Videti jedan post
Star 02.06.2008, 19:14   #6
spale
Vredan član društva
 
spale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2006
Mjesto: Bačka Palanka
Godina: 54
Postovi: 177
Downloads: 1521
Uploads: 1
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: PA80
Interesi: muzika
spale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spale pošalji poruku preko MSN messengera spale pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

E ovo znam pošto je iz moje branše!!!
Stopa carine na uvoz klavijatura je 1% + PDV (porez na dodatu vrednost).Postoji i caka da ti pošiljalac izda fakturu i na manju vrednost pa da to carinici koji ne znaju stvarnu vrednost sinta progutaju.A ako i prokuže imaju pravo da cenu sa fakture podignu prema ceni istog sinta carinjenog negde u Srbiji.Usluga špedicije (da nije preko veze) za papire je oko 50 eura plus taksa od 240,00 dinara.
Važna stvar su i troškovi transporta-dopreme.Na fakturi za sint paritet isporuke se označava troslovnom oznakom.Ako nećeš da ti troškovi transporta uvećaju osnovicu na koju računaš stopu od 1% na fakturi mora da stoji ovo DDU (mesto u Srbiji) ili CIP (Mesto u Srbiji) ili CPT (Mesto u Srbiji)
Primer:
Sint košta 1000,00 EUR
Carinska osnovica (ako je paritet DDU,CIP,CPT) 1000,00 X 82,4302 (toliki je carinski kurs na današnji dan) =82430,20 RSD X 1%= 824,30 rsd (To je carina)
Poreska osnovica =83254,50 X 18% (porez)=14985,81 RSD
Znači ukupan račun carine + PDV = 15810,11 RSD + još neke fixne takse cca 1000,00RSD
i na to dodaj uslugu špedicije.

Citat:
Originalno postovano od Alix Pokaži Post
kod nas u Sloveniji jeftinije prođeš ako NOVE instrumente nabavljaš u trgovini...A za polovne...Prvo se plaća uvozna taksa,na nju još dodaj DDV (Davek na Dodano Vrednost) i dok platiš pristojbine carinjenja i taksu...Najisplatnije otići za te pare il u Austriju il u Njemačku i kupiti stvar kako treba...
Alix mislim da pošto je i Slovenija u EU kupovina sinta u bilo kojoj zemlji EU je isto kao da si iz Ljubljane otišao u Kranj i kupio sint.Znači nema carine jer je to isto -jedinstveno carinsko tržište.Kad je reč pak o uvozu u Srbiju ako odeš u inostranstvo lično po sint valja računati da na ulazu u Srbiju opet platiš carinu na samoj granici osim ako se ne "dogovoriš" sa našim carinicima.
spale je offline