Videti jedan post
Star 30.05.2008, 07:42   #21
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Stari, novi problemi...

Post je vec ostario, ali tema nije. Kako se da primijetiti i dalje je nekakav 'humor'
u velikoj prednosti nad ozbiljnom diskusijom, koji jes' da nikad nije na odmet, ali sa tolikom kolicinom gura forum pomalo u dosadu i besmisao.
E pa posle ovakve kritike moram da budem ozbiljan
Ne posjedujem PA800, ali sam u vise navrata imao priliku da ju malo 'cackam'.
Novi model, stari problemi, kada je u pitanju 'stelovanje' aranzmana. Karateristicno za Korg,
za razliku od Rolanda sa kojim se uz manje truda postizu isti ili bolji rezultati.
No ko je vrijedan i strpljiv sigurno ce moci da dobro iskoristi veliki potencijal PA800 i da vremenom dobije zeljeni zvuk.
Tek kad dobro upoznate vas aranzer, moci cete izvuci iz njega ono sto zelite da cujete. Naravno, moguce je da neko to uradi za vas, ali to nikada nece biti toliko efikasno kao kada to sami napravite i uvijek cete biti ovisni o drugome.
Vec gotovo jednu deceniju koristim G1000, po nekima blesavo, a neprekidno 'tezgarim" i dobro zaradjujem. Znaci nije problem u novcu.
Uporedjivao sam aranzere, imao i jos uvijek imam namjeru da kupim nesto od novih "ljutih masina", a oklijevam, jer po nekakvoj mojoj licnoj procjeni, necu dobiti mnogo, a sebi cu napraviti mnogo stresa, barem u pocetku i nedajboze ukljuciti se u trku i groznicu 'novih modela' sto moze ponekad da umanji 'muzikalnost' u covjeku .
Kao "one man band" oslanjam se na muzicku pratnju lijeve ruke (bubanj i bas), a ona je i na g1000 sasvim zadovoljavajuca.
Bas i bubanj na G1000 mi jos uvijek imaju nekakvu punocu i specificnu boju koju cak ni PA800 za moje subjektivno vidjenje nije prevazisao.
Kada se pojavio I3 bio sam medju prvima od kolega koji je potrcao da je kupi. Bio sam odusevljen sa 'navigacijom', dizajnom i tehnickim rjesenjima.
Kod pravljena aranzmana najvecu ulogu je igrao efekat na pratnji, koji jekod i3 mogao da se kopira sa recimo tvornickih aranzmana, i naravno, da se uporedjuje.
Bilo je moguce promijeniti bukvalno jednim potezom dobos ili bas bubanj u 'drum setu' na samom aranzmanu. Roland E86, pa cak i G800 bio je primitivan u odnosu na I3, ali su imali "zvuk". Sjecam se jedne stare reklamne krilatice da je jedan istrument onoliko dobar koliko mu je dobar zvuk', pa sam vjerovatno iz toga razloga u kasnijem periodu stigao do G1000, a na hvalospjeve o PA80 nisam se mnogo obazirao, mada je to dobar aranzer.
Iako je proslo mnogo vremena i modela, vjerujem da je 'problematika slicna'. I kod PA800 dobos jos uvijek moze da zazvuci kao kanta.
Pazljivo slusajte, pa prvo sredite 'bubanj set', jer on je prva karika u lancu. Bas treba da ima punocu, ali da ne poklapa aranzman.
Ritam gitara moze da ugrozi dobos, pa ako cujete da vam nesto ne stima probajte sa izmjenama instrumenta. Medjusobni odnos intrumenta u pratnji mora da zvuci skladno i bez guranja korgovih 'slajdera', mada poznam mnogo muzicara
koji vole da 'napucaju' bubanj preko mjere. Cinele ne smiju da budu preostre. Na bas gitaru ne stavljajte nikakav efekat. Previse 'reverb-a' na bubnju moze da zayebe cijeli aranzman, pogotovo kad pojacate ozvucenje...
Sve su to stvari o kojima mora da se vodi racuna i sa malo volje i strpljenja uvjeren sam da cete biti zadovljni sa bilo kojim aranzerom, pod uslovom da 'style' ipak posjeduje nekakav minimalan kvalitet .
Pozdrav
cincilator je offline   Reply With Quote