Videti jedan post
Star 07.05.2015, 23:48   #16
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################## PRAVILA KOD IZMJENE PODATAKA ##########################

Da bi naše registracije ispravno funkcionirale moramo pripaziti na jednu veoma važnu stvar. U tekstu sam već napomenuo o čemu se radi ali mislim da je to potrebno istaknuti i opisati malo detaljnije. Kada aktiviramo registraciju ona "traži" sadržaje u klavijaturi kako bi ih postavila u određeni status. Neće biti problema sa sadržajem koji je trajno postavljen, tkz. PRESET. Međutim, sadržaj koji smo mi sami unijeli mora uvijek biti na istom mjestu (lokaciji) i pod istim imenom. Primjer, kreirali smo registraciju sa Stylom koji se zove MojStyle i nalazi se na hard disku u mapi s nazivom NAMJENSKI. Ako bismo ovaj style ili mapu u međuvremenu preimenovali ili izbrisali, registracija više ne bi bila ispravna. One ne pronalazi sadržaj na hard discu i zbog toga ga niti ne poziva. Ovakav obrazac vrijedi za sve vlastite SONG, STYLE, VOICE (samo CUSTOM) MULTIPAD, AUDIO i TEXT.
Zato je veoma važno da cjelokupan vlastiti materijal koji pozivamo registracijama bude na istoj lokaciji i s istim nazivom kao u trenutku kreiranja registracija. Ako materijalu ipak želimo mijenjati ove karakteristike, potrebno je nakon toga "reprogramirati" registracije kako bi opet radile pravilno.

Ono što smijemo uraditi bez straha da će nešto poći po zlu je sljedeće. Pretpostavimo da nam se neki detalj u MojStyle ne sviđa i da ga želimo promijeniti. Mi ga možemo bez problema preurediti u klavijaturi ili računalu, možemo na njemu napraviti bilo kakve korekcije i vratiti ga na staro mjesto. Ova obrada neće imati nikakav utjecaj na ispravnost registracije. Isti princip vrijedi za SONG, STYLE, VOICE (samo CUSTOM) MULTIPAD, AUDIO i TEXT.


############################# FREEZE #############################

Kontrola FREEZE ima samo jednu ulogu, filtriranje podataka koji se nalaze u registracijama.

Pritisnemo taster DIRECT ACCESS pa onda FREEZE. Otvara se prozor (slika reg9.) u kojem biramo stavke koje želimo filtrirati. Kada je FREEZE aktivan (crvena lampica svijetli) sve filtrirane stavke su u stvari blokirane i neće se mijenjati aktivacijom registracije. Ovim se povećava kombinatorika i registracija postaju još fleksibilnije za rad.
Jedan primjer. U registracijama imamo pohranjenu "song kombinaciju" (VOICE, STYLE i TEMPO). U FREEZE imamo označen STYLE I TEMPO. Kada aktiviramo FREEZE, promjenom registracija se automatski poziva samo "voice kombinacija". Praktički, FREEZE blokira podatke za Style i tempo, a propušta samo VOICE.

I to je sva nauka, nadam se da je sve potpuno razumljivo i jasno. Na vama ostaje da ovu mogućnost iskoristite na vlastiti način. On će prvenstveno ovisiti o tome kako ste predhodno grupirali i slagali registracije. FREEZE kontrolu veoma rijetko koristim, jednostavno mi nisu "sjele". Možda je razlog i taj što sam s registracijama dobio apsolutno sve što mi je potrebno.

Ovdje moram opisati i jednu dodatnu opciju u klavijaturi koja nije direktno vezana uz registracije ali utječe na promjene koje se dešavaju njihovom aktivacijom. Radi se o kontroli PARAMETER LOCK. Do nje dolazite preko FUNCTION > UTILITY > CONFIG1 birate treću kolonu (slika reg10). Pogled na donji dio ekrana govori sve sam za sebe. Ovdje filtriramo/zaključavamo neke funkcije, a princip je isti kao kod FREEZE. Radi se o funkcijama koje kontroliraju tkz. "višu razinu". Omogućavaju korisniku da odabere one stavke koje više ne želi mijenjati nakon što ih postavi u željenu poziciju. Ono što bi nama moglo biti interesantno za ovu temu su parametri SPLIT POINT i FINGERING. Na nivou REGISTRACIJA oni se pohranjuju i pozivaju iz STYLE. Ako uobičajeno koristimo "song kombinaciju", a ne želimo da nam se pamti split na klavijaturi, jednostavno označimo SPLIT POINT u PARAMETAR LOCK.. Isto vrijedi i za FINGERING jer se i on "veže" uz STYLE. Vrlo korisna mogućnost i bilo bi odlično da i ostale segmente možemo kontrolirati na ovaj način.

################################################## #################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg reg9.jpg (75,9 KB, 224x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg reg10.jpg (73,5 KB, 221x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
tyros2 (08.05.2015)