Videti jedan post
Star 17.02.2019, 13:52   #14
Harmonikasssss
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 09.07.2018
Postovi: 17
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Harmonikasssss ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nista. Imas linijski sistem od 5 linija i 4 praznine. Note u C-dur lestvici su do(C), re(D), mi(E), fa(F), sol(G), la(A), si(H), do(C). Pisem za C-dur jer nema predznaka (povisilica i snizilica). Ispod linijskog sistema nacrtaj prvu malu pomocnu liniju, i tu ti je nota do. Ispod prve osnovne linije je re, na prvoj liniji je mi, u prvoj praznini fa, na drugoj liniji sol, u drugoj praznini la, na trecoj liniji si i u trecoj praznini do. To je C-dur lestvica. Sad iznad idu ponovo re (cetvrta linija), mi(cetvrta praznina), fa(peta linija),...
Dodato:
Kada pored kljuca ili ispred same note naidjes na povisilicu ili snizilicu, to znaci da je ton koji se nalazi na toj liniji ili praznini povisen ili snizen za polustepen (npr. poviseno od c je cis, i kad nadjes c na harmonici, cis je odmah prva crna dirka pored c. Imena povisenih tonova dobijas kad na osnovni ton dodas -is (a-ais, f-fis,...) a snizenih kad dodas -es (e-es, d-des,...). Ja sam se potrudio da ti ukratko objasnim ovo, ako je nesto nejasno pitaj. A verovatno imas i neke knjige na internetu ili videe na kojima mozes nauciti.

Promijenjeno od Harmonikasssss (17.02.2019 u 14:01 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Harmonikasssss je offline   Reply With Quote