Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 29.10.2006, 20:29   #1
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Ugradnja HDD u Roland G-800

Pozdrav svima! Od jednog kolege sam cuo da je moguce ugraditi hard disk u Roland g-800. Dali iko zna gdje se moze nabaviti taj "komad elektronike"? HVALA !!!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 11:54   #2
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jarane moj ja koliko znam to nije "pravi" hard disk dakle ata ili scsi nego je to neke vrste flash kartica koja se ugradi umjesto floppy-a u sint...Dakle sve klaviature koje imaju fdd kontroler a nemaju hdd,u njih se može ugraditi taj "disk"...E sad ja bi ti radije preporučijo umjesto da to ugrađivaš bolje je prodaj G-800 pa sebi kupi G-1000 koji već ima ugrađen Iomega Zip (100MB) a ionako onaj set što ga loadaš na G-seriju ne zauzme više od 1,44MB koliko je disketa velika...ne znam što bi ti trebalo 100MB ili Više...jedino ako misliš puštati midi fajlove,to je drugo...Pozdrav!

PS:ako ti se isplati dolaziti u Sloveniju ima kod nas čovjek što to ugrađiva pa mi javi da ti pošaljem podatke...
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 13:19   #3
BasariStudios
Zavisnik od foruma
 
BasariStudios's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.05.2006
Mjesto: NYC
Godina: 48
Postovi: 2.340
Downloads: 45
Uploads: 0
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 77 puta u 30 Postova
Instrumenti: ARP 2600!
Interesi: Muzika
BasariStudios befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
BasariStudios pošalji poruku preko AIM messengera BasariStudios pošalji poruku preko MSN messengera BasariStudios pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard

A znas ti koliko MIDI files stane u 100 MB? najmanje za 4 razlicne citave svadbe...
BasariStudios je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 14:37   #4
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Nedime prijatelju možda čovjek hoće da loada semplove u G-800...možda je ugradio sebi neki Korgov Sempler pa mu treba disk zbog učitavanja semplova...Samo mora da ima i ram unutra...pa eto ako mu treba ja ću da mu ga prodam pola kile za 100eur... ...Znaš ipak ja mislim da su ovdje fajlovi u pitanju jer ko još ima Iomega Zip a da je napunio cjelih 100MB a ritam par kB a 1MB je 1000Kb...Pa sad vidi tu logiku...Pa sama klaviatura ima memorije samo toliko da se učita 8 ritmova u User Bank...E sad ako jaran ima semplovane boje,terce,Juve DrumSet,i mnogo toga onda mu stvarno treba disk bar od jedno 4Tb (Tera bajta) ...Ali takav Upgrade na G-seriji može da napravi samo Papa Štrumf sa svojim čarobnim napitcima koje čita iz muzičke knjige ili kajdanke...Bez zamjere malo šale ali stvarno na G-seriji je disk ili bilo kakav ekstreni resource memorije brez veze...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 17:43   #5
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Alix, hvala ti na odgovoru ali ima jedna druga stvar u svemu tome. U pravu si sto se tice Korg klavijatura. Ja sada imam dvije (Trinity i 01W) i imao sam sve serije do Tritona ali brate Korg kao aranzer mi se nikad nije svidio. Ustvari, to je sve stvar ukusa. Korg istina ima realne semplove instrumenata dok su kod G-serije dosta sinteticki ali uvjerio sam se da covjek stima PA1X pola sata i da na kraju zvuci ko "pracka" a meni je na tom istom razglasu bio potreban nulirani eq. na kanalu i to samo na jednom kanalu (samo se prikljuci i vozi . Cuo sam za ugradnju SD kartice umjesto FDD ali mi ovaj covjek tvrdi da je to HDD a ne SD kartica. Duzan sam i jedno objasnjenje....ne treba meni disk za semplove nego za ritmove i midi fajlove. Ko koristi performanse na G-seriji zna koja je to potreba. (pokusaj "guranja semplova " u G-seriju je isto sto i "guranje" motora od FAP kamiona u Ficu) Pozdrav!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 18:15   #6
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pozdrav jarane!

Vidi jednu stvar:
postoje 4 vrste hard diskova.Dakle IDE (to je osnovni tip,naj jeftiniji i još naj masovniji),zatim je tu SCSI (najskuplju i najbrži od svih diskova dostupnih običnim userima od 10.000 obrtaja pa na gore),tu je onda noviji sistem to su S-ata i S-ata2 (ti su sad najpopularniji pošto su jeftiniji a brži je prenos podataka nego kod IDE) i na kraju SIDE (Speed IDE-ovi diskovi se koriste isključivo na serverskim stanicama,npr telefonske centrale,itd)...Dakle svi ovi diskovi trebaju kontoler (to je naprava koja vrši čitanje,upisivanje,formatiranje i funkcije koje dolaze iz Ram memorije...U ram memoriju funkcije i obrade upisiva procesor iz svoje cache memorije i taj se prepis pravi jako brzo ne mogu ni ja da zamislim kako to izgleda)...Dakle ako svaki kontroler upisiva funkciju na medij za kojeg je napravljen sami fizički priklop je različit...dakle IDE priklop ima 39 ili 40 pinova,SCSI ima 50-pin,itd...Sami Floppy (standardni) ima 31 aktivan pin (fizički je 34 pina ali svi nisu aktvni)...E sad mini hdd(koji se stavlja u klaviature i LapTop-e) ima 44-pina...E sad koliko ja znam ne postoji nijedan PlugIn ili pretvornik iz 31-pinskog u 44-pinski...A u suštini prenos podataka po disku je različit od Floppy...Jer poznajemo više standarda IDE to su ata33 ata66 ata100 i ata133 A koliko znam floppy je ata33(kad su razvili Amd 286 tad su sa hdd razvili i fdd i brzina je ostala jednaka ata33 diskovi su napredovali a fdd je osto na istoj brzini pošto nije bilo potrebe zbog malog kapaciteta da investiraju u nadgradnju...I današnji cd-rom,dvd-rw i slično imaju još uvjek vodilo 33)...Dakle iako bi postojo adapter sa floopy-a na hdd još uvjek su to 2 različita kontrolera i mislim da nebi bilo kompatibilno...Dakle ovo što sam napiso ovo je znanje koje sam steko na fakultetu i do danas ovako stoji...Ako sam što pogrešno napiso ili ako nešto nisam dodao slobodno me dopunite ili popravite nema šta da se ljutim...eto zadnja vremena sam počeo da pišem romane po ovom forumu al eto mora da se nađe neka budala da i to radi ...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 18:36   #7
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard To je to !!!

Evo Alix, malo sam rovio po internetu i nasao sam to sto sam i trazio. Ljudi su izgleda napravili kontroler i moguce je spojiti HDD ili Compact flash card. Nije mi skup samo sto je problem da ga nabavim jer sam u BiH. Evo adresa za sve koji imaju potrebu da se zauvijek rijese Floppy-a ili oni koji ga nemaju nikako (kao sto je kod mog Korg 01W) !!! Pogledajte ---
http://home.arcor.de/hdm-world/index_en.htm
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 21:21   #8
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Svaka čast jaro kad si to našo ali kod svega toga dolazi do jako velikog problema...Iako taj konverter postoji i ako je stvarno napravljena sinhronizacija kod prenosa podataka ostaje velik problem kod samo operacijskog sistema same klaviature...Jer kod novih klaviaturi je sami OP napravljen u Eprom modulu(Eraseble Programable Read Only Memory),koji se Flashira to znači koji se može UPGRADE-dati ako izađe nova verzija koja odklanja neke bugove u predhodnim verzijama ili povećanja zmogljivosti same klaviature....Međutim kod starijih klaviaturi su sistemi upisani u ROM (Read Only Memory) to znači Read Only Memory i ne moža da se briše....Dakle sve one klaviature među koje spada i G-serija ne maju mogućnosti Flash-iranja sistema....A i da ima stvar je u tome da sam sistem ne prepoznaje kapacitet veći od par MB dakle džaba da kupuješ disk kad ti ga ionako klaviatura ne može prepoznati...To je isto ko kad sam ja na tritona Classica stavio CD-rw preko eksternog scsi kabla,klikam po ekranu i tražim taj scsi device a meni napiše not found...Dakle u svakom primjeru ove novije klaviature imaju već ugrađene hdd a starije koje nemaju i ne podržavaju same kapacitete a i onako je za bez veze da se koriste...Samo za primjer da ti dam jednu matičnu ploču sa p2 procesorom koja podržava kapacitet recimo 5GB...Kad mu update-aš bios onda podržaje i više zavisi od mogućnosti Chipseta na matičnoj koji se može TUNNING-ati ili po domaće navijati sa Flashiranjem Biosa...E sad haj ti na tu matičnu stavi 20GB diska....Ma nema te teorije...A kod klaviature je još gore posebno kod starijih modela jer pazi jarane Kompjuteri su uvjek u razvoju pred klavioaturom i klaviature sve rade na principu PC-ja...Čak i preračunavanje je 8 ili 16-bitno a kod PC-ji već rade na 64...Dakle prosta logika.Za te pare sebi kupi G-1000 jer postoji veća mogućnost da na G-1000 staviš disk jer Iomega Zip u tom sintu radi na scsi vodilu a ko se dobro sjećam.A ionako prijatelju kakav muzičar koristi midi fajlove?Pa pobogu ako ne znaš neku pjesmu pusti ritam i sviraj nešto,malo zaompriviziraji bolje će da zvuči nego midi fajl...Hvala što si se idazvo na moj post i bez ljutnje...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 21:32   #9
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

I još nešto da napomenem i nemoj odmah misliti da te napadam---na ovom sajtu ja koliko vidim nalazi se samo Compact Flash Card a ne Hard disk...Drugo što sam opazio broj pinova na ovom konvertoru je 34 a na mini Hdd-ju je 44 Pina...i još treća stvar koja podržaje moju tvrdnju je ta da svaki hdd treba imati 12V i 5V napajanje jednosmjernog napona...S tim naponima se koristi vrtenje samo ploče diska i čitača podataka ili skenera koji pretvara informacije napisane na magnetnoj ploči i šalje do kodnog generatora koji podatke pretvara i kodu i nato šalje u cache memoriju...iz cache memorije ide na multiplex koji povećaje sami prenos podataka po kablu...Tako da ono što sam na početku tvrdio FLASH KARTICA SE MOŽE STAVITI FIZIČKI (ne znam da li je klaviatura svaka prepozna čak sam i skeptičan što se tiče G-serije) ali Hdd nikako...i još nešto mini hdd se jako grije tako da predstavlja dodatan vir toplote a neki koji znaju osnove elektrotehnike znaju šta znači toplota za PN-spoj... ...Eto da nebi ispo pšreviše pametan priznajem da sam jako glupa osoba al eto i taki moraju pisati... ...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.10.2006, 22:18   #10
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

U pravu si drug u svim tim teoretskim stvarima. Ja radim vec 5 godina sa kompjuterima i kompjuterskom opremom na veliko i na malo tako da mi je sve to poznato ali sam cuo tipa da se kune da kod njega to sve savrseno radi. E dok ne vidim necu nista da sudim. Ipak hvala ! Pozdrav !!!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
g800, hdd, roland, ugradnja


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije