Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.01.2014, 14:03   #1
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Harmonikaske ozljede i kako ih izbjeci

Tema mozda malo zvuci smijesno, ali ovo je jako bitno narocito za nas mladje harmonikase. Koje su stvari s kojima imate problema tokom dugih svirki na harmonici (osim nekad nedostatka baksisa )? Ja sam ispocetka imao problema s tom "mrtvom kosti" na lijevoj ruci dok sviram basove, kad valjda kut harmonike dira palcanu kost na ruci i znalo je strasno bolit. Valjda kako sam se dosta udebljao odkada sam poceo tezgarit nakupilo mi se mesa tu, pa nemam vise tih problema. U zadnje vrijeme imam problem sa desnim ramenom. Nakon odredjenog vremena svirke krene strasno da me boli tocno u sredini ramena, problem nekako rijesim za vrijeme pauze sa istezanjem i kruznim pokretima. Jeli imao neko tih problema, jel problem mozda u polozaju harmonike? Kako vi drzite harmoniku na sebi, koja su neka mjerila?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 14:52   #2
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nekada sam ja imao te probleme sa bolom u ledjnom delu.Znas kako se to resavalo u to vreme.tada su svadbe trajale po tri dana od jutra do sutra.Onda sav utrnes i nista te vise ne boli hahahahahahhahaaha.
Salim se malo naravno.Tvoj problem je donekle i to sto nemas kvalitetnu harmoniku i treba ti vise snage da bi uradio ono sto zelis sa harmonikom.Sa kvalitetnim instrumentom bi sigurno imao laksi posao i manje bi te bolela ledja.Manje naprezanja i razvlacenja=manje bolova u ledjima.

Veliki uticaj ima i to sto nisi vise mrsav i samim tim imas vece opterecenje na kicmu dok sviras.Sto si tezi to ces imati vece probleme.
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 15:06   #3
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

To je znak da treba polako da se zeni pa nek svojoj zeni prica da ga bole ramena Jesam zaheban aaaa?heheh

Promijenjeno od zeljko (05.01.2014 u 15:09 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 15:10   #4
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Prvi problem je to sto se stoji dok se svira harmonika, ipak je u pitanju tezak instrument I drzanje istog na ledjim u uslovima u kojima se svira na Balkanu je ubitacan, cak I ako ne racunamo pijane goste koji znaju da se onako iz meraka nakace na harmonikasa...

Mnogo je vazno koristiti ledjni povez da bi koliko -toliko smanjio opterecenje kicme (skoro svi harmonikasi su posle dugogodisnjeg staza manje ili vise pogrbljeni)

Ukoliko je polozaj klavijature(basova) u odnosu na ruku(e) nepravilan, moze itekako doci do povrede zgloba ako se dugo svira na taj nacin.

Generalno, zglob sake nebi trebao biti savijen ni previse unutra ni previse vani prilikom sviranja (sto sam u mnogo slucajeva primetio) jer su u tim pozicijama tetive koje prolaze kroz zglobni "tunel" izlozene pritisku I mnogo teze se pomeraju pa to dovodi do Zamora sake (pogotovu ako se svira nesto virtuozno, npr. brzo vlasko kolo) a posle duzeg vremena moze doci I do povrede...

Takodje "plesanje" sa harmonikom, kao sto radi Borko Radivojevic u poslednje vreme, moze dovesti do ozbiljne povrede kicmenih diskova prilikom uvijanja

E sad licna iskustva...

Posto sam uvek pazio na ove gore navedene stvari, nisam licno imao nekih problema sa povredama, ali, znalo mi se desiti da mi po zavrsetku tezge, kad svi sednemo da svedemo "utiske", leva ruka vuce ulevo, valjda od razvlacenja
Dodato:
P.S. Nije na odmet otici na masazu kod nekog kineza ili kiropraktera (valjda se tako zovu tamo) a I redovna fiskultura moze znatno da pomogne jacanju misica cija neaktivnos, tj. slabost upravo dovodi do povrede jer ne pruzaju dovoljnu podrsku zglobovima (mislim na sve zglobove) pa je onda I sam pritisak kostiju na hrskavice I tetive mnogo veci....

Promijenjeno od sale_band (05.01.2014 u 15:15 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 15:30   #5
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Neso, mislim da si ga pogodio 100% sa tim. Imam toliko iritantno losu harmoniku da je to nemoguce, vjerojatno zato sto je skoro pa nova. 'Ajde nekako bi izdrzao sto ima samo 2 upotrebljiva registra za nasu muziku, ali to sto kazes ulozeni trud u nju vraca ama nikako. To sto je teska oko 10-ak kila pobija ono sto me najvise ali najvise nervira, a to je ta stvar sto se gusi, narocito kad razvucem jace. Dogodi se da kad razvucem malo jace da ton jednostavno ne svira sto me nervira nenormalno, a tad se i dogodi da zaboli i desna i lijeva ruka, sada skupljam pare da uzmem neku guerrini harmoniku, pa da se ko covjek nasviram.
Sale, to da mi lijeva ruka sama zanosi to mi se nije dogodilo, to se valjda zove inercija
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 15:59   #6
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Eeee, to znaci da nisi dovoljno dugo razvlacio

To se meni desavalo u ranim jutarnjim casovima, posle 6-8 sati rastezanja... Ne ponovilo se
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 17:35   #7
skoricnik
Moderator
 
skoricnik's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.05.2006
Mjesto: Backa Palanka
Postovi: 1.461
Downloads: 4053
Uploads: 22
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 177 puta u 167 Postova
Instrumenti: Ketron AUDYA5, Roland Fantom-S
skoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblick
skoricnik pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja nemam nikakvih problema, osim toga sto me bole tabani, ravni su.


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
__________________
www.yu-midi.org - Pravi sajt za prave muzicare!
skoricnik je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 18:18   #8
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E, da... To sam zaboravio... I mene su bolele pete od predugog stajanja...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
Dodato:
Čak i sada kad ne sviram više harmoniku, znaju zaboleti ako stojim dok sviram (što je retko) a pogotovo leva jer mi desna služi za pedalu a leva za stajanje...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk

Promijenjeno od sale_band (05.01.2014 u 18:20 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2014, 23:47   #9
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 841
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

U zadnje vrijeme imam problem sa desnim ramenom. Nakon odredjenog vremena svirke krene strasno da me boli tocno u sredini ramena, problem nekako rijesim za vrijeme pauze sa istezanjem i kruznim pokretima.

Moje misljenje je da te boli rame zato sto sviras i klavijaturu i harmoniku. Menjas polozaj ruke. Meni se to desavalo kada uzmem harmoniku.
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 06.01.2014, 00:51   #10
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Vidis, cak je i to moguce...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 02:31


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije