Videti jedan post
Star 10.10.2013, 13:21   #1
zdravkoco
Početnik forumacije!
 
zdravkoco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 26.11.2009
Mjesto: BiH
Godina: 48
Postovi: 29
Downloads: 25
Uploads: 1
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 7 puta u 3 Postova
Instrumenti: Roland G800
zdravkoco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zdravkoco pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Roland G800 čišćenje kontakta dirki -gumica-.

U ovom postu ću vam objasniti kako rastaviti G800 i očistiti gumice koje ako su zaprljane dovode do toga da neki tonovi sviraju glasnije.
Dakle ako to radite kući naj lakše je da klavijaturu stavite na krevet sa licem na dole (tako nećete oštetiti potenciometre ispod displeja) jer je jako teška 18 Kg.
Zatim odvrnete sve šarafe koje se nalaze na dnu klavijature.Ima ih dosta i svi su isti.
Neka vam neko pomogne da okrente klavijaturu i zatim otklopite gurnji dio kao na slici dva. Samo lagano prebacite gornju ploču a kablove ne morate iskopčavati jer su dovoljne dužine da se može prebaciti.







Da bi skinuli dirke otkopčate crvene konektore sa matične ploče ima ih dva.






Zatim odvrnete dva šarafa koja sa unutrašnje strane drže komplet dirke.
Jedan je pored flopija drugi je desno pored džeka za slušalice.




Zatim skinete komplet dirke i ostaje vam samo šasija.
Iskoristite priliku i usisajte unutrašnjost jer je uvjek prašnjava.





Dolazi na red da sa sklopa dirki skinete štampane ploče sa gumicama, ima ih dve ploče.Znači okrenete dirke i poskidate sve šarafe što drže ploče.





Dolazite do veoma prašnjavih gumica.






Polako odvojite gumice od štampane ploče , krenete od jednog kraja.
Ja sam čistio red po red da ne bih pomješao gumice, znači vraćao sam ih na isto mjesto gdje su i bile.Gumice na sebi imaju klinove koji ulaze u ploču i to ih u stvari i drži, prašina se skupi na grafitnim kontaktima i brlja dinamiku , dovoljno je da očistite prašinu četkicom, NE KORISTITI NIKAKVA SREDSTVA.Ja sam koristio običnu četkicu za zube.









Kada se ploča i gumice očiste to izgleda ovako.






Vratite gumice na njihovo mjesto , iskoristite priliku da sa dolje strane dirki očistite prašinu (usisivačem) i polako zašarafite ploče na dirke i sastavite klavijaturu.


Iskoristio sam priliku da uslikam volume potenciometar koji se nalazi pričvršćen sa 4 šarafa na šasiju i priključen sa jednim konektorom .
U koliko vam je neispravan potenciometar morate ga odlemiti i zamjeniti novim.
Možete skinuti polču sa potenciometrom i odnjeti elektoničaru da vam zamjeni pa ju ponovo vratiti na klavijaturu , to govorim u slučaju da je elktoničar daleko te da ne nosite komplet klavijaturu.

Pozdrav.



zdravkoco je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, zdravkoco, za koristan post:
Bokic (17.06.2016), Bucin Nikola (14.10.2013), Dell (10.10.2013), makso68 (10.10.2013)