Videti jedan post
Star 28.10.2019, 16:45   #17
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je, @Tomy, ali i taj "botun" treba znati stisnuti. I sam dobro znaš koliko je vremena i truda potrebno da se sve upogoni i stavi na svoje mjesto. Tek onda možeš pred publiku. Mnogi su probali misleć da će biti lako i brzo su odustali.

##################

Nego, dok čekamo dan D, evo male analize onoga što sam isčitao iz do sada viđenog promo materijala. Prvo, jedna velika zamjerka Yamahi na totalnom nerazumjevanju za nas koji koristimo instrument u "poslovne svrhe". Sve nadogranje dolaze zadnji dan u tjednu, tj. pred vikend. Pred svirku nije baš poželjno testirati update i razmišljati hoće li pored promjena doći i crash-a sustava. Naravno da ne mislim ozbiljno ali i ovdje vrijedi ona stara izreka, u svakoj šali ima istine. Svejedno, ne sumnjam da će to Yamaha odraditi profesionalno kao što je bio slučaj i do sada.

Slijedeće stvari se već nalaze u PSR SX900 i nema dileme o čemu se radi, znamo kako funkcioniraju. Povećat će se memorija, dobit ćemo tipku Reset Style, zanimljivi Chord Looper i Sub Scale odvojen po Partovima.
  • Expansion memory to 3.0 GB
  • Style Section reset
  • Chord Looper
  • Scale tune separated to R1/R2/R3
  • Scale Tune Quick Setting


Biti će interesantno čuti što dolazi u ovom Superior Packu ali sudeći po najavi, očekujem da će materijal biti kvalitetan i iskoristiv. Ako ništa, barem će vizuelno popuniti one "rupe" u nekim grupama ritmova poput Trad&Folk.
  • Genos v2.0 Superior Pack - (50 Styles/68 Voices)

Uobičajeno je da novi Firmware prati i nova verzija YEM-a. I ovog puta je tako ali s jednom zanimljivom promjenom. Najavljena je tkz. brza instalacija koja će po svemu sudeći omogućavati da se putem USB sticka instalira samo onaj dio Packa koji smo dodali u već postojeći. To je do sada bilo moguće putem Wifi konekcije, a od sada ćemo to moći odraditi i ovim putem. Da li će biti još dodataka u YEM-u?
  • Correspond to YEM difference installation

Za "PlayMahere" su vratili opciju Next na Songu, a što im znači ova druga, to ćemo tek vidjeti. Hvala im što misle i na ovu kategoriju muzičara.
  • Next Song Pre-Selected
  • Song Previous type added

Najavljene su promjene kod Style Creatora u smislu izgleda i novih funkcija. Za sada predpostavljam da će biti moguće unijeti mjeru takta, vjerojatno se radi o svim mogućim varijacijama tkz. nepravilnih ritmova. Da li će biti još nekih dopuna u opcijama kod kreiranja Styla, ostaje za vidjeti. Bilo bi dobro da se malo "poigraju" u području izrade Chord Switchinga i da se isti ne mora raditi na računalu. Možda ovo ima veze s novostima koje su najavljene u MIDI multi recording? Kako god, bilo bi poželjno da osiguraju jednu "sitnicu" koja meni osobno ne smeta ali vidim da neki ljudi negoduju u vezi s tim. Kada preslušavamo ritam u Style Creatoru, kod gitara i sličnih traka se čuje Cm7, a ne ono što čujemo kada isti ritam svira Live. Osobno sumnjam da će u ovom dijelu biti bitnijh izmjena ali nikada se ne zna. Možda nas iznenade.
  • Style Creator UI Improvement
  • Time signature value extended


Što ćemo dobiti s opcijama Crossfade i Fixed time? Da li se time možda najavljuje mogućnost izrade vlastitih SA2? Bilo bi to odlična stvar i veliki napredak u sferi edita sounda. (da nam još dodaju 5 band EQ pa da se može vrtit kolut... )
  • Mono Type Added (crossfade)
  • Portamento time type added (Fixed time)

Ima još par novosti. U mixeru ćemo vidjeti Multipad, a predpostavljam da ćemo na njega moći djelovati opcijama koje su dostupne i za Style. Tako mi je nekako logično. Ovaj "User Drive to Favorite" me asocira na File Access gumb koji smo imali kod Tyros serije. Ako Favorite bude dostupan u jednom ili dva klika, to će biti iskoristiva opcija. Kao što je to slučaj sa SX900/700, dobivamo dodatana memorijska mjesta za Effekte. Da li će ih biti 30 ili više od toga, vidjet ćemo. Time ćemo indirektno dobiti veće mogućnosti u unosu različitih DSP insert efekata na svaki Part. Što im znači ovaj MIDI muti recording, ne pada mi na pamet. Očito je vezano za izradu songa, a tu ima mjesta i razloga za mnogo toga dodati.
  • MultiPad parts added on Mixer Display
  • User Drive added to Favorite
  • User effect Max number extended
  • MIDI multi recording (curent song succeeded)


Moram priznati da se Yamaha stvarno potrudila da udovolji trenutnim korisnicima ali istovremeno ovakvim pristupom dobiva i potencijalne nove kupce. Nadogradnje do sada, a posebice ova koja dolazi, potvrđuje da je Genos instrument koji nema mnogo dodira s Tyros serijom. Sjećam se da su neki članovi i nakon njegovog izlaska tvrdili da je to isto kao i prije, prepakirani Tyros 6. Ili, Tyros 5 plus 5%. Tvrdio sam suprotno i to još u vrijeme dok klavijatura niti nije izašla na tržište. @AlenP se tada našalio (ili je bio ozbiljan, to nam još nije otkrio ) da sam zaljubljen u plastiku. Sada je jasno da sam tada bio u pravu i da moje predpostavke nemaju nikakve veze s emocijama. Upravo suprotno, tada sam rezonski predpostavio da bi se nadogradnjma mogla povećavati Expansion memorija, da ćemo Multipadovima dodjeljivati DSP efekte, da ćemo kombinirati Revo s Custom kitovima, da će doći Mono-Legato ... Ovakav koncept nadogradnje s potpuno novim opsežnim funkcijma do sada nije bila praksa niti Yamahe, niti konkurencije. Ljestvica je podignuta vrlo visoko i bit će zanimljivo vidjeti kako će na ovo reagirati Korg i Ketron. Svima nama bi bilo u interesu da to bude uskoro, da bude uspješno i da se na ovu priču nadovežemo uspoređujući je sa spomenutim dvojcem.

Promijenjeno od casper (28.10.2019 u 23:06 sati)
casper je offline   Reply With Quote