima ozbiljnih i dobronamjernih ljudi koji žele s ostalima podijeliti svoja iskustva i znanje. Zato sam temu i zamislio kao jednu interaktivnu formu u kojoj će sudjelovati svi zainteresirani i gdje ćemo na kraju doći do rješenja i time omogućiti da svatko samostalno sebi izradi vlastite terce. Nije mi namjera da se ovdje postavlja gotovi materijal ili Pack Terci. Znam da bi isti za tjedan dana završio na njuškalu. Namjera mi je da motiviram većinu onih koji sviraju Genosa ili PSR SX900 da ovaj paket naprave samostalno. Već sam testirao neke stvari i vidim da će sve funkcionirati odlično. Za početak ne bih objašnjavao detalje kao što to obično činim, već bi samo iznio osnovni koncept.

Potrebno je znati par pojmova da bismo razumjeli osnove:
  • -+100 cent je raspon od jednog polutona
  • -+1 key/note shift je isto tako raspon od jednog polutona
  • -+12 key/note shift je raspon jedne oktave
Pod pojmom "terca" u ovoj temi podrazumijevamo sviranje dva tona gdje jedan slijedi osnovnu melodiju, a drugi ga "prati" u nekom intervalu. Prateći ton ne mora uvijek svirati "pravu muzičku tercu" već može odstupati ovisno o ljestvici koju koristimo.

U izradi terci ćemo koristi tri segmenta koji će u sinergiji osigurati da "prateći ton" svira u pravilnom intervalu u odnosu na osnovni.
  • 1. U YEM-u ćemo napraviti zvuk kojem su svi elementi postavljeni na +/-3 Note shift (slika 1)
  • 2. U klavijaturi ćemo na part Right 3 postaviti Voice Tunig na +/-50 (slika 2)
  • 3. U Main Scale ćemo označiti Right 3 i u Base Note C definirati vrijednost za svaki ton na +/-50 (slika 3)

Tako ćemo na Right3 imati prateći ton i ako pravilno postavimo sve vrijednosti on će biti u skladu s osnovnim tonom koji može svirati na Right 1 ili 2. Postavljene vrijednosti će biti zapamćene u Registraciji ako označimo kućice Voice i Scale.

#################################

Ekipo s foruma, pređimo s riječi na djela i pokažite "što se može kad se male ruke slože".
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 1. shift.jpg (80,2 KB, 185x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 2. voice tuning.jpg (31,3 KB, 177x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 3. Main Scale.jpg (30,9 KB, 176x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (17.11.2019 u 01:47 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 5 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Bokic (17.11.2019), psr (19.11.2019), Tihotyros (17.11.2019), tyros2 (17.11.2019), viktor011 (17.11.2019)