Videti jedan post
Star 07.05.2015, 10:21   #15
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################## KOMBINACIJE KONTROLA ##########################

Do sada sam ponovio više puta pa vjerujem da je stvar potpuno jasna, za svaku registraciju biramo opcije koje u nju želimo pohraniti. To radimo tako da označimo željene kućice u GROUP SELECT. Najčešće se kombinacije sastoje od VOICE, STYLE i TEMPO jer tako imamo sve što je potrebno za sviranje neke melodije. Nazovimo ju "song kombinacija". U nekim drugim slučajevima možemo imati označen jedino VOICE i takve registracije nam pozivaju samo zvukove desne ruke, "voice kombinacija". Recimo da u "song kombinaciji" imamo i TRANSPOSER. Sada se već može javiti problem i opisat ću ga na jednom primjeru. U nekoj banci od 1-4 imamo postav za PJESMU1, a od 5-8 za PJESMU2. PJESMA1 ima kombinaciju sa TRANSPOSE, ali PJESMA2 sviramo bez njega. Ako prilikom izrade ove BANKE ne čekiramo opciju TRANSPOSER na registracijama 5-8, i ako nakon odsvirane PJESME1 odmah prelazimo na PJESMU2 ... Jasno vam je što se događa. PJESMA2 će svirati transponirana iako to nismo željeli. Postoji jednostavno rješenje, na registacijama 5-8 označimo TRANSPOSE kojeg postavimo na vrijednost 0 (nula). Međutim, ono "rješava problem" samo za spomenutu banku. Dakle, ako već koristimo TRANSPOSE, trebali bi na svim "song kombinacijama" imati označen TRANSPOSE bez obzira na to da li određenu pjesmu i sviramo kao transponiranu. Ovaj "problem" se javlja i na nekim ostalim kombinacijama ako unutar njih koristimo različite opcije. Namjerno sam izdvojio primjer sa TRANSPOSE jer se on "jako čuje". , a u live nastupu može biti veoma "neugodan".

Zato je nužno napraviti vlastitu logiku kreiranja registracija kako bismo izbjegli moguće probleme. Negdje sam pročitao ( a i znam gdje ) da se opisani "problem" može riješiti sa FREEZE opcijom. Ne bih se potpuno složio s tim. FREEZE u ovom slučaju može poslužiti samo kao vatrogasna mjera, a nikako kao trajno i dobro rješenje. Ovaj "problem" je tim veći jer na samoj klavijaturi ne možemo vidjeti koje se sve opcije nalaze u nekoj od registracija. Doduše, ako pregledavamo registracije s INFO tasterom ( slika reg6. iz prvog posta ove teme), vidjet ćemo postav ali samo za vrstu ritma, tempo, sekciju i soundove. Na samoj klavijaturi ne možemo vidjeti da li se u registraciji nalaze i ostale opcije niti koji je njihov status. Na sreću, postoje neki drugi alati kojima ovo možemo pregledavati, korigirati i precizno prilagođavati vlastitim potrebama. No, o tome će biti riječi u nekom drugom javljanju.

################################################## #############################
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (07.05.2015), Juro (12.07.2023), mikimiki (07.05.2015), tyros2 (08.05.2015)