Videti jedan post
Star 17.09.2019, 15:27   #41
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Update !

Moram da pitam nešto iskusne yamahijance.

Predhodnih dana baš sam detaljno pregledao sve materijale u vezi SX900 i moram da kažem da sam već "pečen" da je kupim i da posle XX godina sviranja Rolanda pređem u vaš klub. Ova klavijatura (aranžer) mi se mnogo sviđa i mislim da sve ono što ima u sebi meni bi više manje trebalo i koristilo (mislim na SX900 ne na SX700).

No, brine me jedna stvar. Vidim da je OS preslikan iz Genosa, a na Genosu postoji jedan nedostatak koji mi se baš ne sviđa, a to je FINGERING MODE.
Zapravo, ja ponekad koristim opciju gde se akordi sviraju levom rukom i to : DUR - jedna tipka (osnovni ton akorda) i MOL - dve tipke (osnovni i treći ton iz molske lestvice). Vidim da ova opcija kod Genosa ne postoji, pa predpostavljam da je nema ni kod SX900. Postoji mod SINGLE FINGER gde se dur svira ovako, ali kod mol akorda se koristi prva crna tipka niže od osnovnog tona što nema nikakve veze sa načinom predhodnog sviranja koji sam opisao.
Moram da napomenem da ovaj mod postoji kod svih drugih brendova osim kod Yamahe i da kod svih radi MOL akord sa prvim i trećim tonom iz lestvice. Čak šta više, imao sam YAMAHA Piaggero NPV80 kod kojeg je takođe postojao ovaj mod i koji je radio normalno, a kod ostalih yamaha aranžera nema takvog moda.

Sada me zanima, dali postoji mogućnost da se nekako ovaj mod IZMOLI od Yamahinog razvojnog tima i da ga implementiraju u nekom sledećem UPDATE, jer vidim da ima još mnogo onih koji bi sada prvi put prešli sa nekog drugog brenda na Yamahu, ali se žale na ovaj nedostatak jer će im predstavljati veliki problem u prilagođavanju načina sviranja. Znate, nije tek tako lako menjati navike, naročito ako neko godinama koristi ovakav način sviranja.

Znam, sada će neko reći da je to mod za amatere i početnike i da se zato Yamaha nije time bavila, ali pouzdano znam ljude - muzičare koji perfektno sviraju akorde levom rukom, ali često koriste i ovaj mod za pojedine složenije kompozicije gde je potrebna jako brza promena akorda u live nastupu.

Mene zato brine ovaj nedostatak jer i ja ponekad koristim ovaj mod i bilo bi mi teško sada da se učim iz početka na Yamahi koju definitivno želim kupiti.

Ima li ikakve šanse da se ovo ozbiljno predloži i zahteva od inženjera Yamahe da dodaju u OS, jer mislim da to nije veliki posao za njih, a time bi olakšali način sviranja svima koji žele da promene dosadašnji brend i pređu na Yamahu, a koji su navikli da koriste ovu opciju?

Izvinite na dužem postu, ali ovaj problem me prilično lomi oko kupnje ovako divnog instrumenta koji nije baš jeftin, ali za mnoge nije nedostižan kao Genos.

Hvala i pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote