Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 07.08.2013, 20:57   #61
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To i samo to je najbitnije, sve ostalo su budalastine kojima covjek prekracuje vrijeme do sretnih trenutaka.
tranzit je offline  
Star 07.08.2013, 21:09   #62
Amater_svirac
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 25.08.2012
Postovi: 106
Downloads: 11
Uploads: 0
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 20 puta u 20 Postova
Amater_svirac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard za tranzit-a ali bez svadje i prepirke sada

Tranzit, to je u redu sto ti kazes, ali pusenje ima samo po sebi I neke druge konsekvence, ne samo srecu I zadovoljstvo pojedinca, nije u pitanju samo hocemo li mi kao institucija da osudimo pusenje ili ne iz razloga sto nam se ne svidja miris cigarete, nego postoji tu I neki socio-ekonomski factor: ja sam srecniji I zadovoljniji ako pusim, ali da li je I onaj pored mene koji ne pusi… ili me nije briga, ili ja kupim cigarete, pusim, ok, moj problem, moje pare, a onda dobijem rak pluca... i dalje je moj problem? E vidis nije vise, treba mi lecenje (niko nece nikoga pustiti na ulicu da umre istog trenutka kad dobije dijagnozu raka pluca, nego sledi komplikovana procedura lecenja, zracna terapija, hemio terapija, operacija, pa onda opet hemio I zracna terapija, boce sa kiseonikom, posete lekaru, kucne vizite – dakle ovde ne samo da si vec dao pare duvanskoj mafiji, nego sad pomazes I farmacetusku mafiju ali ovo je neka druga prica). Pa neko sve to mora da plati, a placa niko drugi nego drustvo, tj zajednica, preko razlicitih fonda koji su napunjene na grbacu poreskih obveznika. Sva ta prica o tome da je covek zadovoljan I srecam ako uzme neki svoj put ima nekog smisla ako covek kao jedinka ne pada na teret zajednice (hocu da kupim dobra kola, nema problema evo $100,000, kupim I vozim, hocu da popijem vino iz 1920 I da platim par hiljadarki dolara za bocu, hocu da iznajmim kuravu od $2000 za noc (ne znam sta bi ta mogla da uradi z ate pare al ajd). Za odluku o pusenju moras da imas smernice da ti neko kaze da li je to dobro ili nije, drustveno kontrolisane, jer mnogo kosta. Odluka je na tebe da pusis ili ne da budes srecan zbog toga ili ne, ali pre ili kasnije zbog svoje odluke mnogo kostaces “zajednicu” I zato ce zajednica da ti ogranici gde ces da pusis I da ti limitira pusenje u zatvorenom prostoru, restoranima cekaonicama, bibliotekama itd itd, jer zajednica u ovom slucaju ima puno pravo na to. Po meni ovo bi otrprilike bilo resenje: da svaki pusac potpise dokument kojim se javno odrice bilo kakve medicinske pomoci ukoliko se utvrdi da je u periodu 10 godina posle pocetka pusackog staza dobije neki od oblika kancera koji su direktno povezani sa pusenjem, sto znaci rak pluca I rak zdrela. Mada su I neki drugo oblici kancera dovedeni u direktnu vezu sa pusenjem, za ova dva se vise nego pouzdano zna.
Ja toliko.
Dodato:
iz razloga koji sam naveo gore, ne moze da bude tvoj licni izbog da li ces da pusis ili ne, mislim moze, ali zato moras da otrpis sve anti-pusacke reklame, ispiranje mozda o stetnosti pusenja... sem ako ti neko ne ponudi jednog pomenuti dokument da potpises

Promijenjeno od Amater_svirac (07.08.2013 u 21:11 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Amater_svirac je offline  
Star 07.08.2013, 22:26   #63
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To sto si ti napisao je cista socijalno-ekonomska analiza. O tome se moze diskutovati do mile volje (uzgred, na slicnoj temi je moja kcerka radila disertaciju i doktorirala, pa sam htio ili ne, veoma upucen u kompletnu materiju), no to je vrlo jednostrana analiza, koja uopste ne uzima u obzir psiholoski momenat. Sve vrijeme pises iskljucivo sa stanovista drzave kao institucije. Vrlo sturo teoretsko stivo, koje iskljucivo u neoliberalnim krugovima ima svoje pobornike i pristalice. Ista analiza bi se od rijeci do rijeci mogla preslikati i na alkohol, na narkotike, a i na ishranu, odnosno hranu.

Prije svega, covjek je bice koje ima svoje neponovljive karakterne crte koje ne podpadaju ni pod kakav zakon i normu. Freud je davno pokusao sa podjelom karaktera na izvjesne grupe (sangvinik, kolerik, flegman, melanholik itd...) medjutim to se pokazalo kao cisti promasaj jer je covjek isuvise kompleksna tvorevina da bi mogla biti gurnuta u neku od ladica. Teorija koju si napisao je vrlo mlada, a nastala je pojavom globalizacije, kao jedan od njenih najacih argumenata. Globalizacija sama po sebi je utopija isto toliko koliko su utopija i svi *izmi (kapitalizam, socijalizam, komunizam itd...). To je samo pokusaj da se kompletno covjecanstvo stavi pod ostru kontrolu ali taj pokusaj je uzaludan jer i on, kao i ti u gornjoj analizi, zanemaruje psihu covjeka koja se ne da kontrolisati na taj nacin.

Troskovi drustva, drzave ili kako god nazovemo socijalno okruzenje, koji eventualno nastaju radi lijecenja oboljelih od bolesti, koje opet samo eventualno izaziva pusenje, su toliko mali i zanemarljivi, da nisu vrijedni pomena. Naravno da neoliberali prikazuju te troskove u monstruoznim ciframa, medjutim to je smisljena laz koja treba da preplasi sivu masu. U imperijalistickom svijetu su zdravstvena osiguranja najbogatije institucije u drzavi. To "najbogatije" znaci stotine milijardi Dollara ili Eura. Ovo dalje znaci, da se njihov suficit i pored silnih pacijenata oboljelih od kojekakvih rakova, tuberkoloza i ostalih nemani, nalazi u stalnom i rapidnom usponu. Ovdje kompletna teorija koju si napisao pada u duboku vodu jer je i osmisljena da prevari i zamaze oci, kako bi te institucije napravile jos vecu dobit i kako bi njihov suficit rastao, ne vise linearno vec eksponencijalno jer ako miolijarde ljudi konstantno placa zdravstveno osiguranje a ono nema troskova jer su ljudi zdravi, naravno da od toga jedino zdravstvena osiguranja imaju jos vecu dobit. Silno se varas ukoliko i malo vjerujes u svu tu tiradu nadri-argumenata.

Drzava ili uopste drustvena zajednica, funkcionise sasvim drugacije i sva ta teorija je samo prasina u oci lakovjernih. Na stranu da egzaktni dokazi koliko i da li uopste, pusenje (kad smo vec kod njega) steti zdravlju na taj nacin na koji se to propagira. Izjave ljekara tipa, da pusenje skracuje zivot u prosjeku oko pet godina, su toliko nebulozne da su i djeci smijesne. Kako se uopste doslo do tog broja. Da li imamo dva potpuno ista ljudska bica od kojih jedno pusi a drugo ne, pa smo mogli eksperimentom da potvrdimo takvu teoriju !!!! Ne postoje dva ista covjeka. Ako obratis paznju, svi ti morbidni natpisi na kutijama cigatera uvijek sadrze rijec moze (can, kann...), samo kod onih bez ikakvog stida i srama stoje natpisi koji eksplicitno tvrde. Zasto se ne pominju veoma pogodne osobine nikotina, kao sto je enormno poboljsanje metabolizma ili povoljni utjecaj na altsheimer (dugogodisnji pusaci u nejvecem procentu ne dobijaju Altsheimer) ili pojacano lucenje serotonina ("hormona srece") itd... Skolska medicina je jos u djecijim pelenama i veoma, veoma malo zna. Kamo srece da nije tako. Vise su znale medicine drevnih civilizacija od ove nase danasnje skolske. Avicena je vrsio operacije bez anestezije prije mnogo, mnogo vijekova. Skolska medicina i dan danas opija pacijente i radi najbezazlenijih zahvata. Kineska medicina to radi na sasvim drugi, humaniji i neizmjerno zdraviji nacin. O pusenju ne gube nijednu jedinu rijec. Preozbiljno si shvatio i nivo danasnje medicine a i bulaznjenja zdravstvenih osiguranja u vezi sa pusenjem, gdje nam u isto vrijeme ta ista osiguranja, preporucuju kojekakve vitaminske preparate za koje se pouzdano zna da stete ili da su potpuno nepotrebni. Ruku pod ruku sa farmacijom su nepobjedivi tandem. Ipak mislim da bi trebalo da mislis svojom glavom, a ne da dopustas da budes gurnut u kolotecinu uniformnog misljenja, sto i jeste cilj globalnih igraca, imam utisak da si dovoljno inteligentan da bi to mogao da uradis.

Promijenjeno od tranzit (07.08.2013 u 22:35 sati)
tranzit je offline  
Star 07.08.2013, 22:30   #64
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

A evo kad smo već pokrenuli diskusiju: Šta mislite o nargili (shisha, hookah)? Neko kaže da je jedan dim nargile štetan kao 20 cigareta jer se dim filtrira kroz vodu i tako lakše lijepi za pluća, drugi kažu da uopšte nije itd.
harepa50 je offline  
Star 07.08.2013, 22:33   #65
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Harise, tu se tek lupetaju nebuloze jer da je tako, Turci i Arapi bi imali zivotno ovekivanje ne duze od 35 godina, naravno pod predpostavkom da vjerujemo lazima koje nam servira farmacija u vezi sa pusenjem. Upravo na tom primjeru se vidi koliko su beskrupulozni i koliko daleko idu kada je u pitanju njihova dobit. Procitaj gornji tekst, mislim da ce ti mnogo toga biti jasnije.
tranzit je offline  
Star 07.08.2013, 22:35   #66
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Bas sve ovako kao sto rece TranzitSvaka mu je rijec Zlata vrijedna.Poz
zeljko je offline  
Star 07.08.2013, 22:41   #67
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Pročitao sam tekst i sve mi je jasno, objašnjeno baš onako kako se traži. To je to. Baš sam i mislio da su kod nargile isto lupetanja kao kod cigareta, smiješno.
harepa50 je offline  
Star 07.08.2013, 22:43   #68
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zeljko, nisu to samo moje rijeci, time se bavi i filozofija i sociologija a i psihologija veoma ozbiljno, ja samo prenosim naucne analize koje ne dozvoljavaju da budu globalizovane i koje nisu pozeljni igraci u ovdasnjem svijetu. Trn u oku mogulima i sjecikesama, ama ne mogu nam zatvoriti usta jer su sami i "izmislili" demokratiju kao pokrice za svoje mahinacije, Nisu se ni nadali da to oruzje moze da se okrene i protiv njih samih.
tranzit je offline  
Star 07.08.2013, 22:45   #69
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Bas tako hehehe
zeljko je offline  
Star 07.08.2013, 22:48   #70
yamahapassion
Moderator
 
yamahapassion's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.07.2008
Postovi: 1.309
Downloads: 4950
Uploads: 19
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 133 puta u 121 Postova
Instrumenti: Korg PA 4X 61
Interesi: muzika
yamahapassion befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja nikada u zivotu nisam zapalio cigaretu iako su mi i otac i majka pusaci sa ohohooo stazom. Jednostavno nije me to interesovalo pa ni da probam, ne toliko zbog otrova koji su opasni za organizam, nego zbog smrada koji svaki pusac ima.... ali ce zato coca-cola da mi dodje glave
__________________
DOK NE PROBAM LAVETINU ZA MENE JE PRASE CAR ZIVOTINJA!
yamahapassion je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:56


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije