Videti jedan post
Star 19.12.2018, 10:27   #31
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zezamo se malo
Za dosta ovih kolega "tvrdih" narodnjaka je bio pravi kulturološki šok kada su prvi put slušali miksove od Duška Kuliša, ono u fazonu miks pola sata, a sve u disko ritmu i dosta smekšano počevši od foršpila i izbora instrumenata. Naravno, harmonike bez. Kasnije je i Trio Gušt radio nešto slično. Međutim, pričajući s kolegama koji su svirali u ta nesretna ratna i poslijeratna vremena na području Mostara i Zapadne Hercegovine, svi se redom zahvaljuju Dušku na tom miksu, jer su se narodnjaci u tom "prihvatljivom" obliku vratili na tezge na velika vrata. Do tada su se, a u to mi se kunu, svatovi vrtili oko 10 uglavnom "borbenih" pjesama.
Nego da se vratim i ja na temu, vrijeme mi je napokon
Ne mora se dogoditi da samo zakaže instrument na struju, može se dogoditi i sa akustičnim instrumentima, evo meni konkretno sa harmonikom. Dok sam radio na Hohner Atlantic IV, na jednoj mi je svirci dirka jednostavno izletila prema gore nekih pola centimetara, ja sam mislio da je totalno pukla, međutim, kad sam otvorio deklu vidio sam da je to zapravo sustav "amortizera", tako da je opruga valjda naglo izbacila prilikom jakog udarca na dirku. Samo vratio u ležište i to je to.
E, kod Bugarija mi se znalo dogoditi 2-3 puta, ali to su jednostavno stvari koje se zbog starosti instrumenta što je kod harmonike poželjno i zbog zamora materijala moraju dogoditi. Naime, jednom sam svirao jedne svatove preko dana i bilo bakšiša baš bruku i odjednom čujem da mi krene svirat jedan ton iako ga nisam stisnuo i jebiga, primijeti se, baš para uši. Srećom, to mi se dogodilo 20 minuta prije no su iz restorana trebali krenuti u salu. Srećom pa smo svirali četvorka, ja harmonika, gitara, prim tamburica i berda, tako da me je primaš pokrio kad su sola u pitanju, a ja sam samo nabacio kez i minimalno rastezao harmoniku, čisto toliko da se ne čuje onaj pisak i da mi mogu gurnut bakšiš u mijeh
Ispostavilo se da je sa klapne od jedne dirke otpala ona tanka kožica sa gazišta, tako da klapna nije poklapala prorez i zrak je u taj ton strujao uvijek, zato i konstantan zvuk. Shtimerserviser sa foruma mi je rekao da uzmem neostik, odnosno gumeno/kaučukovo ljepilo i nanijeo na otpalu kožicu, a prije toga sam obilježio oko proreza markerom gdje treba doć i onda sam je tu pozicionirao i onda spustio dirku.
Tako mi se još 2 puta dogodilo s drugim tonovima, srećom neostik je uvijek u torbici, pa sam to rješavao na licu mjesta. Isto tako, uvijek je dobro u gepeku imati rezervne kaiše

https://www.youtube.com/watch?v=r5sor7BtX8w

Prebacite na 0:52
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote