Videti jedan post
Star 05.11.2009, 14:50   #50
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Care stvar je ovakva...Triton koristi koliko sam debatiro s kolegama na korgovom forumu Cyrixov niskobudžetni mikroprocesor.E sad EDO RAM sam po sebi NE troši struju uopšte...Zašto?Zato što je njemu dovoljan napon 3V više od 400dana a da se ne obriše,dakle kad se sama baterija istroši tad se i RAM obriše,napon mu služi samo za komunikaciju logičnih vrata da se bitna informacija digitalnog zapisa ne obriše (value "0" i "1")...Što znači to bi bila odlična solucija-nabaviš Sony-eve Li-Ion baterije koje su Rechargable,jednu granu povučeš na napon 3,0-3,6V (kojeg nije problem naći na matičnoj preko merenja) ili nabaviti regulator napona i sa direktnih 12V DC povući dovod da se baterija puni kad je sinth upaljen i konstantno drži napon...Problem je tu istu granu odvući na RAM pinove...Kad bi se našla šema EDO RAM-a sa popisom pinova i oznakama,lako bi se moglo ustanoviti koji portovi na pinovima menjaju informaciju a koji sačuvaju...I kad bi imo to rješeno,kupiš vrep žice,zalemiš na bateriju i pinove i rješio si problem...Samo tu je još jedna caka...RAM memorija nije vječna...Obično je napravita da zadrži informaciju oko maximalno par sedmica i pri tome se ogromno grije,(pipnite ram ili vidite koliko se poklopac nad njemu grije) i kad se pregrije ili pregori imaš "mir"...Zato se u serverima koji rade 24h na dan stavljaju t.z. heatpipe ili "frižderi" koji konstantno hlade RAM da ne pregori (toga u klaviaturama nema a i za EDO ram mislim da ne postoji)...Zato je bolja solucija ako se pravi taj zahvat i obični RAM zamjenuti,staviti umjeto njega neke flesh čipove koji su navikli na konstantan rad bez prekomjernog grijanja i to je to...Teoretički je to sve moguće ali u praksi je to ogromno muke,rada,sikiracije,cigara,novaca,živaca i na kraju ako šta spališ-žalost...Radije svaki put loadam i boli me patka...
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote