Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 14.07.2009, 19:25   #1
adokilla
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.06.2007
Postovi: 1
Downloads: 154
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
adokilla befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Skale Za Domacu Muziku!

Pozdrav raja, nov sam ovdje, Al imam pitanje ako bi mi mogo neko objasniti bolje. Naprimjer znam sve skale molske durske, sad problem je ovo nasa muzika je universalna znaci da sviramo i spanske skale. ne kontam kad sviram naprimjer A mol na koju drugu skalu tacno trebo bi svirati? Hvala puno
adokilla je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2009, 19:37   #2
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

hmmmm, objasni malo bolje sta si mislio pitati, jer je pojam domaca muzika dosta opsiran, evo recimo postavi neku pjesmu u tom maniru pa da vidimo o cemu se rad
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2009, 20:48   #3
E.R.O
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 14.06.2009
Godina: 32
Postovi: 27
Downloads: 19
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa50
E.R.O befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pokusaj svirat ljestvicu harmonijskog a-mola!
Ona ti ide dosta slicno melodijskoj ("obicnoj") ljestvici a-mola, jedino sto ti je predzadnji ton G povisen za pola stupnja. Tako da bi ti a-mol harmonijski isao
AHCDEFG#A
Ja neznam al ta ljestvica mene dosta podsjeca na ove istocnjacke melose koji se kod nas sviraju, mada nisam strucnjak za tu glazbu.
Isto to mores u svakom tonalitetu svirat samo podignes predzadnji ton za pola stupnja
E.R.O je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2009, 23:39   #4
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

ne znam, ERO i ja sam nesto mislio da nije on mislio na to, a to se inace zovu orijental ljestvice A one se dobiju od 5 stupnja harmonijske ljestvice, tako recimo od harmonijskog a - mola dobijes e orijental, ali cekam adu da se javi
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2009, 23:45   #5
E.R.O
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 14.06.2009
Godina: 32
Postovi: 27
Downloads: 19
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg pa50
E.R.O befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jel znaci ako ja pocmem svirat iz tona E tonove od a-mol harmonijske ljestvice, oce li to onda biti ta orijental ljestvica?
E.R.O je offline   Reply With Quote
Star 14.07.2009, 23:58   #6
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da, upravo tako, npr od e1 do e2 e-f-gis-a-h-c-d-e ja mislim da muzicari sa nasih prostora tako nazivaju tu ljestvicu, nisam siguran jeli sluzbeno zavedena pod tim nazivom. Mislim da ce ti kompetentniji odgovor dati Enes am 21
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 12.01.2011, 21:34   #7
boriszec123
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 12.01.2011
Postovi: 1
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
boriszec123 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard uzmi knjigu teorija muzike marko tajčević

Narančasta mala knjiga s mgo podataka, a među ostalima imaš tamo sve skale plus neke netipične kao što su ciganske
boriszec123 je offline   Reply With Quote
Star 14.01.2011, 23:39   #8
ZIVAISTINA
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 04.01.2009
Postovi: 34
Downloads: 334
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
ZIVAISTINA befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Cesto postavljam pitanja,jer sam pocetnik i nadam se da mi nezamjerite,jer forum sluzi da bi pomogli jedni drugima.

Nesto citam ovih dana kako se grade skale jedna od druge i mislim kako bih to mogao skontati na sto jednostavniji nacin za mene,jer nemam nikoga da mi obasni pa moram se sam snalaziti.

Znam da je c dur skala osnova za sve ostale skale i da sve krece od nje,poznato mi je da svaka durska skala ima paralelnu molsku skalu.

Mislio sam kako da skontam te sve skale,ali bi bilo tesko i vrlo glupo za zapamtim (naucim napamet) sve skale tj. dur.mol-prirodni,harmonijski,orijental.

Posto znam pravilo da svaka durska skala ima paralelnu molsku skalu,dosao sam na ideju da naucim samo durske skale a sve ostale izvodim iz njih.
Pa sam skontao ovako:

uzmem npr:osnovnu skalu i odredjujem paralelne skale

C-dur--C,D,E,F,G,(A),H,C, Akord C dura cine tonovi:C-E-G

-onda uzmem obrnutu malu tercu pocev od tona C i dobijem ton A,
taj ton A cini ustvari pocetni ton prirodnog mola,i nizem sve tonove kao u C duru,Uzeo sam obrnutu malu tercu C-A da nebi trazi 6 stupanj C dur skale.

prirodni A mol---A,H,C,D,E,F,G,A Akord A-mola cine tonovi:A-C-E

-eh sad kao sto sam rekao kad hocu da odsviram neku prirodnu molsku skalu bez ikakvog pamcenja iste ili predhodnog izvodjenja iz durske skale,uzmem drugi ton akorda te prirodne molske skale,u ovom slucaju prirodni a mol drugi ton akorda je C,i na osnovu ovoga tona C,zakljucim da se radi o C-duru,koji ima iste predznake kao prirodni A-mol.

Onda da bih odmah znao harmonijski mol,bez predhodnog izvodjenja iz prIrodnog mola i pamcenja iste,evo nek se radi o harmonijskom A-molu ciji su tonovi:A,H,C,D,E,F,Gis,A,od tona A uzmem malu tercu i dobijem A-C,ovaj ton C predstavla C-dur ciji je akord :C-E-G.treci ton c-dur akorda to je G povisim i dobijem Gis,i tako nizem A MOL HARMONIJSKI sa istim predznacima kao C-dur samo sto ima poviseno ono GIS.

