Videti jedan post
Star 16.01.2006, 02:36   #2
marco
Odomaćeni član
 
marco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.02.2004
Mjesto: Beograd / Србија
Godina: 38
Postovi: 668
Downloads: 1721
Uploads: 10
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 17 puta u 14 Postova
Instrumenti: Yamaha psr 9000
Interesi: muzika i zenske
marco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
marco pošalji poruku preko ICQ messengera marco pošalji poruku preko MSN messengera marco pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Znas kako je to.99.9 posto cigana ne zna da prica kako treba,a kamoli da ti kaze da li dim,sestica ili slicno.Oko dura i mola bi se vec snasli.Oni su specificni sto se tice svirke (to vec znas).Kod njih teorija muzike ne postoji,i tesko je to sto oni sviraju objasniti teroisjski.Ja kad sam cuo jednog cigancica (nije imao vise 0d 10 god kako svira bas-kontru,sledio sam se).Pitao sam ga isto sto i ti.Znas sta mi je odgovorio.Slusas pesmu,pa stiskas,i gledas da pashe,da ti se uklopi,sto je i najbolji nachin,a muzicki bi to trebalo da bude nesto kao:
Ako sviras dur (pricacu ti sve za C dur/mol) Desna ruka CEG,ili obrtaji EGC,ili GCE.Prvo uvezbaj ako ne znas sve obrtaje za sve akorde,jer su oni jako vazni,ne samo kod cigana,nego i u drugoj muzici,da ne juris po klavijaturi sve akorde u prvom obrtaju.A leva ruka vozi C,pa donje G i tako C G C G,pa onda ubacish predudarac(pre C) H.Sad tu pravis razlicite sinkope kako bi dobio neke pauze da ne bude suvishe monotono.Onda kad sviras sedmicu CEGB,ili obrtaj svirash vodjicu-u basu.To ti je terca od osnovnog tona u akordu koji sviras .C dur-terca je E,C mol terca je Es,D dur terca je Fis,mol F...(ovo mozda znas,ali neka stoji za one koji ne znaju)Cigani obicno sviraju krnje akorde da bi dobili specifican svuk.U sedmici izostave osnovni ton.Sviraju samo E,G,B,.Probaj da odsviras u obrtaju GBE,sa vodjicom (ton E-u basu),pa ces cuti ono o cemu ti pricham.Probaj i da pustis neki strings,i da u desnoj ruci malim prstom drzis G,a ostalim (koji god ti raspored odgovara) da setas C D Es H.I isto C D Es H u basu.Postoje takodje i gomile sablona (i za cigansku,ali i za nashu muziku).Npr :
BAS:C E F Fis D Fis G H KONTRA: C C7 Fur F mol D D7 G G7,i tako u krug,ili ono gde sam ti pricao za krnje akorde
BAS:E Gis A KONTRA: GBE, GisDE,ACisE
(Znam da se muzicki dur i mol ne pishe ovako ali sam tako pisao da ne dodje do zabune).Cigani imaju i dosta dzeza u muzici (dur/mol 7,dur/mol 6,dim...),ono o cemu si pisao,i to koristi ako hoces da zvuci ciganski.Takodje koristi i hromatska kretanja korz lestvice.Npr:sviras G7 da udjes u C,nemoj samo direktno preko H,nego prosviraj G Gis A H pa C.To bi bilo to (ukratko),ostalo je na tebi.Jednom reciju,probaj sve sto ti padne napamet,je ri oni tako rade.Sviraju sve i svasta,ali kad se slusa to zvuci savrseno.Skini sa neta van Basco's karaoke player.tu mozes u midiju da ugasis kanale koje hoces,pa da ti ostane samo bas ili samo kontra,i da vidis ono sto je svirano na klavijaturi na ekranu.Pa uzmi kolo,iskljuci sve i vezbaj.Toliko od mene.Pozdrav svima.
marco je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, marco, za koristan post:
Narodnjak300 (15.08.2009), Todorgm (29.09.2011)