Videti jedan post
Star 11.09.2011, 18:34   #24
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo,čisto laički da znate kako stvar radi:

Diode su upravljane strujom,i desi li se veći napon (pisali ste da je preko 4V kao bug od strane Korga) dešavat će se i veća struja koja ih s vremenom kuri i valja ih mijenjat.To da one rade na 3.5V je nemoguće,al o tom kasnije... Lemljenjem više puta na istom mijestu nešto će kad tad pod utjecajem temperatura kad-tad puhnut a za relativno nejeftinu igračku,rizik je nepotreban.

E sad,struje na klasičnim svijetlećim diodama kreću se od 15 do 25mA i da bi dioda svijetlila,struja se mora kretati u tim nekim granicama inače će dobijat po kičmi i nakon previše "mučenja" će crknut. Ukoliko su uslovi idealni,ona praktički nema neki određeni vijek trajanja.

Pad napona za bijelu diodu je 3V a za sve ostale je 0,7V i tu sad treba pametno da bi stvar trajala.

Dakle,Omhov zakon i vozi...

R=U/I

R= Otpor
U= Napon
I= Jakost struje

Dakle od glavnog napona za koji ćemo u ovom primjeru reći da je 4,5V moramo oduzesti napon diode (pošto je plava,oduzmimo 0,7V) i podijelimo s strujom diode. Tu uzimamo prosjek od 20mA ilitiga 0,02A.

Dakle:

R= 4,5 - 0,7 / 0,02

Dobijamo otpor od 190 Ω koji treba ubaciti u krug s diodom da bi on "pojeo" višak struje i njoj davao onoliko koliko joj treba za nesmetan i dugotrajan rad.

Ovdje treba samo povesti računa o naponu na klavijaturi na mijestu diode. Ja sam lupnuo 4,5V jer nisam siguran da je toliko velik iako ste tako rekli.

Firmi poput Korga se ovo ne bi trebalo dešavat,al šta je tu je.
Također ne vjerujem da je vaš majstor neupućen u ovo,al svejedno mu napomenite ovih par stvari.
Ja sam na ovaj način mijenjao osvjetljenje na kilometraži auta i radio sam s naponima i do 14V pa je također trebalo računat. Te diode (i one su plave) svijetle već dvije godine neprekidno što znači da izračun stoji.


Sretno.

Promijenjeno od smuchac (11.09.2011 u 18:36 sati)
smuchac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio smuchac za ovaj koristan post:
karlovac29 (10.04.2012)