Da bih automacki znao orijental skalu bez izvodjenja iz ostalih i pamcenja iste npr. E orijental,znaci uzmem obrnutu veliku tercu pocevsi od tona E i dobijem tercu E-C.ovaj ton C,predstavlja ustvari C dur,i to znaci da ce E orijental skala imate predznake kao C-dur,osim jednog tona,koji odredimo tako sto uzmemo 3 ton C-dur akorda to je G povisimo ga i dobijemo GIS.
Znaci taj ton GIS je povisen u toj e orijental skali i onda tonovi koji cine E orijental su E,F,gis,A,H,C,D,E.

Za one koji su pocetnici kao i ja ove sve cetiri skale su paralelne,pa sam pisao C-DUR,prirodni A mol,harmonijski A-mol,E-orijental.
Alli ovo pravilo vazi za sve ostale skale.


**Da me neki na forumu nebi pogresno razumili,da ne ispadne ja ovdje izmisljam toplu vodu i da se pravim se pametan znaci nije tako jer sam i sam pocetnik,ali ovo sam napisao da bi neko ko je pocetnik mogao lakse razumjeti.
Mozda je ovo komplikovano za razumjeti,barem sam ja tako skontao,
ali ako ima neki jednostavniji nacin molio bih sve iskusnije kolege da mi objasne na laksi nacin da se ovako nemucim.
ZIVAISTINA je offline   Reply With Quote
Star 15.01.2011, 15:09   #9
roki1903
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.01.2009
Mjesto: Novi Sad
Godina: 40
Postovi: 25
Downloads: 221
Uploads: 4
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Instrumenti: Roland EXR-5
Interesi: Pecaje
roki1903 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Bre mnogo si ga zakomplikovao,ajde ovako bitno je da ti ovo znas,ja kad mi treba neka durska lestvica znam da mi je svugde razmak po dva polutona sem iizmedju 3. i 4. kao i 7 i 8 gde je samo pola tona. Za molske je po pola tona izmedju 2. i 3. kao i 5. i 6. tona.
Pa ti sad mozes da krenes i od Gis pa da pravis mol,jednostavno brojis svugde po dva polu tona sem kad dodjes do 2 tona lestvice,e treci ton je samo za pola tona veci pa opet nastavis da brojis po dva do 5 tona itd. Ako ti nesto nije jasno,procitaj onu Lakijevu skolu,ja sam odatle najvise skontao, imas i onaj moj program da ti olaksa stvari oko nalazenja skala.
roki1903 je offline   Reply With Quote
Star 15.01.2011, 22:35   #10
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

@ZIVAISTINA

Moram te ispraviti u nekoliko stvari:

"Uzeo sam obrnutu malu tercu C-A da nebi trazi 6 stupanj C dur skale"
Kad trazis paralelnu molsku skalu, po pravilu je da ides malu tercu nize nego da idez za sekstu vise.

"u ovom slucaju prirodni a mol drugi ton akorda je C,i na osnovu ovoga tona C,zakljucim da se radi o C-duru,koji ima iste predznake kao prirodni A-mol."
C-dur i prirodni A-mol nemaju predznaka.

"Onda da bih odmah znao harmonijski mol,bez predhodnog izvodjenja iz prIrodnog mola i pamcenja iste,evo nek se radi o harmonijskom A-molu ciji su tonovi:A,H,C,D,E,F,Gis,A,od tona A uzmem malu tercu i dobijem A-C,ovaj ton C predstavla C-dur ciji je akord :C-E-G.treci ton c-dur akorda to je G povisim i dobijem Gis,i tako nizem A MOL HARMONIJSKI sa istim predznacima kao C-dur samo sto ima poviseno ono GIS."
Postavljanje harmonijskog mola se najjednostavnije moze objasniti tako da sedmi stupanj (stupanj je mjesto tona u skali) prirodne A-mol skale povisis za pola stepena (jedan poluton). Sedmi stupanj je G-kad povisis za pola stepena dobijes Gis.

"Da bih automacki znao orijental skalu bez izvodjenja iz ostalih i pamcenja iste npr. E orijental,znaci uzmem obrnutu veliku tercu pocevsi od tona E i dobijem tercu E-C.ovaj ton C,predstavlja ustvari C dur,i to znaci da ce E orijental skala imate predznake kao C-dur,osim jednog tona,koji odredimo tako sto uzmemo 3 ton C-dur akorda to je G povisimo ga i dobijemo GIS.
Znaci taj ton GIS je povisen u toj e orijental skali i onda tonovi koji cine E orijental su E,F,gis,A,H,C,D,E."
Ne znam kakav si sa poznavanjem intervala, ali to ne treba gledati tako sve preko terci i "trecih tonova akorada".
Teoretski gradnju E orijental skale najlakse je objasniti tako sto se od pocetnog tona harmonijskog a-mola uzima kvarta nanize i jednostavno nizes skalu od E do E a u biti sviras harmonijski mol, samo od tona E.
Orjental skala u sustini ne postoji, ni u knjigama gdje mozes naci ove skale, jer je to u biti harmonijski mol samo sto se svira od drugog mjesta.

Nadam se da su ti malo jasnije neke stvari.

Pozdrav
harepa50 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:41


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije