Videti jedan post
Star 25.02.2023, 05:26   #1
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Sviranje u par skala ili sve i svašta?

Pozdrav.

Inače sviram desnom rukom po sluhu.
Skinem dosta toga vrlo tačno, onda zapišem akorde u neku svesku, pa gledam dok to sviram.

E, sad, nikad nisam naučio niti jednu skalu, a imam namjeru savladati bar D dur/mol i A dur/mol.

Da li bi bilo pametno da pjesme koje znam sve premjestim na te 4 skale, pa onda za vokalom pitch mijenjati na aranžeru?

Znam da vas ima dosta koji poznajete dosta skala, ali ja ne znam ni jednu i onako trebao bi mi savjet da li da ne diram ništa, sviram ovako po sluhu i gledam iz sveske akorde, iako nemam pojma u kojoj sam ljestvici, ili da naučim par ljestvica i pjesme premjestim na njih?

Isto, treba mi savjet i za skale, naveo sam onako A i D.

A mol su sve bijele note.
C dur su isto sve bijele note.
Ove dvije su relativne, pa dijele note, a i vjerujem da ih većina koristi pa transpozira muziku.

Ja se ne bih zadržao samo na tome, zanima me koju biste vi izdvojili sljedeću kao egzotičniju, da nije teško prstima svirati, kao recimo "Ljudi su vuci, devojke zmije" original, gdje se polomim na A#CC#, jer me mozak vuče uvijek na original (O ovome ću postaviti dodatno pitanje ispod.).

Znači, koja vam je najegzptičnija skala, a da nije teško svirati, dur ili mol, nebitno, onda ču samo reći da znam relativni mol ili dur od te.

E, pitanje koje još želim istaći, a veoma je bitno.
Da li će mi stvarati problem transpozija s obzirom da godinama učim svirati po sluhu i da je to već dosta uvježbano u nekoj moždanoj memoriji i uvijek vuče na originalne note?

Eto, ako neko može pomoći, zaista nisam na ovo do sada pridavao pažnju, a baš ta "Ljudi su vuci, devojke zmije" me navela.
Gledao sam kako drugi sviraju, i svi bježe od toga A#CC# i sviraju iz druge skale, i ono nije da se ne treba polomiti, pogotovo ko svira samo sa tri prsta kao ja.

Promijenjeno od mll (25.02.2023 u 06:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
mll je offline   Reply With Quote