Videti jedan post
Star 03.03.2021, 00:27   #1
tahym
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 20.02.2016
Postovi: 17
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg PA800
tahym ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Korg PA800 za početnike

Pozdrav svima,


imam Korg Pa800 aranžer već nekoliko godina. To je moja prva klavijatura, nakon 20-tak godina pauziranja od svirke.

Na žalost, još nisam pohvatao sve koncepte, a kamoli detalje na njemu, pa se spremam uhvatiti u koštac s njim ...

Na ovoj temi probat ću, za meni slične, pojasniti ono što sam naučio, kako bih ublažio krivulju učenja za one koji će tek početi s Korgovim PA aranžerima.


Nadam se da neću putem odustati ...
kad netko (kao ja) tko samo želi svirati na klavijaturi koja odlično zvuči kupi ovakav aranžer, vjerujem da mu, kao ni meni, u početku nije baš jasno kakve sve funkcionalnosti ima na raposlaganju.


*********************** 03-03-2021 *******************

Sve počinje odabirom MODE-a na klavijaturi:

STYLE PLAY - ovaj mode odabrat ćemo za svirku u kojoj ćemo upotrijebiti određeni ritam (STYLE) i uz njega odsvirati dionicu/instrument određene pjesme. Ritam sadrži bubanj, bas i instrumentalnu pratnju. Nama ostaje da lijevom rukom pratimo harmoniju (akorde), a desnom odsviravamo intro/solo/dodatnu pratnju (koji instrument smo već odlučili nasvirati od cijele pjesme). S ovim mode-om se počinje na klavijaturi i jedino mi je on bio intuitivno jasan kad sam je kupio.

SONG PLAY - PA800 podržava dva sequencera (u sredini klavijature, ispod ekrana). U ovom modu ćemo u naveden(e) sequencer(e) učitati pjesm(e) iz Songbook-a. U Songbook se mogu pohraniti midi i mp3 pjesme, te kompletna konfiguracija klavijature za neku pjesmu (ritam/style, sound-ovi lijeve i desne ruke, razne postavke, tempo, itd ...). Za ovaj mode ću napisati opširniji paragraf, kad dođe na red.

SEQUENCER - ovaj mode omogućava nam nasnimavanje neke pjesme kanal po kanal ... možemo u pjesmu dodavati, oduzimati, mijenjati, dok ne budemo zadovoljni cjelokupnim aranžmanom.

SOUND - u ovom modu ćemo mijenjati parametre pojedinih zvukova, kako bi ih prilagodili našim potrebama. Čini se da će mi ovaj mode doći zadnji na red, jer za upotrebu traži dosta znanja o parametrima zvuka općenito, kao i načinu generiranja zvuka u klavijaturi.

*********************** 08-03-2021 *******************


Postoje još tri POSEBNA moda, koji na neki način preklapaju trenutno odabrani MODE (jedan od ova četiri iznad).
Dok ste u jednom od ovih posebnih modova, trenutno odabrani MODE ostaje aktivan u pozadini.

GLOBAL - za podešavanje globalnih parametara i funkcija koje će onda imati prednost pred parametrima pojedinog Permormance, STS ili Style.

MEDIA - za manipulaciju file-ovima na kalvijaturi.

SONGBOOK - muzička baza podataka koja omogućava organizaciju stilova (Style) i pjesama (u SMF(MIDI), KAR i MP3 formatu), kako bi se lakše učitavali za svirku skupa s relevantnim parametrima.

************************************************** ***********************************

Promijenjeno od casper (08.03.2021 u 18:25 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tahym je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tahym za ovaj koristan post:
drbobid (16.10.2021)