Videti jedan post
Star 17.09.2019, 23:09   #46
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
Međutim, mehanički gledajući je lakše pritisnuti i prvu tipku iznad osnovnog tona kao što je to kod Yamahe. Ako uzmemo u obzir da oni koji sviraju na takav način imaju lošiju motoriku lijeve ruke, onda je Yamaha dobro razmišljala i vjerojatno je upotrijebila ovu logiku.
Ne, kod Yamahe se za mol stiska prva crna dirka ISPOD osnovnog tona. Nekada je ona blizu (kao kod Dm=D+C#,Em=E+D#, Am=A+G#), ali kod nekih akorda to i nije blizu (kao Cm=C+B, C#m=C#+B, Fm=F+D#, F#m=F#+D#), tako da nema tu baš puno olakšanja za ljude sa lošijom motorikom jer opet treba ponekad razmaknuti prste bez obzira da li svirao Yamahu, Korga ili Rolanda.

Sledeća stvar sa kojom se slažem sa tobom je logičnost "drugog tona" koji i određuje da je akord molski.
Ovakav sistem podržavam kao mnogo bolji zbog sledećeg: nekada davno dok sam učio da sviram koristio sam u početku samo ovaj single finger mod. Svaki mol akord sam morao svirati sa dva tona, gde je drugi bio ton iz te lestvice. Vremenom, kako sam sve više vežbao i razrađivao prste postalo mi je mnogo lakše da dodam još samo treći ton i da počnem svirati ceo akord sa 3 tona, nakon čega sam polako prestajao koristiti SINGLE FINGER opciju i počeo svirati full akorde normalno.
Sa ovakvim Yamahinim sistemom nikada niko neće uspeti usavršiti tehniku u levoj ruci jer je prva crna dirka ispod osnovnog tona totalno nevezani ton za bilo koji molski akord koji se tog trenutka svira.
To bi bilo isto kao da je, recimo, ubačena funkcija na foot switch-u da kada želite mol stisnete root ton na klavijaturi a nogom pedalu i onda dobijete molski root akord, što bi možda ljudima sa hendikepom ili lošijom motorikom u rukama bilo lakše za svirati. Ovako stvarno ne vidim logiku Yamahinog sistema sa prvom nižom crnom dirkom za mol.
Sedmica je prva bela dirka ispod root tona što je identično sa svim ostalim brendovima. Dakle, samo je sistem za MOL različit i samim tim problematičan i bilo bi logično to ispraviti.

Ne bih više o ovome da ne bežim od teme, evo jednog videa koji sam pronašao u vezi ovog problema vezano za Genos, što mislim da je isto i kod SX serije, pa mi nemojte zameriti što je u ovoj temi.

https://www.youtube.com/watch?v=kaQEUNE0ju0&t=410s
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote