Videti jedan post
Star 05.10.2007, 13:29   #11
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Pozdrav!

Ako mi moje kolege dozvole, nadovezao bih se na ovu pricu. Ja cu se truditi da ne ulazim u diskusiju o tome da li ima smisla to raditi ili ne, samo cu izneti neka svoja iskustva, pa se nadam da ce nekome biti od koristi. Jos u zlatno doba Atari kompjutera, bilo je moguce raditi nesto takvo na Atari Falcon 030! O tome je pisano u to vreme u jednom casopisu ("Svet kompjutera", ako se ne varam). Secam se da su se posebno spominjale pesme od, cini mi se , Elton Dzona, jer se na njima uklanjanje glasa moglo postici sa najvise uspeha.
Tada mi je to zvucalo malo kao naucna fantastika iako sam i sam imao Falcona, ali sam vise godina kasnije nesto slicno radio na PC-u. Naime, postoje plugin-ovi koji to rade (trenutno sam na poslu i ne secam se imena tog plugina, ali cu pogledati kasnije pa cu napisati). Medjutim, vazno je da se neto shvati. To je ne moguce uraditi sasvim savrseno, jer ma koliko taj softver bio savrsen, on mora da "zakaci" i frekventni spektar ostalih instrumenata, pa ce, skidajuci glas, u vecoj ili manjoj meri degradirati i muzicku matricu. To sve u najvecoj meri zavisi od tehnike snimanja date pesme u studiu (ako probate sa MP3, nece bas valjati, koliko se secam, koristite samo neobradjeni waw). Necu da pricam o onome u sta se ne razumem najbolje, ali sam otrpiliko shvatio da na neke pesme ovo deluje fenomenalno i u POTPUNOSTI uklanja glas pri cemu ostaje muzicka podloga koja zvuci osetno tanje nego kada je glas prisutan, ali se jos uvek moze upotrebiti za odredjene svrhe (sve zavisi sta kome treba). Na neke pesme, medjutim, ne deluje uopste, kao da se nista nije desilo. Zakljucio sam,mada mozda nisam u pravu, da je bitno kako je odradjeno snimanje u studio (panorame instrumenata imaju izgleda velikog uticaja, kao i efekti koji su primenjivani). Iz nekih izvora sam dobio informaciju da ovaj plugin na neki nacin ukrsta kanale (L i R valjda) i da tako dolazi do odredjenih ponistavanja, prilikom cega se moze ZAISTA u potpunosti ukloniti vokal (ali, kao sto rekoh-NE UVEK I NE SA ISTIM USPEHOM). Ovo sam vise puta primenjivao i u pojedinim slucajevima sam imao velikog uspeha.
E sada, neko ce pitati: " A sta ce ti to, ako znas da sviras?"
Imao sam potrebu da za izuzetno kratko vreme (od svega par dana) uradim prilicno velik broj matrica za jednog pevaca koji je nastupao u inostranstvu, ali bez svog orkestra, pa je zeleo da peva uzivo, ali da ima matrice koje su koliko kod je moguce verne originalu. Midi fajlovi ponekada mogu da pomognu, ali se ovde radi o coveku koji je snimao za "Juzni vetar", a mnoge deonice je na gitari svirao Sava Bojic. Ja ni na koji nacin nisam mogao tako verno i dobro da oponasam tu gitaru i onda je cela matrica gubila na kvalitetu. I ne samo gitara...Nisam imao vremena da radim kompletnu matricu instrument po instrument i pribegao sam ovoj metodi. Ukonio sam glas, a zatim sam nogu na bubnju, bas i jos neke stvari (koje su bile utanjene primenom plugin-a, pojacao dobrim semplovima slicnim onoma koji su bili na originalnoj matrici). Krajnji rezultat je bila vrlo upotrebljiva matrica, obzirom na kratko vreme za koje je radjena.
Eto, toliko od mene, nadam se da ce pomoci.
Pozdrav svima!
gorpet je offline   Reply With Quote